Kuru Erik Besin Değeri Nedir Sağlığa Faydaları Ne

Kuru erik, eriğin güneşte, fırında, gölgede kurutulması ile elde edilir. Kuru erik hem çok sağlıklıdır hem de zayıflamaya da yardımcıdır. Kuru erik harika bir ara öğündür. Acıkmanızı önler, tok tutar, kan şekerini dengeleyip kilo vermekte etkili rol

Kuru erik, eriğin güneşte, fırında, gölgede kurutulması ile elde edilir. Kuru erik hem çok sağlıklıdır hem de zayıflamaya da yardımcıdır. Kuru erik harika bir ara öğündür. Acıkmanızı önler, tok tutar, kan şekerini dengeleyip kilo vermekte etkili rol oynar.

1 Adet Kuru Erik Kaç Kaloridir?

1 adet kuru erik 26 kaloridir.

Diyetisyen Ayşegül Bahar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyledir;

"100 gram kuru erik 240 kalori içerir. Taze eriğin 100 gramında ise 46 kalori mevcuttur."

Diyetisyen Fazile Yılmaz ise şu bilgiyi vermiştir;

"3-4 tane yani 1 porsiyon küçük kuru erikte yaklaşık 70 kalori bulunur."

Kuru Erik Zayıflatır mı?

Daily Mail’de yayınlanan bir habere göre kuru erik zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Fakat kilo vermek isteyenlerin kuru meyve tüketmesi önerilmez. Çünkü kuru meyvelerin şeker oranı taze meyvelerinkinden daha yüksektir. Ne var ki son araştırmalarla bunun kuru erik için geçerli olmadığı anlaşılmıştır.

Kuru erik tokluk hissi verdiği için diyete yardımcı olur ve daha çabuk kilo vermeyi sağlar. Lif bakımından zengin olan bu meyve açlığı bastırarak yemek yeme isteğini azaltmaktadır.

Kuru eriğin zayıflamaya faydaları üzerine gerçekleştirilen bir araştırma bu hususu gözler önüne sermektedir. Araştırmada görev alanlardan Dr. Jo Harrold; 'Evet, kuru erik şeker içeriyor. Ama tok tuttuğu için yararlı ve bu yüzden şeker içeriğini tolere ederek onun tüketilmesini öneriyoruz.' demiştir. Ancak kuru eriğin mideyi rahatsız edebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple ölçülü tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Kuru Eriğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kuru erik her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz ve acıktığınızda hemen imdadınıza yetişerek sizi yüksek kalorili besinler yemekten alıkoyacak bir diyet meyvesidir. Ara öğünlerde kuru erik tüketerek açlık hissini kontrol altına alabilirsiniz. Kuru eriğin faydaları arasında yer alan bir diğer husus, kan şekerini dengede tutmasıdır.

 1. Kuru erik astım, nefes darlığı ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir.
 2. Vitamin kaynağı ve enerji deposu olan kuru erik, en güçlü antioksidanlardan biri olan beta karoten bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle serbest radikallerin dolaşım sistemine ve kalbe zarar vermesini engellemektedir.
 3. B1 ve B2 vitaminlerine sahip olan kuru erik sinir sisteminin sağlığına da katkıda bulunur.
 4. Kansızlık, romatizma, tansiyon ve karaciğer rahatsızlıklarına şifalıdır.
 5. Bol miktarda A, B ve E vitaminleri ihtiva eder. Bağırsakları düzenler ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar.
 6. Kuru erik tam anlamıyla bir lif hazinesidir. Muhtevasında yer alan liflerle bağırsakları harekete geçirmekte, zararlı maddeleri uzaklaştırmaktadır.
 7. Kuru erikte magnezyum, çinko ve potasyum gibi mineraller vardır. Bu minerallerin yeterli alımı için kuru erik de tüketilmelidir.
 8. A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra D vitamini de barındıran kuru erik, D vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardım etmektedir.
 9. Boston-Tufts University bünyesinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre kuru erik yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.
 10. Erken yaşlanmaya karşı koruyucu olan bu meyve kanserin önlenmesinde de oldukça yararlıdır.
 11. Kuru eriğin içeriği yüksek oranda B1, B2, B3, B6 vitaminlerinden oluşmaktadır. A, C ve E vitaminleri de kuru erikte fazlasıyla mevcuttur.
 12. Kuru eriğin magnezyum ve potasyum miktarı da yoğundur. Bu nedenle tuzsuz diyet yapanların ve romatizma, böbrek, kalp, karaciğer, tansiyon hastalarının düzenli olarak kuru erik yemeleri tavsiye edilir.
 13. İçerdiği doğal liflerle kabızlığı tedavi eder. Bunun için 1 avuç kuru erik akşamdan suya koyulur, ertesi gün sabahleyin aç karna tüketilir.
 14. En çok B vitamini içeren meyvelerin başında kuru erik gelir. Bu yönüyle kuru erik, hafızayı ve sinir sistemini kuvvetlendirmektedir.
 

YORUM YAPIN