Regl Olmadan Önce Mide Bulantısı Olur mu Hamilelik Belirtisi mi

Uzmanlar, adet gören kadınların yaklaşık yüzde 85'inin her ay en az bir veya daha fazla adet öncesi sendrom yaşadığını tahmin ediyor. Adet öncesi yaşanan problemlerden biri de mide bulantısıdır. Adet öncesi mide bulantısı yaşamanın ana nedeni regl

Uzmanlar, adet gören kadınların yaklaşık yüzde 85'inin her ay en az bir veya daha fazla adet öncesi sendrom yaşadığını tahmin ediyor. Adet öncesi yaşanan problemlerden biri de mide bulantısıdır. Adet öncesi mide bulantısı yaşamanın ana nedeni regl dönemine yaklaşırken hormonlardaki artıştır.

Adet Öncesi Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir

  1. Hormonlardaki artış: Adet öncesi mide bulantısının en önemli nedeni adet döneminde hormonlarda meydana gelen değişimdir. Hormonlarda artış ile mide asidi üretiminde artış olur ve bunun sonucunda mide bulantısı yaşanabilir.
  2. Gebelik. Adet öncesi mide bulantısı gebelikten de kaynaklanabilir.  Bulantı ve kusma, gebeliğin en erken belirtileri arasındadır. Bu semptomlar, bir kadın regl dönemini kaçırmadan önce bile ortaya çıkabilir. Döllenmiş bir yumurtanın rahme yerleşmesinden kısa bir süre sonra, bir kadının vücudu (HCG) hormonu üretmeye başlar. HCG, sabah bulantısında rol oynayabilir .
  3. Premenstrüel Sendrom (PMS) Premenstrüel sendrom, regl döneminden 1 ila 2 hafta önce meydana gelen hormonlara bağlı değişimlerdir. Bunlardan biri de mide bulantısıdır.
  4. Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB) Premenstrüel disforik bozukluk regl döneminde ve regl döneminden önce şiddetli belirtiler yaşamak demektir. Bu belirtilerden biri de regl döneminde önce bulantıdır.
  5. Endometriozis (Çikolata Kisti). Çikolata kistinizin olması da regl öncesinde mide bulantısı yaşamanıza sebep olabilir.
  6. Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Pelvik inflamatuar hastalık üreme organlarında enfeksiyon demektir. Adet öncesi bulantıya sebep olabilir.

Adet Öncesi Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Adet öncesi mide bulantısından muzdaripseniz Kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor rahminize ve üreme organlarınıza ultrasonla bakacaktır. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Mide bulantısını gideren ilaç reçete edecektir. Çikolata kistiniz varsa ameliyat söz konusu olabilir.

Aspirin gibi reçetesiz satılan ilaçlar da adet öncesi semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) vücuttaki ağrı, inflamasyon ve prostaglandinlerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu ilaçlar arasında arasında aspirin (Bayer) ve ibuprofen (Advil) bulunur.

Adet Öncesi Mide Bulantısı İçin Bitkisel Çözümler

Nane Limon

Nane limon mide bulantısı için en etkili çözümlerdendir. Bir cezveye suyu koyup içerisine 1 tatlı kaşığı taze veya kuru naneyi ekleyin. Su kaynayınca ocaktan alıp üzerine limon sıkın. Dilerseniz bal da ilave edebilirsiniz. Günde 2-3 kupa içebilirsiniz

Zencefil

Yapılan araştırmalarda zencefilin bulantıya karşı oldukça etkili olduğu gözlenmiştir. Zencefil çayı yapmak için malzemer; 1 tatlı kaşığı toz zencefil veya 1-2 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil; 1 bardak su; Limon; Bal. 1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın. İçerisine taze veya toz zencefil atıp kaynatın. Ocaktan alıp günde 2 defa için.

Rezene

Rezenedeki anti-enflamatuar özellikler, adet sırasında ağrı ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Rezeneyi , çay olarak tüketebilirsiniz. Cezvede yaklaşık 1 bardak su kaynatılı, ocaktan alınır. içerisine 2 çay kaşığı rezene atılıp 5 dk demlenir ve içilir.

 

YORUM YAPIN