Kuru Yaban Mersini Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

Yaban mersini taze olarak, kurutularak veya çay formunda tüketilebilen faydalı bir besindir. Yaban mersinindeki antioksidan, amino asit ve lif miktarı oldukça yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırmakta ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırma

Yaban mersini taze olarak, kurutularak veya çay formunda tüketilebilen faydalı bir besindir. Yaban mersinindeki antioksidan, amino asit ve lif miktarı oldukça yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırmakta ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

1 tane yaban mersininde 2 kalori bulunur ve 1 yemek kaşığı yaban mersini ise 4 kaloridir. 

 1. Diyetisyen Duygu Kopan, 1 su bardağı yaban mersininde 90 kalori bulunduğunu ifade etmiştir.
 2. Diyetisyen Emre Uzun, 100 gram yani 1 fincan yaban mersininde 44 kalori gibi çok az bir kalori olduğunu bildirmiştir.
 3. Diyetisyen Deniz Berksoy, 1 avuç yaban mersininin 58 kalori içerdiğini söylemiştir.
 4. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, yarım su bardağı yaban mersininde 44 kalori bulunduğunu ifade etmiştir.

Kuru Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

 1. Bir avuç kuru yaban mersininde ortalama olarak 140 kalori bulunur.
 2. 100 gram kuru yaban mersininde ise 418 kalori vardır.

Kuru yaban mersini yüksek kalorilidir, sık sık tüketilmesi kilo almaya neden olabilir.

Yaban Mersini Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda sağlığa faydası yüksek olan yaban mersininin kilo vermeye olumlu etkisi olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden zayıflamak isteyenler beslenme listelerine yaban mersinini mutlaka eklemelidir.

Yaban Mersinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Yaban mersini A, C, D, B, E ve K vitaminleri, polifenoller, salisilik asit, karaotenler, lif, folik asit, potasyum, manganez, magnezyum, demir, riboflavin, niasin ve fitoöstrojenler açısından oldukça zengindir. Tüm bu vitamin ve minerallerin sağlığa faydası saymakla bitmez.
 2. Yaban mersinindeki C vitaminleri vücutta bağışıklığın daha güçlü olmasını ve dolayısıyla hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
 3. Yaban mersini kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
 4. Yaban mersinindeki iltihap sökücü özellikler idrar yolunun temizliğinde ve idrar yolunda iltihap oluşumunun önüne geçmede çok etkin rol oynar. Bunun dışında vücutta diğer birçok iltihap ve buna bağlı enfeksiyonların yaşanmasını engeller.
 5. Yaban mersini hücreleri koruyan çok değerli bir meyvedir. Hücresel hasarının önüne geçerek beyin fonksiyonlarını korur. Bu sayede hafızayı güçlendirdiği için Alzheimer hastalığı riskini düşürür. Ayrıca stres ve depresyonu da azalttığı bilinmektedir. Özellikle Alzheimer’ı ve bunamayı önlemesiyle bilinen yaban mersini “süper meyve” olarak anılmaktadır.
 6. Yaban mersinindeki A ve C vitaminleri, antioksidanlar ve çinko göz sağlığına çok iyi gelmektedir. Dolayısıyla gözde yanma, kuruluk, katarakt, gece körlüğü ve glaucoma gibi kalıcı körlüğe yol açabilecek göz problemlerine karşı çok etkilidir.
 7. Yaban mersini kan basıncını yani tansiyon düşürmektedir. Bu yüzden yüksek tansiyon problemi olan kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken bir meyvedir.
 8. Uzmanlar düzenli olarak spor yapan ve sağlıklı beslenen ve yaban mersini tüketen kişilerde göbek ve çevresindeki yağların yıkımının hızlandığını kanıtlamıştır.
 9. Yaban mersinindeki bol lif içeriği kişinin kabızlık ve basur(hemoroit) problemlerini yaşamasını engeller. Dahası mide krampları, bulantı ve hazımsızlığa da iyi gelir. 
 10. Yaban mersini cilt için de çok faydalı bir meyvedir. Öyle ki içeriğindeki antioksidanlar, fitokimyasallar ve vitaminler ciltte hasar görmüş hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkili olduğu için yaşlanmayı geciktirir.
 11. Yaban mersinindeki zengin antioksidan içeriği hücrelerdeki hasarı en aza indirir ve dolayısıyla vücudu kanser ve daha farklı birçok ciddi hastalıklara karşı korur.

100 Gram Yaban Mersinin Besin Değeri Şöyledir

 1. Kalori (kcal) 44
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g               
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 1 mg   
 6. Potasyum 77 mg             
 7. Karbonhidrat 14 g          
 8. Diyet Lifi 2,4 g   
 9. Şeker 10 g          
 10. Protein 0,7 g     
 11. C Vitamini           9,7 mg  Kalsiyum             6 mg
 12. Demir   0,3 mg  D Vitamini           0 IU
 13. B6 Vitamini         0,1 mg  Kobalamin          0 µg
 14. Magnezyum      6 mg     
 

YORUM YAPIN