Portakallı Hira Tatlısı İrmikli Hira Tatlısı Ve Cevizli Hira Tatlısı Yapımı

Hira tatlısı son zamanlarda kadınların misafir ağırlamak, ev halkına ziyafet vermek için yapmayı tercih ettiği en lezzetli tatlılardandır. Peki Hira ne demek? Hira Peygamberimiz Muhammed aleyhisselama Kuranı kerimin ilk vahyinin nazil olduğu mağara

Hira tatlısı son zamanlarda kadınların misafir ağırlamak, ev halkına ziyafet vermek için yapmayı tercih ettiği en lezzetli tatlılardandır. Peki Hira ne demek? Hira Peygamberimiz Muhammed aleyhisselama Kuranı kerimin ilk vahyinin nazil olduğu mağaranın adıdır. Siz de aşağıda bildireceğimiz tarifleri uygulayarak sevdiklerinize ikramda bulunabilirsiniz. Aşağıda irmik, portakal, ceviz ve fındık ile yapabileceğiniz farklı tarifleri bildireceğiz.

Hira Tatlısı 1. Tarif

Malzemeler

 1. 1 adet yumurta
 2. 1 su bardağı irmik
 3. 1, 5 su bardağı un
 4. Yarım su bardağı yoğurt
 5. Yarım su bardağı sıvı yağ
 6. 1 paket kabartma tozu
 7. 1 paket vanilya

Üzeri için

 1. İrmik

Şerbeti için

 1. 2 su bardağı su
 2. 2 su bardağı toz şeker

Hira Tatlısı Tarifi Yapılışı

İlk işlem olarak şerbet hazırlanmaya başlanır. Toz şeker ve su bir kasede ayrışıncaya dek karıştırılır, ancak şerbet kesinlikle kaynatılmaz. Şerbetin hazırlanmasının ardından hamur yapımına başlanır. Bunun için yumurta, yoğurt ve sıvı yağ bir kap içerisine alınır ve karıştırılır. Bu malzemelerin karıştırılmasından sonra un, kabartma tozu vanilya ve irmik ilave edilir. Devamında ise elde edilen karışım yoğrulmaya başlanır. İlave edilecek un oranı isteğe bağlı olarak belirlenebilir. Ancak hamur fazla ele yapışacak bir kıvamda olmamalıdır.

Hamur istenilen biçime getirildiği takdirde irmiğe batırılır ve 200 derece ısıtılan fırına verilir. Üzerleri kızarıncaya dek pişirilir.

Hamurların pişmesinin ardından ilk sıcağının gitmesi adına bir müddet beklenir ve üzerlerinde şerbet gezdirilir. Tatlının daha lezzetli olması bakımından 1 gün kadar dinlendirilmesi tavsiye edilir. Belirtilen malzemelerden 30 adet civarı tatlı çıkmaktadır. Talebe bağlı olarak bu malzemeler aynı oranda artırılabilir. Çok şerbetli istemeyenler için bir buçuğa bir buçuk oranında şeker ve su kullanabilir.

Portakallı Hira Tatlısı

Malzemeler

 1. 1 adet yumurta
 2. 1 çay bardağı yoğurt
 3. 1 çay bardağı sıvı yağ
 4. 1 portakal kabuğu rendesi
 5. 1 su bardağı irmik
 6. 1,5-2 su bardağı un
 7. 1 paket kabartma tozu

Şerbeti için

 1. 2 su bardağı toz şeker
 2. 2 su bardağı su
 3. Yarım çay bardağı portakal suyu

Üzeri için

 1. Yarım çay bardağı irmik

Portakallı Hira Tatlısı Tarifi Yapılışı

Öncelikle hacimli bir kap içerisine yoğurt, yumurta ve sıvı yağ koyulduktan sonra her bir malzeme iç içe geçinceye kadar karıştırılır. Ardından kalan malzemelerde ilave edilir ve iyice yoğrulur. Elde edilen hamur 5 dakika civarı dinlendirilir. Dinlendirme işlemi sonrasında hamurdan koparılan parçalara yuvarlamak sureti ile şekil verilir. Şekil verilen hamurlar irmikte gezdirilir. Şerbet için belirtilen malzemeler de hacimli bir kap içerisinde şeker ayrışıncaya dek karıştırılır. Devamında ise hazırlanan şerbet henüz sıcak olan tatlıların üzerinde gezdirilir ve 10 dakika civarı dinlendirilir. Artık portakallı hira tatlısı servise hazır!

Cevizli Hira Tatlısı Tarifi

Malzemeler

 1. 1 su bardağı irmik
 2. 1 su bardağı un
 3. 1 yumurta
 4. Yarım su bardağı yoğurt
 5. Yarım su bardağı sıvı yağ
 6. 1 paket kabartma tozu
 7. 1 paket vanilya

Şerbet

 1. 2 su bardağı şeker
 2. 2 su bardağı su

İçi için

 1. Ceviz

Üzeri için

 1. İrmik

Cevizli Hira Tatlısı Tarifi Yapılışı

İlk olarak şerbeti hazırlamak ile işe başlanır. Bir kaba su ve şeker eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. İlk önce şerbetin hazırlanmasındaki temel sebep şerbetin soğuk olarak tatlı üzerine dökülecek olmasıdır. Şerbet yoğun bir kıvamda olmayacağından dolayı 5 dakika kadar kaynatılması kafidir. Sonraki işlem olarak hamur hazırlanmaya başlanır. Bunun için  yumurta, yoğurt ve sıvı yağ ile bütün malzemeler bir kaba koyulur. Bu kaptaki malzemeler fazla ele yapışmayan yumuşak kıvamda bir hamur halini alıncaya dek yoğrulur. Belirtilen orandaki malzemeler tam kıvamın oluşmasını sağlayacaktır. Dolayısı ile bu oranlara uyularak kıvam almayacak şüphesi ortadan kalkacaktır. Hamur kıvama geldikten son şekil verilirken güçlük çekilmemesi adına sıvı yağ ile el yağlanabilir. Hamurdan ceviz boyutlarında parçalar koparılır ve içli köfteden bir miktar daha kalın olacak olacak şekilde açılır. Açılan hamurların içerisine bir çay kaşığı kadar çektirilen cevizler eklenir ve kapatılır. Elde edilen hamurlara yuvarlamak sureti ile şekil verilir. Ardından hamurlar alınır ve irmik kabı içerisinde gezdirilir. Devamında ise önceden yağlanan büyük ebatlarda yuvarlak şekilde bir borcam içerisine dizilir. Borcam, 180 derece ısıtılan fırına verilir. Üzeri pembemsi bir renk alana kadar hamurlar pişirilir. Tatlılar fırından alındıktan hemen sonra artık soğumuş olan şerbet üzerlerine dökülür. 2 saat kadar dinlendirilir ancak 1 gün dinlendirildiği takdirde daha lezzetli olacaktır. Dinlendirilen tatlılar artık servise hazır…

Fındıklı Ve Hindistan Cevizli Hira Tatlısı Tarifi

 Malzemeler

 1. 1 yumurta
 2. Yarım su bardağı sıvı yağ
 3. Yarım su bardağı yoğurt
 4. 1 su bardağı irmik
 5. 1 su bardağı fındık kırığı
 6. Yarım su bardağı hindistan cevizi
 7. 1, 5 su bardağı un
 8. 1 paket kabartma tozu
 9. 1 paket vanilya

Üzeri için

 1. İrmik

Şerbeti için

 1. 2, 5 su bardağı şeker
 2. 3 su bardağı su

Fındıklı Ve Hindistan Cevizli Hira Tatlısı Tarifi Yapılışı

İlk adımda şerbet hazırlanır. Bunun için şeker ve su ayrışıncaya dek karıştırılır, lakin şerbet kaynatılmaz.

Sonrasında hamur yapılışına geçilir. Bunun içinse yoğurt, yumurta ve sıvı yağ bir kap içerisinde karıştırılmaya başlanır. Devamında fındık ve hindistan cevizi ilave edilip tekrar karıştırılır. Ardından irmik, un, kabartma tozu ve vanilya hamur karışım içerisine ilave edilir. Tüm bu malzemeler yoğrulmaya başlanır ve ortaya çıkan hamurdan parçalar alınarak irmiğe daldırılır. İrmiklenen hamur parçaları önceden yağlanan fırın tepsisine dizilir ve 180 derece ısıtılmış fırına verilir. Üzerleri tam anlamı ile kızarana  dek pişirilir.

Fırından alınan henüz sıcak tatlılar bir borcam içerisine koyulur ve üzerilerinde şerbet gezdirilir. Bu işlem sonrasında borcam üzerine bir kapak kapatılır ki tatlılar şerbeti çeksin. Tatlıların şerbeti çekmesinin ve soğumasının ardından yemeye hazır olacaktır!

 

YORUM YAPIN