Reçine Lekesi Nasıl Çıkar Ağaç Reçinesi Nasıl Temizlenir

Çam sakızı lekesi yani reçine lekesi, çıkarılması en zor olan lekeler arasındadır. Özellikle piknik alanlarında, bahçelerde ve ormanlık alanlarda kıyafetlerinize bulaşabilir. Hayli yapışkan bir kıvamı olduğu için, tekstil ürünlerine bulaştığında çok zor temizlenir.

Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar Nasıl Temizlenir?

Çam sakızı lekesi yani reçene lekesi, çıkarılması en zor olan lekeler arasındadır. Özellikle piknik alanlarında, bahçelerde ve ormanlık alanlarda kıyafetlerinize bulaşabilir. Hayli yapışkan bir kıvamı olduğu için, tekstil ürünlerine bulaştığında çok zor temizlenir. Ancak reçinenin bulaştığı yüzeye bağlı olarak, farklı tekniklerle temizlemeniz mümkündür.

Çam Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

Çam reçinesinin bulunduğu alanlarda gezerken, üzerinize ya da eşyalarınıza kolayca leke bulaşabilir. Yapışkan bir kıvamı olduğu için, leke kolayca yayılır. Bu yüzden leke yayılmadan önce müdahale edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Giysilerinizin üzerine çam reçinesi bulaştıysa, aseton ya da kolonya kullanarak bu lekeyi giderebilirsiniz. 

Lekeyi aseton ile temizlemek istiyorsanız, kıyafetinizin küçük bir kısmına aseton uygulayın. Rengi solmuyorsa ya da kumaş zarar görmüyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için bir parça pamuğu asetonla ıslatın ve lekeyi güzelce silin. Ardından kıyafetinizi çamaşır makinesinde, her zamanki gibi yıkayın.

Çam reçinesini temizlemenin ikinci yolu ise kolonya kullanmaktır. Bunun için lekenin üzerine kolonya dökerek çitilemeniz gerekir. Ardından beyaz kalıp sabun ile köpürtüp durulamanız yeterli olacaktır.

Elden Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam reçinesi ellere bulaşırsa, oldukça rahatsız edici bir duruma dönüşecektir. Bu durumu önlemek için ellerinizi sudan uzak tutmanız gerekir. En etkili yöntem, eczanelerden temin edeceğiniz gerçek aseton ile ellerinizi ovuşturmak olacaktır. Bir süre sonra reçine yumuşar ve tırnaklarınızla kolayca kazımanız mümkün olur. Aseton bulamadığınız dönemlerde kolonya kullanabilirsiniz. Ardından ellerinizi sabun ve su kullanarak arıtabilirsiniz.

Arabadan Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam lekesinin en sık bulaştığı yerlerden biri de arabalardır. Özellikle aracınızı ağaçların altına bırakırsanız, reçine damlayabilir ve lekelenmeler meydana gelir. Bu durum canınızı sıksa da temizlemek için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Arabanın üzerinden çam reçinesini temizlemek için aseton ya da kolonya kullanabilirsiniz. Bunun için kullanacağınız ürünü pamuğa döküp, doğrudan reçinenin üzerine uygulamanız yeterli olacaktır. Bir diğer yöntem ise kil kullanmaktır. Hayli etkili bir leke çıkarıcı olan kil, reçinenin kolayca çıkmasına yardımcı olur. Bu yöntemlerin hiçbiriyle sonuç alamadıysanız, gaz yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Lekenin temizlenmesi için en etkili tercih, bir parça pamuğun üzerine gaz yağı dökmek ve lekeyi silmektir. Gaz yağını oto tamircilerden ya da benzin istasyonlarının marketlerinden temin edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN