Papatya Çayı Nasıl Kurutulur En Kolay Yöntemler

Papatya baharın geldiği müjdeleyen narin ve güzel görünüşlü bir bitkidir. Topladığınız papatyaları kurutup çay olarak demleyebilirsiniz. Papatya çayı bin bir derde devadır gaz sancısına iyi gelir, sinirleri rahatlatır, uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Papatya baharın geldiği müjdeleyen narin ve güzel görünüşlü bir bitkidir. Topladığınız papatyaları kurutup çay olarak demleyebilirsiniz. Papatya çayı bin bir derde devadır gaz sancısına iyi gelir, sinirleri rahatlatır, uykuya dalmayı kolaylaştırır. İşte papatyayı kurutma yöntemleri;

1.Yöntem

Papatyalar 4 mevsim toplanıp kurutulabilir. Fakat bunu Mayıs ayında yapmak önerilir. Kurutma işlemi açık havada zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kurutulmak istenen papatyalar ilk olarak iyice yıkanmalıdır. Eğer çayını demlemeyi düşünüyorsanız ayıklayıp yıkamanız çok mühimdir.

Çiçekler toplandıktan sonra 2 saat içinde kurutulmaya başlanmalıdır. Papatyalar yıkanıp ayıklanmalı; güneş ışığı alan bir ortama serilmelidir. Bu esnada hiçbiri ötekine değmemeli, aralarında boşluk bırakılmalıdır. Üst üste gelirse ayrı ayrı değil tek parça hâlinde kurur. Ayrıca kalın bir yapıda olacaklarından dolayı içlerinde küf oluşur. Her bir papatya, diğerlerine temas etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Papatyaları güneşte kurutmak mümkündür. Fakat doğrudan güneşe koymak lezzetini ve rengini değiştirdiğinden, böyle yapmanız tavsiye edilmez.

2.Yöntem

Papatyaları kitap sayfasının arasına koyarak kurutmak da yaygın bir uygulamadır. Hem bu, sizde güzel duygular uyandıracaktır.

3. Yöntem

Fazla zamanınız yoksa, papatya kurutma işlemi için mikrodalga fırından da yararlanabilirsiniz. Papatyaları temizleyip mikrodalgaya atın. Fırını çalıştırıp 3 dk bekleyin. Sonrasında fırından çıkarın. Göreceksiniz ki kurumuşlar bile!

4. Yöntem

Papatya kurutma yöntemleri arasında yer alan bir başka pratik yol, çiçekleri aşağı, sapları yukarı gelecek şekilde asmanızdır. Baş aşağı duran papatyalar zarar görmeden kuruyacaktır. Böylece onları uzun müddet saklamanız mümkün olacaktır.

5. Yöntem

Papatya fırındada kurutulabilir. Papatyaları bir fırın tepsisine ve fırın kağıdına yerleştirin ve yaklaşık beş ila altı saat boyunca yaklaşık 30 santigrat derece kurumaya bırakın.

6. Yöntem

6. yöntem gölgede papatya kurutmaktır. Gölgede papatyanın kuruması (iki ila üç gün) gibi zaman sürse de, bu yöntem güneşte kurutmaktan daha sağlıklıdır.

Papatyaları kumaşa aralıklı olacak şekilde temiz bir beze sarın ve gölge olan bir yerde kurumaya bırakın.

Kurutulmuş Papatyalar Nerede Saklanabilir?

Kurutulmuş papatyaları cam kavanozda yahut kumaş bez poşetlerde saklayabilirsiniz. Kavanozda saklamak en idealidir.

 

YORUM YAPIN