Mesigyna Aylık İğne Kullanıp Gebe Kalanlar Var mı Mesigyna Kullanırken Hamile Kalınırmı

Mesigyna, istenmeyen gebeliğin önlenmesinde kullanılan iğne şeklinde ilaçtır. Mesigyna progesteron ve östrojen isimli kadınlık hormonları içerir.

Mesigyna Nedir Mesigyna İğne Fiyatı, Zararları Yan Etkileri

Mesigyna, istenmeyen gebeliğin önlenmesinde kullanılan iğne şeklinde ilaçtır. Mesigyna progesteron ve östrojen isimli kadınlık hormonları içerir.Mesigyna gebelikten korunma iğnesinin fiyatı; 35,44 TL'dir.

Mesigyna Nasıl Kullanılır, Mesigyna Kullanıp Hamile Kalınabilir mi?

Mesigyna, aylık doğum kontrolü sağlamak için kullanılır. Mesigyna enjeksiyonlar en az 27, en çok 33 gün ara ile yapılmalıdır. Mesigyna iğnenin gebelikten koruma oranı %99’dur. %1’de olsa Mesigyna korunma yöntemini kullanıp da gebe kalanlar vardır. 2 enjeksiyon arası arttıça başarısızlık ihtimali artış gösterir, yani gebe kalma ihtimali artar. Bu nedenle doktorun bildirdiği tarihte aylık olarak düzenli bir şekilde iğneyi vurdurmalıdır.

Uygulama Şekli ve Yöntemi:

Mesigyna, bir sağlık görevlisi tarafından kalça ya da üst kol kasının içerisine enjekte edilir. Gebelikten korunma etkisi, enjeksiyon periyotlarının 33 günü geçmesi ile birlikte yetersiz kalır. Bu durumlarda diğer doğum kontrolü yöntemlerinden yararlanmak gerekir.

Mesigyna’yı Kimler Kullanmamalıdır?

Aşağıda belirtilen durumlardan en az biri sizde görülüyorsa Mesigyna kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun görüşünü alınız. Doktorunuz size uygun olan doğum kontrolü tipini önerecektir. Hormonal olmayan bir doğum kontrolü yönteminden yararlanmanız gerekebilir.

 1. Pulmoner embolizm (akciğerler), derin ven trombozu (bacaklar), inme (beyin), kalp krizi (kalp) veya vücutta mevcut herhangi bir pıhtı oluşumu/ öyküsü varsa,
 2. Atardamar ya da toplardamarlarda pıhtı oluşması (arteriyel ve venöz tromboz) için yüksek risk bulunuyorsa,
 3. Sol kola yansıyan şiddetli göğüs ağrısına yol açacak anjina pektoris geçirilmişse ya da hala varsa,
 4. Damarlarda tahribat yapmış diyabet öyküsü varsa,
 5. Kalıcı etki göstermeyen, geçici iskemik atak adlı hafif inme geçirilmişse ya da hala varsa,
 6. Vücudun bir bölgesinde his ve güç kaybı, görme kusurları ve konuşma bozukluklarıyla birlikte görülen migren varsa ya da geçirilmişse,
 7. Üreme organı ya da meme kanseri gibi seks hormonlarıyla ilerleme gösteren bir kanser teşhisi varsa ya da geçmiş dönemlerde atlatıldıysa,
 8. Nedeni teşhis edilmemiş vajinal kanama görülüyorsa,
 9. Karaciğerde iyi/ kötü huylu tümör bulunuyorsa ya da geçmiş dönemlerde olduysa,
 10. Karaciğer hastalığı (vücut kaşıntıları ya da sarılıkla kendini gösterebilir) geçirilmişse ya da varsa ve karaciğeriniz hala normal fonksiyonlarını yerine getiremiyorsa,
 11. Hamileyseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa,
 12. İlacın etken maddesi veya yardımcı maddelerinden en az birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa (alerjik reaksiyon görülmesi halinde şişlik, deri döküntüleri ve kaşıntı ortaya çıkabilir) ya da

İlacı ilk kullandığınızda bu etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Mesigyna kullanmayı bıraktıktan sonrasında hormonal etki oluşturmayan doğum kontrolü seçeneklerden birini kullanınız.

Hamilelikte Mesigyna Kullanımı

Mesigyna kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle eczacınız ya da doktorunuzdan bilgi alınız. Gebelik döneminde bu ilaç kullanılamaz. Mesigyna kullanmaya başladıktan sonrasında hamilelik şüpheniz olursa ya da hamile kalırsanız derhal ilacı kullanmayı bırakmanız gerekir. Enjeksiyon uygulaması yaptırdıktan sonra hamile kalırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza bilgi veriniz.

Emzirirken Mesigyna Kullanımı

Emzirme döneminde bulunan kadınların Mesigyna kullanması önerilmez. Hormonal etkiyle doğum kontrolü sağlayan ilaçlar, anne sütünün bileşimini değiştirir ve süt miktarını azaltabilir. Bunun sonucunda ise emzirme olumsuz etkilenir. Kombine şekilde enjekte edilen kontraseptiflerin bu durum üzerindeki etkileri hakkındaki bilgiler yetersizdir. Mesigyna kullanımının süt üretiminden sorumlu olan hormon (prolaktin) ya da memelerde gerçekleşen süt üretimi üzerinde etki ettiği kanıtlanmamıştır. Bu nedenle doğumun ardından 6 ay süreyle ya da emzirme dönemi sona erene kadar kombine olarak enjekte edilen kontraseptif kullanımı tavsiye edilmez.

Mesigyna Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, MESIGYNA’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Yan etkilerden herhangi birisi şiddetlenirse ya da bu kullanma talimatında yer almayan herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız lütfen bu durumu doktorunuza ya da eczacınıza bildiriniz.

Yaygın:

 1. Depresif duygu durumu
 2. Duygu durum değişiklikleri
 3. Baş ağrısı
 4. Bulantı
 5. Karın ağrısı
 6. Meme ağrısı
 7. Meme hassasiyeti
 8. Kiloda artış

Yaygın olmayan:

 1. Sıvı tutulumu
 2. Cinsel istek azalması
 3. Migren
 4. Kusma
 5. İshal
 6. Döküntü
 7. Kurdeşen (vücudun çeşitli yerlerinde belirebilen kısa süre içinde kabaran ve kaybolan, kaşıntılı ve kızarık döküntüler)
 8. Memede büyüme

Seyrek:

 1. Alerjik reaksiyonlar (Aşırı duyarlılık)
 2. Cinsel istek artışı
 3. Kontakt lense toleranssızlık
 4. Eritema nodozum (nodüllerin izlendiği bir çeşit yangısal hastalık) ve eritema multiforme (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) gibi deri nekrozu (deri dokusunun ölmesi) ve deride ciddi kızarıklıklarla seyreden hastalıklar
 5. Vajinal akıntı
 6. Memede akıntı
 7. Enjeksiyon yeri reaksiyonu 
 8. Kiloda azalma

Sıklığı bilinmeyen:

 1. Venöz ve arteriyel tromboembolik bozukluklar*(damarlardaki pıhtının koparak gelmesi sonucu atardamarlarda ve toplardamarlarda oluşan tıkanma)

*Venöz ve arteriyel tromboembolik olaylar terimleri aşağıdakileri kapsamaktadır: derin periferik vende tıkanma veya pıhtılaşma, venöz kan sistemi boyunca dolaşan pıhtılar (örn. pulmoner emboli veya pulmoner enfarktüs olarak bilinen, akciğere gidenler), kan pıhtılarının yol açtığı kalp krizi, beyne kan gitmemesi veya beyinde kan blokajından kaynaklanan inme

Yan etkilerin, görülme sıklıklarına göre de aşağıda yer almaktadır.

Sıklık dereceleri şu şekilde tanımlanmaktadır

Çok yaygın: 10 hastanın en az 1'inde görülebilir.

Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek: 1.000 hastanın birinden az , fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Sıklığı bilinmeyen: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

 

YORUM YAPIN