Memeden kesmek için uygulayabileceğiniz kesin sonuç veren 9 yöntem

Bebekler doğduktan sonra ilk olarak anne sütüyle beslenmeye başlarlar. Meme emmek bebekler için yalnızca beslenme şekli değildir aynı zamanda bir rahatlama ve huzur bulma yöntemidir. Bu yüzden de bebeklerin memeden ayrılması zor olur çünkü mutlu oldukları bu ortamdan hiç ayrılmak istemezler. Bebeğimi memeden kesmek istiyorum, bebeği sütten kesmek için ne yapmalıyım? Diyorsanız işte önerilerimiz:

Uzman doktorlar, bebeklerin en az 6 ay anne sütü emmeleri gerektiğini ifade etmektedir. Bebeğin gelişimi açısından bakıldığında bebeklerin 2 yaşına kadar süt emmeleri pekçok yönden çok faydalıdır ve bundan sonra sütten kesilmesi idealdir. Bebeğinizi anne sütünden ayırmak için şu yöntemlere bavşvurabilirsiniz:

TAM İLMİHAL SE`ÂDET-İ EBEDİYYE KİTABINDA BUYRULDU Kİ;

“İkibuçuk yaşından sonra emen, Hanefî mezhebinin söz birliği ile, süt çocuğu olmaz. Bu yaşa gelen çocuğu emzirmek zarûrî olmadığı için, emzirmesi câiz olmaz denildi. Çünki, insan parçasını zarûretsiz kullanmak harâmdır.”

BEBEK MEMEDEN NASIL KESİLİR?

Bebeği sütten kesme sabır gerektiren bir süreçtir. Bazı bebekler kolaylıkla emmekten vazgeçerken çoğu bebek ısrarla emmeye devam etmek isteyebilir. Aşağıdaki yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak çocuğunuza süt emmeyi bıraktırabilirsiniz;

MEMEYİ AŞAMALI KESİN

Bebek yeterince anne sütü emmişse ve ideal yaşa gelmişse memeden direkt olarak kesilmemelidir. Memeden kesilecek bebeğe bu durum daha az emdirilerek zamanla alıştırılmalıdır. Emme sıklığını ve süresini kademeli olarak düşürerek bebeği memeden aşamalı olarak kesebilirsiniz. Örneğin günde 6 kere emen bebeği, 3 gün boyunca 5 kere, diğer 3 gün 4 kere... gibi kademeli olarak emme sıklığını azaltabilirsiniz.

EMZİRME SÜRESİNİ KISA TUTUN

Bebeğin memeden kesilmesi için uygulanması gereken bir başka yöntem ise emzirme süresinin zamanla kısaltılmasıdır. Bu, emzirmeyi birden bırakmaktan çok daha iyi bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse, normalde 5 dakika emen bir bebeğin emme süresini 3 dakikaya düşürmek iyi olacaktır. Bu süre kısaldıkça çocuk doymayacağı için eğer yaşı uygunsa ve doktorunuz da onaylamışsa 1 bardak süt veya meyve veya formül mama verebilirsiniz.

SABIR TAŞI İLE MEMEDEN KESME

Bebeğinizin memeden kesilme zamanı gelmişse fakat siz bu konuda bir türlü başarılı olamıyorsanız sabır taşını deneyebilirsiniz. Eski bir yöntem olan sabır taşını aktarlardan temin edebilirsiniz. Bu taşın tam adı sarı sabır taşı olsa da rengi siyaha yakındır. Sabır taşını hafif ıslatın ve göğüs ucuna sürün. Sabır taşını kullanan deneyimli anneler sabır taşının tadını tadan bebeklerin bir daha meme istemediğini söylemektedir.

MEMEYİ TİKSİNDİREREK BIRAKTIRMA

Bebeğin memeden tiksinmesini sağlamak da bebeği memeden ayırma yöntemleri arasında yer alır. Bu yöntemler uzmanlar tarafından çok önerilmese de kadınlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır:

MEMEYE SALÇA SÜRME

Bebeğinizi memeden kesmek için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise memeye salça sürmedir. Bebek göğüs ucundaki bu kırmızı rengi gördüğünde kendini geri çekecektir çünkü memenin yaralandığını sanacaktır. Bu şekilde memeden tiksinen bebek memeyi emmek istemeyecektir.

MEMEYE SAÇ SARMA

Memeden kesmede bir başka yöntem ise memeye saç sarmadır. Bu yöntem oldukça kolaydır fakat bir o kadar da etkilidir. Bunun için göğüs ucunuza saçınıızı sarın. Memede saç olduğunu gören bebek memeden uzak duracak ne dokunmak ne de emmek istemeyecektir.

MEMEYE BANT YAPIŞTIRMA

Memeden kesme için eski zamanlardan beri kulllanılan bir yöntem ise memeye bant yapıştırmadır. Meme ucuna yapıştıracağınız koli bandı veya yara bandı sayesinde memenin ucu görünmeyeceği için bebekler neyi emeceklerini şaşırırlar. Bunu birkaç sefer gören bebeklerin emme istekleri de zamanla azalır.

GÖZ KALEMİ İLE MEMEYİ BOYAMAK

Meme ucunu göz kalemi ile siyaha boyayarak bebeğinizi memeden kolaylıkla kesebilirsiniz. Memenin ucunu siyah renkte görecek bebek memeden soğur ve kısa sürede artık memeyi emmek istemez hale gelir. Bu yöntemin etkisi karşısında şaşıracağınıza eminiz.

ANNE SÜTÜNÜ KESEN İLAÇLARI KULLANMA

Üstte saydığımız geleneksel ama etkili yöntemler dışında bebeğinizi memeden kesmek için doktorunuza veya eczaneye danışabilirsiniz. Doktorunuz uygun görürse size anne sütünü kesen ilaç verebilir. Bu ilaçlar memede emildiğinde sütün gelmemesini sağlar ve bunu gören bebekler zamanla emmekten vazgeçerler.

 

YORUM YAPIN