Midenin kalp gibi atması hayati tehlike arz edebilir! En yaygın nedenleri nelerdir?

Midenin yani karnın kalp gibi ritmik bir şekilde atması hamilelik, zayıflık, stres ve mide sorunları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir.  Sık sık bu durumla karşılaşıyorsanız dahiliye ve kardiyoloji doktoruna gidip muayene olmalısınız.

Karnın atması, midede kalp atışı hissetmek genellikle zararsızdır, herhangi bir probleme işaret etmez. Ancak nadiren de olsa Abdominal Aort Anevrizması gibi hayatı tehdit eden bir nedenden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Göbeğin Atması, Karında Kalp Atışı Duymak Normal midir?

Karnın atması, karında kalp atışı gibi ritmik bir hareket hissetmek genellikle herhangi bir soruna işaret etmez ve normal kabul edilir.Hissedilen şey aslında karın aortundaki nabzınızdır. Aort, kanı kalpten vücudun geri kalanına taşıyan ana arterdir. Aort damarı karından geçer. Kalbinizden, göğsünüzün ortasından gelen kanaşağıya ve karnınıza doğru akar ve bunun sonucunda bu bölgede zamana zaman karın atması denilen bir his meydana gelebilir.

Şu 4 durumda bu hissi yaşama ihtimaliniz yüksektir;

  1. Yemek sırasında veya sonrasında
  2. Uzanırken
  3. Hamilelik sırasında
  4. Mide sorunları

Yemek sırasında veya sonrasında: Yemekten sonra kalp aortar damarı mide ve ince bağırsağa fazladan kan pompalar. Bunun amacı tüketilen besinlerin vücutta emilimini sağlamaktır. Kan pompalamanın sebep olduğu dalgalanma da nabızın midede daha belirgin hissedilmesine sebep olabilir.  

Uzanırken: Uzanırken de bu durumla karşılaşabilirsiniz. Özellikle zayıfsanız ve karın yağınız fazla değilse midenizin nabzını hissetme ihtimaliniz artar.

Hamilelik döneminde: Kadınlarda hamilelik döneminde vücutta dolaşan kan miktarı arttar çünkü vücut hem anne hem de bebek için daha fazla kan pompalamaya başlar. Buna bağlı olarak da karında aort nabzı daha fazla hissedilmeye başlar. Bu durumda anne adayları karında atma şikayeti yaşayabilirler. Kimisinde midelerinde nabız hissettiğini söylerken kimisi karnının attığını söyleyebilir. Anne adayları bunun bebeğin kalp atışı gibi hissedebilir fakat aslında yalnızda karın aortun nabız hissidir.

Mide sorunları: İrritabl bağırsak sendromu veya gastrit gibi mide veya bağırsaklarınızla ilgili sorunlar da karında kalp atışı hissine sebep olabilir. Akut ve kronik gastrit mide zarında iltihaplanma durumudur. Gastrit belirtileri şişkinlik, geğirme, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusmadır. Gastritin iki ana sebebi ise H.pylori enfeksiyonu ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)’dır. Ek olarak çok yağlı besinler, alkol ve kafein de bu durumun sebebi olabilir. Bir diğer gastrointestinal bozukluk olan İrritabl bağırsak sendromunda ise (IBS); kişi karın ağrısı, şişkinlik, gaz artışı, karın krampları, ishal, kabızlık ve gıda intoleransı gibi belirtiler yaşayabilir. Bu gibi mide sorunları karında kalp atışı hissine sebep olabilir.

Karında Kalp Atışı Duymak Abdominal Aort Anevrizmasından Kaynaklanabilir!

Karın bölgesinde aort damarının ileri derecede genişlemesine Abdominal Aort Anevrizması adı verilmektedir. Bu durumda çoğunlukla karın ve sırt ağrısı meydana gelir ve kişi kalp ritmini yani nabzı karında hisseder. Bu hastalık çok sinsi ve oldukça tehlikeli bir hastalık olup ani ölüme sebep olabilmektedir. Abdominal Aort Anevrizması; genellikle 60 yaş üzeri erkeklerde görülmektedir ve bu yaş grubunda ani ölüm sebepleri içinde 3.sırada gelmektedir.  Bu hastalıkta uygulanacak tedavi genişlemenin boyutuna ve yerine göre değişkenlik gösterir. Ek olarak hastanı yaşı ve sağlığı da tedavide belirleyici özelliktedir. Eğer damar çok genişlemiş ve belirli bir çapın üzerinde ise veya patlamış ise acil ameliyat şarttır. Dünyaca ünlü bilim adamı Einstein’ın abdominal aort anevrizma hastaığından öldüğü bilinmektedir.

Karında atma hissi vücuttaki başka ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Karında atma hissetmenin yanında kişi karın, yanlar veya sırtta ağrı da yaşıyorsa zaman geçmeden doktora gidip muayene olmalıdır.Özellikle aşağıdaki problemleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden doktora gidin;

  1. Kan damarı hastalığı
  2. Yüksek tansiyon
  3. Aort enfeksiyonu öyküsü
  4. Ailede abdominal aort anevrizması öyküsü
  5. Yakın zamanda travmatik bir yaralanma
 

YORUM YAPIN