Kulağa su kaçmasına ne iyi gelir? Kulağa kaçan suyu evde çıkarmak için 8 yöntem

Kulağa su kaçması havuzda, denizde ve banyo yaparken meydana gelebilen talihsiz bir olaydır. Özellikle yaz aylarında deniz sezonu açılınca meydana gelir. Kulağa su kaçmasına ne iyi gelir? Kulağa su kaçtıysa nasıl çıkarılır?

Kulağa su kaçması; kulakta tıkanma, ağrı, çınlama gibi sorunlara yol açabilir. Kulaktaki su giderilmezse kulakta enfeksiyon görülebilir. Bu nedenle mutlaka kulaktaki su çıkarılmalıdır. Kulağıma su kaçtı diyorsanız işte kulağa kaçan suyu giderecek yöntemler ve kulağa su kaçması belirtileri:

KULAĞA SU KAÇMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Kulakta dolgunluk hissi
  2. Kulakta çınlama
  3. İşitme kaybı
  4. Kulakta rahatsızlık hissi
  5. Kulak ağrısı

KULAĞIMA SU KAÇTI TIKANDI NE YAPAYIM, NASIL AÇAYIM?

Kulağa su kaçması durumunda bu suyun kulaktan çıkması için evde uygulayacağınız çeşitli yöntemler mevcuttur. İşte kulaktaki suyun çıkması için yapılması gerekenler şöyledir:

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ KULLANIMI

Saç kurutma makinesinden gelen ısı, kulak kanalınızdaki suyun buharlaşmasına yardımcı olabilir. Fön makinenizi en düşük ayarına getirin. Saç kurutma makinesini kulağınızdan yaklaşık bir adım uzakta tutun ve kurutma makineyi kulak içinize tutun.  Kulak memenizi hafifçe aşağı doğru çekin, ılık havanın kulağınıza üflemesine izin verin.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı kulağınızdaki suyun dışarı atılmasına yardımcı olur ve kulakta enfeksiyonu önler.  Küçük bir cezvede biraz zeytinyağını ısıtın. Sıcaklığı test etmek için bileğinizin iç kısmına birkaç damla damlatın. Temiz bir damlalık kullanarak, tıkalı kulağa birkaç damla yağ damlatın. Yaklaşık 10 dakika sonra zeytinyağının dışarı akması için başınızı yana doğru eğin.

KULAK DAMLASI

Eczaneye kulağınızın sudan dolayı tıkandığını bildirirseniz size reçetesiz satılan bir kulak damlası önerecektir. Kulak damlaları alkol bazlıdır ve dış kulak kanalınızdaki nemi azaltmanın yanı sıra bakterileri öldürmeye, kulak içerisinde birikmiş kir ve kalıntıları gidermeye yardımcı olabilir.

ALKOL ve ELMA SİRKESİ

Alkol kulağınızdaki suyun buharlaşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kulaktaki bakterileri öldürüp enfeksiyonu önler. Eczaneden satın alacağınız 1 yemek kaşığı alkol ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı yine eczaneden alabileceğiniz steril bir damlalık içerisine koyup kulağınıza 3-4 damla damlatın. 30 saniye bekleyin ve solüsyonun dışarı akması için başınızı yana doğru eğin.

HİDROJEN PEROKSİT

Eczanede satılan hidrojen peroksit solüsyonları, kulağınızda su birikmesine neden olan kulak kirlerini ve kalıntıları temizler. Hidrojen peroksiti streril bir damlalık içine koyup kulağınıza 2-3 damla damlatın. 30 saniye sonra solüsyonun dışarı akması için başınızı tıkalı kulağın olduğu istikamete doğru eğin.

Aşağıdaki sorunlardan muzdaripseniz bu yöntemi kullanmayın: Ağrı, şişme, akıntı, kulaktan kanama gibi enfeksiyon belirtileri, orta kulak enfeksiyonu, kulak zarınız delikse, kulak zarınızda tüp varsa.

ESNEYİN!

Esnemek ve sakın çiğnemek de kulağa kaçan suyun dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Kulağınıza su kaçtıysa sakız çiğneyin yahut sık sık esneyin.

VALSALVA MANEVRASI YAPIN

Valsalva manevrası yapmak da kulağa kaçan suyun dışarı çıkmasında etkili olabilir. Ağzınızdan nefes alın, ağzınız kapalı olacak şekilde, baş ve işaret parmağınız ile burnunuzu kapatın ve nefes verin. Bu yöntem kulakta  bulunan havanın ve suyun tahliyesi sağlanacaktır.

SICAK SU TORBASI

Sıcak su torbası östaki borusunu rahatlatıp kulaktaki dolgunluk ve tıkanıklığa iyi gelecektir. Sıcak su torbasını temiz bir beze sarıp bunu kulağınıza tutun.

 

YORUM YAPIN