Naylon Staj Defteri Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır

“Naylon staj, sahte staj demektir. Staj yapmadan kağıt üzerinde staj yapmış gibi göstermektir.” Staj, belli bir mesleğe hazırlanan bir kimsenin becerilerini geliştirmek için belli kurumlarda çalışarak geçirdiği döneme denir. Kişilerin eğitim gördüğü

“Naylon staj, sahte staj demektir. Staj yapmadan kağıt üzerinde staj yapmış gibi göstermektir.”

Staj, belli bir mesleğe hazırlanan bir kimsenin becerilerini geliştirmek için belli kurumlarda çalışarak geçirdiği döneme denir.

Kişilerin eğitim gördüğü süre boyunca öğrendiği teorik bilgiler bu hazırlık döneminde pratiğe geçer. Staj, kariyerin ilk aşamasıdır. Staj yapanlar çoğunlukla meslek lisesi öğrencilerinden ve üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır.

Naylon Staj Ne Demektir?

Naylon staj; formaliteden staj anlamını taşır. Bu şekilde staj yapanlar kağıt üzerinde staj yapmış gibi görünür fakat gerçekte böyle bir şey olmamıştır. Kısaca sahte stajdır. Naylon staj için bunu kabul eden bir firmayla anlaşmak gerekir. Böylece kişi bu işlemi staj yerinde hiç çalışmadan tamamlayabilir.

Naylon Staj Nasıl Yapılır?

Öğrencinin nerede staj yapması gerekiyorsa o kurumla anlaşma sağlanıp staj yapmış gibi gösterilmesi naylon staj olarak adlandırılır. Yani öğrenci staj yerine gitmez fakat bizzat katılmış gibi görünür.Naylon stajda, staj yapmadığınız halde staj yapmış gibi gösteren bir kurum bulmalısınız.

Naylon Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj defterini doldurmak için internetteki örneklerden de faydalanılabilir. Sizden önce pek çok kişi bu yollardan geçmiştir. Onların internette paylaştığı bilgileri kendi staj defterinize uyarlamanız mümkündür. Araştırma yaparak bunlara ulaşabilir, kendi departmanınıza göre düzenleyip tarihleri de uygun şekilde değiştirerek kendinize özel bir staj defteri hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca internette naylon staj imkânı sunan firmalar da vardır. Tabii ki bu işlem belirli bir ücret mukabilinde gerçekleştirilmektedir. Bir de böyle şirketleri bulmak kolay değildir. Bulunsa dahi özel olarak görüşme yapılması gerekecektir. Herhangi bir firma/şirket, -deyim yerindeyse- 'îtinayla naylon staj yaptırılır.' diye bir duyuru yapar mı? Zira bu kanunen yasaklanmıştır. Birisi kendilerini ihbar edecek olsa ceza alırlar. Naylon staj kabul edenler de bunun farkındadır ve söz konusu işi herkese ilan etmeden, gizli gizli yürütürler.

Birçok kişi stajı gözünde çok büyütür. Halbuki bu, öyle içinden çıkılması çok zor bir mesele değildir. Makul bir ücret ödeyerek dilediğiniz yerde staj yapma hakkınız bulunmaktadır.

Naylon Stajın Avantajları Nelerdir?

Naylon staj sayesinde çalışma mecburiyetiniz olmaz. En büyük avantajının bu olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu kişi her sabah erkenden kalkıp işe gitmekten, gününün büyük bir kısmını çalışarak geçirmekten hoşlanmaz. İşte naylon staj, sizi bu dertten kurtarır, istediğiniz şeylere vakit ayırmanızı sağlar.

Hem staj yapmak zaman gerektirir. Bazen bir dönem, bazen 1 yıl sürebilir. Oysa naylon staj ile birkaç gün içinde stajınızı yapıp bitirmiş sayılırsınız. Her şey yolunda gider ve kimse bir şey anlamazsa, naylon stajın ardından mezun olabilirsiniz.

Naylon Stajın Dezavantajları Nelerdir?

Muhtemelen çok kolay olduğunu düşündünüz, aklınıza yattı fakat evdeki hesabın çarşıya uymama riskini de göz önünde bulundurmalısınız. Stajınızın gerçek olmadığı fark edilirse tekrar staj yapmanız gerekir, disiplin cezası alırsınız ve hukuki açıdan başınız derde girebilir. Öte yandan staj boyunca öğreneceğiniz bilgilerden de mahrum kalırsınız. Mesleğinizle ilgili ayrıntılar, o işi yaparken dikkat edilmesi gerekenler, iş hayatıyla ilgili bilinmesi lazım olan ne varsa; bunları elinizin tersiyle itmiş olursunuz.

Naylon Stajı Kimler Yapmaktadır?

Çoğunlukla lise ve üniversite öğrencileri naylon staj yöntemine başvurmaktadır. Lise 3. sınıftan başlayan ve zorunlu kılınan stajlar üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri içindir. Mezun olmamış öğrenciler naylon staj ile bu süreci daha kolay atlatmak istemektedir. Dediğimiz gibi pek çok üniversite öğrencisi de naylon stajdan faydalanır. Bu, ilk sınıf öğrencileri için geçerli olmamakla birlikte; 2. sınıftan itibaren staj mecburiyeti başlar. Fakültelerin bbazılarında ise 5. sınıf öğrencilerine de staj zorunluluğu getirilmiştir. Aynı zamanda bazı fakültelerde mezun olan öğrencinin mezuniyet belgesini almadan evvel son stajlarını tamamlaması şarttır. İşte öğrenciler naylon staj ile bu süreci hızlandırabilmektedir.

İş aradığı halde stajı olmadığından dolayı iş bulamayan kişilerin de naylon staj vasıtasıyla kısa zamanda staj yapması -daha doğrusu yapmış gibi göstermesi- mümkündür.

Naylon Stajın Cezası Nedir?

Staj, öğrencilerin üzerine düşen sorumluluklardan biridir ve belirli bir zaman dilimiyle sınırlıdır. Lise ile üniversite dönemlerinde yapılan stajlar birbirinden farklıdır. Bu yüzden cezaları da aynı olmamaktadır.

Lisede naylon staj yapanlar yakayı ele verdiklerinde staj erteleme cezasıyla karşı karşıya kalırlar. Naylon staj yaptığı tespit edilenler disiplin cezasına da çarptırılır. Lise öğrencisinin mezun olabilmesi için stajını bitirmekten başka çaresi yoktur. Son sınıfta naylon staj yapılırsa mezun olmanın zorlaşacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Üniversiteli öğrencilerin naylon staj yapması ise, gerçeğin ortaya çıkması durumunda daha ciddi problemleri beraberinde getirir. Evvelâ, kişi reşit olduğundan yaptığı bu fiil yasal suç kapsamında değerlendirilecektir. Denetlemeler sonrasında bu suç bireyin siciline işlenecektir. Maalesef ilerleyen süreçte de karşısına çıkacak, itibarına ve kariyerine zarar verecektir. İş bulamamak, kamu personeli olamamak gibi riskler doğuran bu olay kişinin bir ömür peşini bırakmayabilir.

 

YORUM YAPIN