Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori

Koşu oldukça kalori yaktıran ama zorlu olması sebebiyle kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir egzersiz türüdür. Zaman zaman herkesin başlamaya niyetlendiği koşu özellikle bahar ve yaz aylarında dışarda yapılması uygun ve kolaydır.

Koşu oldukça kalori yaktıran ama zorlu olması sebebiyle kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir egzersiz türüdür. Zaman zaman herkesin başlamaya niyetlendiği koşu özellikle bahar ve yaz aylarında dışarda yapılması uygun ve kolaydır. Bu yazımızda koşu yapmanın zayıflamaya etkisinden ve ne kadar kalori yaktığından bahsedeceğiz.

Koşu Kaç Kalori Yaktırır?

Koşmanın kalori yakması kaç kilo olduğuna göre değişir. Ancak 1 saat koşmak ortalama 500-800 arası kalori yaktırır. 1 saat tempolu koşmak ise 800 kalori yakmanızı sağlar.

  1. 1 km koşmak: 60 kalori
  2. 2 km koşmak: 120 kalori
  3. 3 km koşmak: 180 kalori
  4. 4 km koşmak: 240 kalori
  5. 5 km koşmak: 300 kalori
  6. 6 km koşmak: 360 kalori
  7. 7 km koşmak: 420 kalori
  8. 8 km koşmak: 480 kalori
  9. 9 km koşma: 540 kalori
  10. 10 km koşma: 600 kalori yakacaktır.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Koşu yapmak herkes için eşit oranda kalori yakmaya yardımcı olur demek yanlıştır. Koşu yaparak vereceğiniz kalori kilo ve koşma hızınıza göre değişmektedir. Örneğin 60 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 240 kalori, 70 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 270 kalori, 80 kilo bir yetişkin 30 dakikalık koşu yaparak 320 kalori yakacaktır. Bu hesaptan yola çıkıldığında günde 1 saat koşmak bir haftada 1-2 kilo vermeye yardımcı olacaktır. Fakat koşuya başlarken aceleci olunmamalıdır. Kişi öncelikle 15 dakikalık koşularla başlayarak bu süreyi 1 saate kadar zaman içerisinde çıkartmalıdır. Bu sayede vücut zaten alışkanlık kazanacağı için çok zorlanmayacak ve hamlanmayacaktır. Koşu yaparak hızlı zayıflayabilir ve daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.”

Koşmak Kilo Verdirir Mi?

Koşu yapmak şüphesiz ki alınan kalori miktarına da dikkat etmek koşuluyla kilo vermenizi sağlar. Ortalama olarak 1 saat koşmak 500 ila 850 kalori yakmaya yardımcıdır fakat bu yine de kişinin koşu hızı ve vücut metabolizmasına göre de değişiklik göstermektedir. Koşmak çok etkili bir egzersiz çeşidi olduğu için düzenli şekilde koşarak ve diyetinize sadık kalarak kısa sürede zayıflayabilirsiniz.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Diğer spor çeşitlerine kıyasla koşmak çok daha fazla kalori yakmaya yardımcıdır. Bu yüzden kilo vermek isteyen ya da formonu korumak isteyen kişiler koşu yapabilirler. Fakat kilo vermenin tek başına kilo vermeyi sağlamadığı bilinmelidir. Bunun yanında düzenli beslenme ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü tek başına koşu yaparak çok fazla kilolar veremez, kilo ve vücut kitle endeksine göre ortalama 5-10 kilo verirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki beslenmeye ve egzersiz yapmaya dikkat etmeden yalnızca koşmak kilo verirken sarkmalara da sebep olmaktadır. Bu yüzden koşu ile birlikte yapacağınız ağırlık antrenmanları sayesinde kilo verilmese bile vücudunuz sıkılaşır.”

Koşmak mı Yoksa Yürümek mi Daha Çok Yağ Yaktırır?

Yürümek vücuttaki yağı yakan en iyi egzersiz türüdür. Çünkü yürürken kalp atışı hafif yükselir ve bu da vücuttaki yağı yakmak için yetrlidir. Ayrıca yürümek eklemleri de zorlamadığı için sağlıklıdır. İlk bakıldığında yürümeye oranla koşmak daha çok kalori yaktırır gibi gelse de bu yanlış bir düşüncedir.  Yürümek daha fazla yağ yaktıran bir egzersizdir.

Düzenli Koşu Nasıl Yapılır?

Koşu yaparak kilo vermek isteyen kişiler düzenli ve uzun süreli koşular yapmalıdır. Şunu unutmamalısınız ki yapacağınız 10 dakia koşu sizi zayıflatmaz. Bu yüzden mutlaka kilo vermek için günde en az 1 saat koşu yapmalı ve bunun 10 dakikası hafif tempolu, 40 dakikası normal tempolu ve son 10 dakikası ise maksimum tempodaki koşu şeklinde olmalıdır. Bu şekilde takip edeceğiniz düzenli koşu sayesinde hızlı şekilde kilo verebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN