Ruam hastalığının 30 belirtisi, nedenleri ve tedavisi

Ruam hastalığı, Burkholderia mallei bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık öncelikle atları etkileyen bir hastalıktır, ancak eşekler, katırları, keçiler, köpekler ve kedilerde de görülebilir. Bu hayvanlara temas eden insanlar da bu hastalığa yakalanabilir.

Halk arasında sakağı ya da mankafa hastalığı olarak da bilinen ruam hastalığı at, eşek ve katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen, bu hayvanlardan insanlara geçip çeşitli belirtilere neden olan bir hastalıktır. Ruam hastalığı yüksek ateş, baş ağrısı, göğüs ağrısı, gözlerde yaşarma gibi belirtilere yol açar. İnsanlarda tedavi antibiyotikler ile yapılır. Bu hastalığa yakalanmış hayvanlar ise imha edilir.

RUAM HASTALIĞI NASIL YAYILIR?

Ruam hastalığı, enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla insanlara yayılır. Bakteri vücuda, derideki kesikler veya sıyrıklar yoluyla yahut göz ve burnun mukozal yüzeylerinden girer. Çok nadir olmakla birlikte, vücut sıvıları yoluyla insanlar arasında da yayılabilir. Hayvanlarla ilgilenen kişilerin eldiven, koruyucu gözlük ve önlük gibi koruyucu önlemleri kullanması ile hastalığın insana bulaşması önlenebilir.

RUAM HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Ateş
  2. Baş ağrısı
  3. Gözlerde yaşarma
  4. Işığa karşı duyarlılık
  5. Kas ağrıları
  6. Göğüs ağrısı
  7. Kas sıkışması
  8. Burun akıntısı

Ruam hastalığı belirtileri enfeksiyonun nereye yayıldığına göre değişiklik gösterebilir. Şayet cildi etkilediyse ciltte döküntüler, deri altında şişlikler, yaradan akıntı gelmesi, akciğeri etkilediyse öksürük, ateş, nefes darlığı veya akciğer apsesi, bakteriler kana geçtiğinde ise ateş, titreme, kas ağrıları, göğüs ağrısı, deri döküntüsü, ishal veya karaciğer veya dalakta büyüme gibi belirtiler meydana gelebilir.

RUAM HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Ruam hastalığı Burkholderia mallei bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Diğer hayvanlarda da ortaya çıkabilmesine rağmen, öncelikle bir at hastalığıdır.Afrika, Asya, Orta Doğu ve Orta ve Güney Amerika'daki evcil hayvanlar arasında yaygın olarak görülür. Ruam hastalığı, enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla insanlara bulaşır. Bakteriler vücuda deri, göz ve burun yoluyla girer; yaşanan belirtiler enfeksiyon yoluna göre değişir. Laboratuvar çalışanları, veterinerler, hayvancılık işi ile uğraşanlar bu hastalığa yakalanmak için risk altındadır.

RUAM HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalık laboratuvarda teşhis edilir. Burkholderia mallei'yi bakterisini tespit etmek için kan, idrar yahut balgam testi yapılır.

RUAM HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için, antibiyotik kullanımı bu hastalığın temelini oluşturur. Doktorun vereceği antibiyotiklerin düzenli kullanılması hastalığın atlatılmasına yardımcı olur.

Bu hastalığa yakalanmış hayvanlar ise imha edilmelidir.

 

YORUM YAPIN