Laktozsuz sütün sağlığa olan 7 muhteşem faydası

Laktozsuz süt, laktoz intoleransı yaşayanların, hafif ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin gönül rahatlığıyla tercih ettikleri bir süt çeşididir.

Laktozsuz süt, “laktoz intoleransı olduğundan dolayı süt içemeyen kişiler için özel olarak üretilmiştir. Laktozsun süt içeriğinde laktaz enzimi içerir. Bu enzim, laktozun bağırsaklara ulaşmadan parçalanmasını sağlar. Yani sütün içeriğindeki laktaz enzimi, laktozun glikoz ve galaktoza dönüşmesini sağlayarak, sindirim rahatsızlıklarına neden olmaz.

Laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı olmasının nedeni, laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesinin lakotza kıyasla 4 kat daha fazla olmasıdır. Yani laktozsuz süt ek olarak şeker ilavesi ve katkı maddesi içermemektedir.

Laktozsuz sütü genellikle, diyet yapan ve laktoz intoleransı olan kişiler tükettiği gibi, hamileler ve emziren anneler de gaz şikayetlerini azalttığı için laktozsuz süt tercih etmektedir. 

Laktozsuz Sütün Muhteşem Faydaları Nelerdir?

Sindirimi kolaylaştırır;

Laktoz sindiriminde sorun yaşayan ve laktoz alerjisi bulunan kişiler için özel olarak laktaz enzimi içerdiği sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.  Midede oluşan şişkinlik, hazımsızlık ve rahatsız edici gaz problemlerini giderir.

Kemik sağlığını korur;

Laktozsuz süt içeriğindeki laktaz enzimiyle glikoz ve galaktoza parçalanmış laktoz olduğundan tatlımsı bir tada sahiptir. Sütün içeriğindeki bu tatlı his, endüstriyel şekerin kemiklere verdiğini zararı vermez ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığına katkıda bulunur. İlerleyen yaşlarda meydana gelen ostoerepoz yani kemik erimesi gibi rahatsızlıklarının riskini azaltır.  

İlaçların yan etkisini azaltır;

Laktozsuz süt, düzenli kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltır. Örneğin; mideye kramp girmesini önler, mide ve bağırsak florasını korur.

Acıkmayı geciktirir;

Laktozsuz süt, kan şekerinin basıncını dengeler ve tokluk hissi verir. Böylece açlık krizlerinin önüne geçer. Yani kilo vermek isteyen kişiler laktozsuz süt içerek zayıflamaya yardımcı olabilir.

Cilt sağlığı için önemlidir;

Laktozsuz süt içerdiği mineraller sayesinde cilt sağlığına katkı sağlar. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur. Düzenli laktozsuz süt tüketimi cilde sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırır.

Kilo vermeyi kolaylaştırır;

Laktozsuz süt spordan önce veya sonra içildiğinde tok tutma özelliği sayesinde daha fazla yağ yakılmasını sağlar. Spor esnasında yapılan hareketlerin etkisini arttırır ve göbek bel gibi bölgelerin yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda kas üretimi arttırarak daha sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

 Zihin gelişimini destekler;

Laktozsuz süt, beyindeki sinir hücrelerinin daha iyi hareket etmesini sağlar. Vücudun daha düzenli çalışması, organların görevlerini daha iyi yapabilmesi ve beyin gelişi için düzenli süt içmek çok önemlidir.

 

YORUM YAPIN