Numuler Egzama (Diskoid Egzama) Nasıl Geçer 

Egzama, bin kişinin ikisinde görülen bir deri hastalığıdır. Deride kuruluk, kabarcık oluşumu ve kaşıntıyla kendini gösterir. Farklı türlerde ve aşamalarda görülebilir. Egzamanın en sık karşılaşılan türlerinden biri de Numuler egzamadır.Numuler egzama

Numuler Egzama (Diskoid Egzama) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama, bin kişinin ikisinde görülen bir deri hastalığıdır. Deride kuruluk, kabarcık oluşumu ve kaşıntıyla kendini gösterir. Farklı türlerde ve aşamalarda görülebilir. Egzamanın en sık karşılaşılan türlerinden biri de Numuler egzamadır.Numuler egzama genellikle el ve ayak bölgesinde meydana gelir. Çapı yaklaşık 3-4 cm olan cilt döküntüsü ve ciltte kaşıntı olarak belirti verir. Egzamanın görülme sıklığı, cinsiyet ve ırk dağılımına göre değişiklik göstermez. Tüm cinsiyet ve ırktan insanda eşit oranda ortaya çıkabilir. Özellikle 15-25 yaş grubu ve 50-65 yaş grubu aralıklarında sıklıkla oluşur. Çocuklarda ise nadiren görülen bir hastalıktır. Egzamanın en temel sebepleri arasında stres, genetik ve alerjik kaynaklı hastalıklar yer alır. Uzman bir dermatolog tarafından gerçekleştirilen muayene, düzenli uyku, ilaç tedavisi ve düzenli beslenme ile tedavi edilebilir.

Numuler Egzama Neden Olur?

Alerjik problemler, toksik maddelere maruz kalınması, kimyasal travmalar, yoğun stres ve fiziksel travmalar sonucunda numuler egzama meydana gelebilir. Bu hastalığın tedavisi için, uzman bir dermatolog muayenesinin ardından reçete edilen antibiyotik etkili merhemler ve pomadlar kullanılmalıdır.

Numuler egzamanın neden olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak oluşumunu tetikleyen çok sayıda faktör bulunur. Derinin kuruluğu, genetik yatkınlık, kişide varis bulunması ve stres gibi etkenler içsel faktörler arasındadır. Dış faktörlere örnek olarak ise alerjenler, mevsim geçişleri, stafilokok bakteri, izotretinoin içeren ilaçların kullanımı, sık sık alkol tüketimi ve altın kullanımı gösterilebilir. Kauçuk kimyasalları, formaldehid, kokular, krom, neomisin, nikel ve diş dolgularında (amalgam) bulunan civa numuler egzamayı tetikleyen başlıca alerjenlerdir.

Numuler egzama özellikle soğuk kış günlerinde ortaya çıkar. Çünkü bu dönemlerde deri daha kuru olmaktadır. Ancak erkek hastaların egzama atakları yaz aylarında daha sık meydana gelir. Bu durumun sebebi ise suyla çok fazla temas halinde olunması (sık sık banyo yapılması), kullanılan sabunlar ve yünlü giysilerin tercih edilmesidir.

Numuler Egzama Belirtileri Nelerdir?

Kızarıklık, döküntü ve kaşıntı numuler egzamanın en sık görülen belirtileri arasında gelir. Kızarık bölge oval ya da yuvarlaktır, ortalama olarak bir madeni para boyutunda olur. Hastalığın görüldüğü bölgede deri kuruması ve kaşıntı görülür. Ancak bu bölgeyi kaşımak, enfeksiyon riskine yol açabilir. Bu nedenle bölgeye dokunulmamalıdır. Deri döküntüleri kendini sıvı dolu baloncuklar halinde de gösterebilir.

Numuler egzama erken dönemde (akut dönem) akıntılı yara, ödem ve kabuklanma ile gösterir. Ancak hastalığın ilerlemesi ve kronik hale gelmesi sonucunda deri kalınlaşır, kepeklenmeler meydana gelir. Akut dönemde görülen numuler egzamaya yanma ve kaşıntı eşlik eder. Kaşınma hissi akşam saatlerinde daha yoğun görülmektedir.

Numuler Egzama Nasıl Geçer?

Numuler egzama tedavisinde en önemli nokta, derinin nemli tutulmasıdır. Ayrıca ikincil deri enfeksiyonların tedavisi yapılmalı ve önlemek için tedbir alınmalıdır. Bu yüzden hastanın gün içerisinde 2 defa soğuk (dayanamıyorsa soğuğa yakın ılık) duş alması gerekir. Aynı zamanda reçete edilen topikal ilaçlar ve duş sonrası uygun nemlendiriciler de düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Kortizon içeren pomadların düzenli kullanımı, numuler egzamanın tedavisinde oldukça etkilidir. Bölgeye güçlü topikal steroidlerin uygulanması (uygulama sonrasında bölgenin üzerini kapatabilir ya da açık bırakabilirsiniz) da tavsiye edilmektedir.

Kortizon (steroid) içeren pomadlara karşı direnci olan ya da bu pomadları kullanmayan kişiler, alternatif olarak pimekrolimus ve takrolimus içeren topikal ürünleri tercih edebilir.

Kaşıntı sorunuyla baş etmek için antihistaminikler kullanılabilir.

İkincil enfeksiyon görülmesi halinde mupirosin içeren antibiyotik etkili topikal ürünler ya da sistemik ilaçlar alınmalıdır.

Fototedavi yöntemleri ya da güneşten yararlanmak, numunel egzamaya iyi gelmektedir. Fakat kimi durumlarda terleme, sıcak ve UV ışınları tersine etki yaratarak hastalığı ilerletebilir.

Numuler egzama yaygın şekilde görülüyorsa, sistemik kortikosteroid ilaçları kullanılmalıdır. İnatçı egzamalarda ise sistemik inralezyonel ya da  methotraxate steroidlerden yardım almak gerekir.

 

YORUM YAPIN