Pastırma bozulmadan nasıl saklanır, küflenmekten nasıl korunur?

Pastırma bir et ürünü olduğu için mutlaka dikkatli bir şekilde buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir.

Pastırma, dana etinin en lezzetli bölümü tuzda bekletildikten sonra çeşitli baharatlarla harmanlanarak hazırlanan bir et ürünüdür. Pastırma genellikle kahvaltı masaları süsler veya hamur işlerinde lezzet katması için kullanılır.

Pastırma Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Pastırma kuru bir et ürünü olduğu için ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklanabilir. Pastırma eğer ambalajlı ve dilimlenmiş ise paketin üstündeki son kullanma tarihine dikkat ederek buzdolabında muhafaza edilir.

Pastırma Küflenmekten Nasıl Korunur?

Pastırmanın kokusu, görünümü ve dokusu taze olup olmadığı hakkında ipucu verebilir. Pastırma küflendiğinde veya bozulduğunda kırmızı tonu donuklaşmaya, gri, kahverengi veya yeşilimsi bir renge dönüşmeye başlar. Aynı zamanda yumuşak ve yapış yapış bir hale geldiğinde de pastırmanın bozulduğunu anlayabilirsiniz. Ekşimsi ve çürük bir kokuya sahip olduğunda yine aynı şekilde tüketilmemesi daha iyi olacaktır.

Pastırmanın küflenmesini önlemek için satın aldığınızda pastırmayı ilk önce karton kutusundan çıkartın ve pastırmalar birbirine değmeyecek bir şekilde geniş saklama kabına yerleştirin. Böylece pastırmalar birbirine yapışmayacak ve kutudan çıkarılmaya çalışıldığında da hemen kopmayacaktır.

Pastırma Buzlukta Saklandığında Tadı Değişir Mi?

Pişirilmemiş dana pastırması buzdolabında sadece 1 hafta, dondurucuda ise 6 ay kadar bozulmadan muhafaza edilebilir. Buzlukta pastırmanın tadı değişmez.

Pastırma saklama süresi saklama şeklinize göre değişiklik gösterir. Dilimlenmemiş dana pastırması dilimleri folyo ile sarılıp veya hava geçirmez saklama kabına koyularak saklanabilir.

 

YORUM YAPIN