Leblebinin besin değeri, içerisindeki vitaminler, mineraller ve faydaları

Leblebi 17. Yüzyıldan beri en çok tüketilen kuruyemişler arasında yer alan lezzetli bir kuruyemiştir.

Leblebi nohudun kavrulmasıyla elde edilen sağlıklı bir atıştırmalıktır. Leblebi tozu ile çocukluk geçirenler, diyet yaparken cebinde leblebisi eksik olmayanlar, pasajdan renkli şekerlerle kaplı leblebileri görünce dayanamayanlar, salep ve bozayı onsuz içemeyenler leblebinin besin değerini oldukça merak ederler. Yazımızın devamında leblebi severler için faydalarını ve besin değerini bildirdik.

Kalsiyum deposu leblebi vitamin, mineral ve lif değeri yüksek bir besindir. Leblebide K, B6, A, C ve E vitaminleri bulunur. Ayrıca demir, bakır, potasyum, fosfat, sodyum, manganez ve çinko içerir.

Leblebinin Besin Değeri Nedir?

Leblebinin besin değeri şu şekildedir;

Leblebi Kaç Kaloridir?

  • 1 avuç yani 20 gram leblebide 54 kalori bulunmaktadır.
  • 1 kase yani 170 gram leblebide 456 kalori bulunur.

Leblebinin Muhteşem Faydaları

Kilo vermeyi kolaylaştırır;

Leblebi içeriğindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Leblebi tokluk hissi verdiğinden kilo vermeyi de kolaylaştırmaktır.

Kalp sağlığını korur;

Leblebinin en önemli özelliklerinden biri de kandaki kolesterol oranını dengelemesidir. Bu sayede kötü kolesterolü düşürür, kalp ve damar sağlığını korur. Leblebi düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi, felç ve inme riskini en aza indirgemektedir.

Mideyi rahatlatır;

Leblebinin en bilinen faydalarından biri de mideyi rahatlatmasıdır. Lif açısından zengin bir besin olan leblebi bağırsak florasını dengeler ve bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayısını arttırır. Sindirim sistemini düzenler, gastrit ve reflü gibi sorunlara iyi gelir. Düzenli olarak leblebi tüketmek kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinden korunmamızı sağlar.

Unutkanlığı giderir;

Leblebi içeriğindeki önemli vitamin ve mineraller sayesinde sinirlerdeki hasarı önler. Beynin daha hızlı çalışmasını destekleyerek unutkanlığa iyi gelmektedir. Sinir hücrelerini iyileştiren leblebi, anksiyete, gerginlik, depresyon ve stres gibi ruhsal sorunlara iyi gelmektedir.

Kansızlığa iyi gelir;

Leblebi düzenli tüketildiğinde içeriğindeki zengin demir içeriği sayesinde demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığına iyi gelir, tedavi eder.

Kan şekerini dengeler;

Leblebinin bir diğer önemli faydası da kan şekerini dengelemesidir. Leblebi kandaki yüksek şekeri düşürür ve Tip2 diyabete yakalanma riskinizi azaltır.

Kas ve kemik gelişimini destekler;

Leblebi içeriğindeki kalsiyum, demir, potasyum gibi önemli mineraller sayesinde kemik ve kas gelişimini desteklemektedir. Kas ağrılarını, krampları ve kas kasılmalarını önler. Aynı zamanda ileri yaşlarda ortaya çıkan osteoporoz yani kemik erimesine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Anne sütünü arttırır;

Leblebi zengin folik asit içeriği sayesinde hamilelik sürecinde anne sütünün arttırmaktadır. Folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin ve vücut gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu dönemde annenin mide ağrılarını ve mide bulantısını azaltır.

Bağışıklığı güçlendirir;

Leblebinin bir diğer önemli faydası da vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesidir. İçeriğindeki demir, kalsiyum ve diğer önemli bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun direncini arttırır.

Böbrek taşı oluşmasını önler;

Düzenli olarak leblebi tüketmek böbrek taşı oluşumunu önlediği gibi böbreklerde oluşan taşların düşmesine yardımcı olmaktadır. Taş veya kum düşüren hastalar kullandıkları ilaçların yanında leblebi tüketebilir.

Gözleri kuvvetlendirir;

Leblebi A ve C vitaminleri gibi göz sağlığını koruyan önemli vitaminler içerir. Düzenli olarak leblebi tüketmek göz hastalıklarından koruduğu gibi katarakt tedavisi gören bireylerin gece görüş yeteneğini arttırmaktadır.

Enerji verir;

Sabahları bir avuç leblebi tüketmek kişiye enerji verir. Kendinizi fiziksel ve ruhsal açıdan iyi hissetmek için düzenli olarak leblebi tüketmelisiniz.

 

YORUM YAPIN