Premenopozun (Perimenopoz) 30 belirtisi, yaşanan şikayetler ve tedavisi

Premenopoz olarak da bilinen perimenopoz menopoza geçiş dönemidir.Premenopozda östrojen ve progesteron hormonlarında dalgalanmalar görülür, vücudumuz menopoz dönemine hazırlanır.

Vücudun menopoza hazırlık dönemi olan perimenopoz döneminde yumurtalıklarda östrojen hormonunun salgılanmasının azalmasına bağlı olarak adet görme seyrekleşir. Çoğunlukla 40’lı yaşlara denk gelen premenopozun süresi ortalama 4-6 senedir. Fakat bazı kadınlarda bu durum 1 yıl gibi kısa sürebileği gibi,10 yıl gibi uzun sürdüğü de vakidir. Premenopoz kadınlarda üreme döneminde sona gelindiğine işaret eden doğal bir süreçtir.

Perimenopoz (Premenopoz) Ne Kadar Sürer?

Kadınlarda ortalama 4 sene süren perimenopoz, kimisinde birkaç ay kimisinde ise 10 yıl sürebilmektedir. Menopoza geçiş dönemi olan bu dönemde, kişi eğer 12 ay adet görmüyorsa ve leke de gelmiyorsa artık menopoz dönemine girmiş sayılır. Bu dönemden sonrası ise menopoz sonrası olarak kabul edilmektedir.  

Perimenopozun Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda perimenepoza girilmesiyle birlikte yumurtalıklarda yumurtalar zamanla yok olmaya başlar ve buna bağlı olarak da vücutta östrojen ve progesteron hormonlarında dalgalanmalar meydana gelir. Öyle ki, perimenopoz boyunca bu hormonlar sürekli olarak dalgalanma halinde olup bir gün düşük seyrederken diğer gün normal veya yüksek olabilir. Bunun sonucunda aşağıda belirtiler ortaya çıkar;

 1. Sıcak basması
 2. Düzensiz adet dönemleri geçirme
 3. Göğüslerde hassasiyet
 4. Vajinal kuruluk
 5. Baş ağrısı
 6. Gece terlemesi
 7. Cinsel isteksizlik
 8. Eklem ve kas ağrıları

 1. Odaklanmada zorluk
 2. Metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle diyet veya egzersizde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen kilo alımı.
 3. Daha gergin ve sinirli hissetmek gibi ruh hali değişiklikleri. Anksiyete de olabilir
 4. Öksürme veya hapşırma sırasında idrar kaçırma
 5. Şişkinlik. Perimenopozdaki kadınlar genellikle gaz ve şişkinlik sorunu yaşarlar.
 6. Konsantre olma güçlüğü,
 7. Depresyon
 8. Sindirim sorunları
 9. Baş dönmesi
 10. Halsizlik
 11. Saçlarda incelme
 12. Yüz kıllarında artış
 13. Uykusuzluk
 14. Düzensiz kalp atışı
 15. Ciltte kaşıntı
 16. Parestezi
 17. Tırnaklarda zayıflama
 18. Osteoporoz
 19. Perimenopozdaki kadınların bir kısmı dilde, ağız çatısında veya dudak bölgesinde 'yanma' hissi yaşarlar.
 20. Uyku problemleri

Perimenopoz semptomlarının etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenin. Fiziksel olarak aktif olun. Sigara içmeyin.

Perimenopoz (Premenopoz) Teşhis Nasıl Konur?

Perimenopoz,  kadınlarda menopoza geçiş dönemidir ve dolayısıyla bu dönemin tespit edilmesi için herhangi bir test yapılması söz konusu değildir. Kişinin perimenopoza girip girmediği doktorların birçok faktörü değerlendirmesiyle anlaşılabilir. Bu faktörler arasında yaş, hormon seviyeleri, adet görme durumu,  şikayetler ve vücuttaki olası başka değişimler bulunmaktadır.

Perimenopoz (Premenopoz) Dönemi Belirtileri Nasıl Geçer?

Premenopoz belirtilerinden kurtulmak için kadın doğum uzmanına gitmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Perimenopoz döneminde yaşanılan şikayetlerin önüne geçmek için doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bu hapların amacı yalnızca aile planlanması değildir. Kişide sıcak basması, vajinal kuruluk ve adet düzensizliği doğum kontrol hapları sebebiyle azalabilir.

Her Gün Yürüyün

Günlük olarak yapılacak yürüyüş, pilates ve yüzme gibi egzersizler kasları rahatlatır, kilo alımını engeller, psikolojik olarak rahatlama sağlar ve uykuyu düzenler. Bu sayede perimenopoz dönemini rahat geçirebilirsiniz. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Vitamin ve Mineral Testi Yaptırın!

Dahiliye doktoruna giderek kalsiyum, kemik erimesi testi ve D vitamini, b12 ve kan testi yaptırın. Bu vitamin ve minerallerin eksikliğinin giderilmesi, sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Bitki Çayı İçin

Yeşil çay, papatya çayı, kedi otu çayı ve meyan kökü çayı gibi bitki çayları perimonopoz belirtilerinden kurtulmakta çok etkilidir. Bu çayları aktarlardan temin edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN