Pire Isırığına Kaşıntısına İyi Gelen 5 Doğal Çözüm

Pire, kan emici küçük hayvanlardır. Boyutları o kadar küçüktür ki gözle görülmeyen bu haşereler varlıklarını yalnızca ısırdığı zaman hissettirmektedir. İnsanın üzerine bulaşan pireler ısırdığında ciltte kabarıklık ve yoğun kaşıntının yanı sıra acı da

Pire, kan emici küçük hayvanlardır. Boyutları o kadar küçüktür ki gözle görülmeyen bu haşereler varlıklarını yalnızca ısırdığı zaman hissettirmektedir. İnsanın üzerine bulaşan pireler ısırdığında ciltte kabarıklık ve yoğun kaşıntının yanı sıra acı da hissedilmektedir.

Pire Isırığı Nasıl Görünür?

Pire ısırığı anında pirenin ağzındaki salgı vücuda girer ve iğnesi sayesinde vücuttaki kanı çeker. Cildi ısıran pire cildi kabartır ve çok şiddetli bir kaşıntıya sebebiyet verir. Yaygın olarak kaşıntı ve kızarıklık görülse de kabarcıklar da meydana gelmektedir. Ek olarak pire ısırığından sonra ara ara yanma hissi ve kaşıntıya veya direkt ısırmaya bağlı kanama da görülebilr.

Pire ısırığı gerçekleştikten 2-5 gün sonra belirtiler yaşanmaya başlar. İlk olarak pire ısırığı bölgesi kabarır. Bu kabarmalar içi renksiz sıvı ya da iltihapla ya da kanla dolabilir.

Pire ısırıkları yaygın olarak bilek ve bacaklarda görülürken çoğunlukla üçer ya da dörder olacak şekilde grup grup ısırıklar gözlemlenmektedir.

Pire Isırması İçin Neler Yapılabilir?

Soğuk Kompress

Pire ısırığının sebep olduğu acı ve kaşıntıyı azaltmak için soğuk kompress yapmak çok faydalı olacaktır. Çünkü cilde uygulanan soğuk sinirleri etkilediği için kaşıntı ve şişlik azalır. Soğuk kompress yöntemi hem hayvanlarda hem de insanlara pire ısırıkları vakasında kullanılabilen oldukça yardımcı bir yöntemdir.

Soğuk kompress uygulaması için şu adımları izleyin:

  1. Pire ısırığının gerçekleştiği bölgenin çevresini ılık sabunlu su ile temizleyin.
  2. Ardından temiz bir havluya buzluktan çıkarmış olduğunuz buz küplerini sarın.
  3. Sonrasında pire ısırığı bölgesine bu havluyu tutun.
  4. Bu yöntemi günde birkaç kez 10-15 dakika kadar uygulamanız iyi olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Pire ısırıklarının sebep olduğu kaşıntıyı çekirmek için iltihap sökücü (anti-inflamatuar) ve mikrop karşıtı (antimikrobiyal) özelliklere sahip çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı su ile 3-5 damla çay ağacı esansiyel yağını karıştırın. Sonrasında bu karışımı bir parça pamuk üzerine dökün ve pire ısırığı olup kaşınan bölgeye sürün. Bu uygulamayı günde iki defa tekrarlamaya özen gösterin.

Elma Sirkesi

Pire ısırıkları için uygulayabileceğiniz bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi asetik asit açısından zengin olduğu için pire ısırığının sebep olduğu iltihap ve kaşıntıyı hızlı bir şekilde geçirmek için çok etkilidir. Cildin pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.Elma sirkesine biraz su katın. Temiz bir pamuğu buna batırıp pire ısırığı olan yerlere bunu sürün.

Limon Suyu

İnsan ve evcil hayvanlarda görülen pire ısırığının tedavisi için limon suyuna başvurabilirsiniz. Çünkü limonun asidik etkisi elma sirkesine çok benzerdir. Limon suyundaki sitrik asit pirenin ısırdığı bölgedeki kaşıntıyı geçirmek için oldukça etkilidir. Hatta limonun içeriğindeki sitrik asitin; pire ısırığını kesin şekilde tedavi ettiğini söyleyebiliriz.  Bunun için pire ısırığının yol açtığı kaşıntıyı dindirmek için bir limonun suyunu sıkın ve elde ettiğiniz suyu direkt olarak kaşıntılı bölgeye sürün. Bu yöntem doğal ve çok etkili bir pire ısırığı tedavisi sağlamaktadır.

Yulaf Ezmesi

Ciltte oluşan birçok problemin tedavisi için kullanılan yulaf ezmesini pire ısırıklarında da kullanabilirsiniz. Çünkü yulaf ezmesinde bulunan iltihap sökücü ve bakteri karşıtı özellikler hep ciltteki iltihabı dindirir, enfeksiyonları önler ve kızarıklıkları azaltır. Bunun için bir fincan yulaf ezmesini ince toz haline getirin ya da aktarlarda toz halindeki yulaf ezmelerinden alın. Elinizdeki toz yulaf ezmesiyle eşit miktarda yoğurdu karıştırın. Bu şekilde macun kıvamı elde etmiş olmalısınız. Bu karışıma isterseniz bal da ekleyebilirsiniz çünkü bal bakteri karşıtı özelliklere sahiptir. Elde ettiğiniz karışımı hem hayvanlarda hem de insanlarda pirelerin ısırdığı bölgeye sürüp 20-30 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra bölgeyi ılık su ile temizleyin. Bu yöntemi günde 2-3 kez pire ısırığının sebep olduğu kaşıntılar tamamen geçene kadar uygulayın. 

 

YORUM YAPIN