Regl Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Adet Öncesi Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı, adet dönemlerinde ağrısı olan kişilerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Regl döneminde bel ağrısının ana nedeni bu dönemde meydana gelen hormonlardaki değişimdir. Bununla birlikte, kadında çikolata kisti bulunması veya rahim

Bel ağrısı, adet dönemlerinde ağrısı olan kişilerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Regl döneminde bel ağrısının ana nedeni bu dönemde meydana gelen hormonlardaki değişimdir. Bununla birlikte, kadında çikolata kisti bulunması veya rahim fibroidleri gibi bazı sağlık sorunları, adet dönemlerinde yoğun bel ağrısına neden olabilir

Regl Döneminde ve Adet Öncesi Bel Ağrısı Neden Olur?

Birçok kadın adet dönemlerinde şişkinlik, baş ağrısı ve karın ağrısı yaşar. Kadınlarınregl dönemlerinde yaşadıkları bir başka yaygın belirti de bel ağrısıdır. Bu ağrı genellikle adet öncesi sendromun (PMS) bir parçası olarak ortaya çıkar. Daha az sıklıkla çikolata kisti gibi hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Regl dönemlerindeki bel ağrısının kesin nedeni henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, genellikle adet döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler vehormonal değişimin omurgadaki bağlar üzerindeki etkileri ile ilişkilidir.

Premenstrüel Sendrom (PMS)

Adet öncesi meydana gelen hormonal değişiklikler, adet öncesi sendroma neden olabilir. Adet öncesi kramp, şişkinlik, baş ağrısı, göğüs hassasiyeti ve bel ağrısı gibi PMS semptomları adet gören hemen hemen herkes tarafından yaşanır. Bel ağrısı da bu belirtilerden biridir.

Ağrılı Adet Görme (Dismenore)

 Adet döneminde rahimden Prostaglandin denilen hormon benzeri maddeler salgılanır. Prostaglandinler, adet rahatsızlığı ile ilişkili semptomların çoğuna neden olan kimyasallardır. Prostaglandinler, rahim içerisindeki dokuların dökülerek kanama ile birlikte vücuttan atılmasını sağlarken bel ağrısına da sebep olabilir.Prostaglandinler ayrıca ağrılı adet kanamasına (dismenore) eşlik eden kusma, baş ağrısı ve ishal gibi semptomlara neden olabilir. Anormal miktarda uterus kasılmaları, dönem boyunca şiddetli kramplara ve bel ağrısına neden olur.

PolikistikOverSendromu

Polikistikoversendromu (PCOS), üreme çağındaki kadınlarda yaygın olan bir hormonal bozukluktur. Polikistikoversendromunundanmuzdaripseniz regl döneminde bel ağrısı yaşayabilirsiniz.Polikistikoversendromununkesin nedeni bilinmemektedir. Kilo vermenin yanı sıra erken teşhis ve tedavi ile hastalık tedavi edilebilir.Doktor doğum kontrol ilacı reçete edebilir veya progestin tedavisi uygulayabilir.

Rahim Fibroidleri

Rahim fibroidleri rahimdeki kanserli olmayan büyümelerdir ve bazıları oldukça büyük hale gelir. Adet dönemlerinde bel ağrısı da dahil olmak üzere yoğun ağrıya neden olurlar. Doktor gerek görürse ameliyat ile bu fibroidleri alabilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis, endometriyum adı verilen rahim astarına benzer dokunun vücudun diğer bölgelerinde oluştuğunda meydana gelir.Bu doku yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya karın boşluğu gibi rahim dışındaki bölgelerde ortaya çıkar. Çikolata kisti bel ağrısı olarak belirti verebilir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (PMS)

Adet döneminizden bir hafta önce bel ağrısı, adet döneminin bir parçası olabilir. Premenstrüelsendrom (PMS), adet döneminizden önce ortaya çıkan duygusal, davranışsal ve fiziksel belirtilerinin bir kombinasyonudur. Premenstrüelsendrom (PMS), genellikle luteal fazın ikinci kısmında ortaya çıkar, ancak yumurtlamadan hemen sonra da başlayabilir ve dönem başlayana kadar devam edebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri semptomların önlenmesine yardımcı olabilir.

Pelvikİnflamatuar Hastalık

Pelvikinflamatuar hastalık (PID) - PID, üreme organlarının enfeksiyonudur ve genellikle bakterilerden kaynaklanır. Sizde pelvikinflamatuar hastalık varsa,bel ağrısının yanı sıra, şu belirtileri yaşayabilirsiniz: Alt karın bölgesinde ağrı, bel ağrısı, anormal veya ağır vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında kanama veya ağrı, titreme ile ateş, zor veya ağrılı idrara çıkma.

Regl Döneminde ve Adet Öncesi Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu durumdan muzdaripseniz kadın doğum doktoruna gitmelidir. Doktor ultrason dahil çeşitli tetkiklerle nedeni tespit edip gerekli tedaviyi uygular.

Adet döneminizden birkaç gün önce reçetesiz satılan ağrı kesiciler veya iltihap önleyici ilaçlar almak bel ağrısını hafifletebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesicilerle ağrınız düzelmezse, sağlık uzmanınıza danışın. Regl döneminde bel ağrısı için doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ( NSAID'ler ), prostaglandinlerin neden olduğu inflamasyonu azaltarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, NSAID'leri dönem krampları için ideal bir tedavi haline getirir.

Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak bel ağrısını kesmeye yardımcı olabilir.

Magnezyum , B-1 vitamini (tiamin) veya her ikisini de içerenler gibi belirli takviyeleri almak regl döneminde bel ağrısını önleyebilir.

Ilık bir duş veya banyo yapmak, regl döneminiz boyunca rahatlamanıza ve bel ağrısını hafifletmenize yardımcı olabilir.

 

YORUM YAPIN