Menetrier hastalığı nedir? Menetrier hastalığının 12 belirtisi, nedenleri ve tedavisi

Menetrier hastalığı, kilo kaybı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi yaygın gastrointestinal belirtilere neden olan nadir görülen bir mide hastalığıdır. Tedavisi ilaçlar ile yapılır. İleri vakalarda ameliyat gerekebilir.  Menetrier hastalarında kansere yakalanma riski, sağlıklı kişilere nazaran daha yüksektir.

Sağlıklı bir midede, mide astarındaki mukus hücreleri, protein içeren mukus salgılar. Menetrier hastalığı, mide astarında dev kıvrımlar oluşturur. Çok fazla mukus salgılanır, bu durum proteinlerin kandan mideye sızmasına neden olur.

MENETRİER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menetrier hastalığı en sık görülen belirtisi midenin üst orta bölgesinde ağrıdır. Diğer belirtiler şöyledir:

 1. Karın ağrısı
 2. Mide bulantısı
 3. Kusma
 4. İştahsızlık
 5. Kilo kaybı
 6. Kan kusma
 7. Yetersiz beslenme
 8. Kanda düşük protein seviyeleri
 9. Yüz, karın, uzuvlar ve ayakların şişmesi
 10. Anemi (Kansızlık)
 11. İshal
 12. Gizli mide kanaması

Menetrier hastalığının semptomları kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmeyebilirken, en sık görülen semptom midenin üst orta bölgesinde ağrıdır.

MENETRİER HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Menetrier hastalığı, mideyi kaplayan mukoza zarındaki müköz hücrelerin (foveola) aşırı çoğalması ve genişlemiş mide kıvrımlarına neden olması ile karakterize bir gastrointestinal hastalıktır. Bu durum, midede aşırı mukus üretimine yol açarak, mideden protein kaybına ve mide asidinin düşük veya hiç olmamasına neden olur.

Menetrier hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Birden fazla nedeni olabilir. Çocuklarda, bazı Menetrier hastalığı vakaları sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Helicobacter pylori bakterisi de, Menetrier hastalığına yakalanmakta risk faktörüdür.

MENETRİER HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Menetrier Hastalığının teşhisi, BT taraması, üst GI endoskopisi ve mide dokusunun biyopsisi ile tespit edilir. Bu testler ve fizik muayene teşhisin kesinleşmesine yardımcı olacaktır.

MENETRİER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Menetrier hastalığı, antikolinerjik ilaçlar, asit baskılama tedavisi ve Helibakteri pylori enfeksiyonuna yönelik antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda, protein kaybıyla mücadele etmek için yüksek proteinli bir diyet önerilebilir.

Menetrier hastalığının tedavisi, durumun ciddiyetine göre belirlenebilir. Ağrı ve mide bulantısı da dahil olmak üzere semptomları hafifletmek için ilaç reçete edilebilir, ancak durum şiddetli ise midenin bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Menetrier hastalığı olan kişilere protein içeriği yüksek bir beslenme programı uygulamaları önerilebilir.

Ameliyat– Önemli protein kaybı olan durumlarda, midenin bir kısmının veya tamamının gastrektomi yoluyla çıkarması gerekebilir.

MENETRİER HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Menetrier hastalığı erkeklerde kadınlardan biraz daha sık görülür. En sık 50'li veya daha büyük yaştaki yetişkinlerde meydana gelir. Bununla birlikte, çocuklukta da bu hastalık yaşanabilir.

 

YORUM YAPIN