Saç Derisinin Pul PulDökülmesi Saç Derim Dökülüyor Ne Yapayım

Saç derisi dökülmesi, saç derisi kuruluğu, seboreik dermatit, sedef hastalığı gibi onlarca nedenden kaynaklanabilmektedir.  Saç derisi dökülmesinin tedavisi için Cildiye doktoruna gidebileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yollarını

Saç derisi dökülmesi, saç derisi kuruluğu, seboreik dermatit, sedef hastalığı gibi onlarca nedenden kaynaklanabilmektedir.  Saç derisi dökülmesinin tedavisi için Cildiye doktoruna gidebileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yollarını da uygulayabilirsiniz.

Saç Derisi Dökülmesi Neden Olur?

 1. Saç derisi kuruluğu
 2. Sedef hastalığı
 3. Mantar hastalığı
 4. Seboreik dermatit (kepek)
 5. Omega-3 eksikliği
 6. Seboreik egzama
 7. Saçkıran
 8. Kontakt dermatit
 9. Vitamin ve minerallerin eksiklikleri

Saç Derisi Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç derisinin pul pul dökülmesinin tedavisi için Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizi muayene edecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum Seboreik dermatitten kaynaklıysa doktor tıbbi bir saç şampuanı reçete edecektir.

Saç Derisi Dökülmesi İçin Doğal Çözüm Yolları

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile saç derisi dökülmesine çözüm bulabilirsiniz. Elma sirkesi, saç derisi dökülmesinin birçok nedeni ile savaşmaya yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca kafa derisinin pH seviyesini dengeler, bu da kaşıntı ve kuruluğu hafifletmeye, saç derisi dökülmesini gidermeye yardımcı olabilir.

 1. 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya karıştırın.
 2. Saçınızı yıkamak için bu solüsyonu kullanın.
 3. 5 dakika boyunca kafa derisine nazikçe masaj yapın.
 4. Su ile durulayın.
 5. Bu formülü haftada bir veya iki kez kullanın.

Not: Sorun ciddiyse, eşit miktarda elma sirkesi ve ılık sudan oluşan bir çözelti kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, saç derinize zarar verebileceğinden, elma sirkesini suyla seyreltmeden kullanmayın.

Zeytinyağı

 1. Yarım çay bardağı sızma zeytinyağını cezvede ılıtın.
 2. Saç derinize 5 ila 10 dakika hafifçe masaj yapmak için bu ılık yağı kullanın.
 3. Gerekirse yağı saçınıza uygulamak için bir tarak kullanın.
 4. Bir duş bonesi takın ve yağın gece boyunca saçlarınızda kalmasını sağlayın.
 5. Ertesi sabah saçınızı ve saç derinizi bitkisel bir şampuanla yıkayın.
 6. Bu ilacı haftada 3 kez tekrarlayın.

Aloe Vera Jel

Saç derisi dökülmesine bir başka iyi çözüm de aloevera jelidir.Aloe vera jel antibakteriyel ve antifungal içeriğiyle saç derisi problemlerine şifa olabilir. Bir aloevera yaprağını kesin ve içinden jeli çıkarın. İsteğe bağlı olarak biraz E vitamini yağı ekleyebilir ya da eczaneden alacağınız 2 adet E vitamini kapsülünden sıkabilirsiniz. Bu karışımı saç diplerinize sürün. En az 1 saat saç derinizde bırakın. Saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

Çay Ağacı Yağı

Güçlü doğal antifungal, antienflamasyon ve antibakteriyel özellikleriyle çay ağacı yağı, saç derisi dökülmesini durdurabilir.4 yemek kaşığı badem yağına 10 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın. Karışımı kafa derinize masaj yapın ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Ardından saçınızı her zamanki gibi şampuanlayın ve suyla durulayın. Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç derinizde bulunan doğal yağların dengesini sağlamaya yardımcı olur. Böylece saç derisi dökülmesini önler.Yatmadan önce saç derinize az miktarda jojoba yağı sürün. Birkaç dakika kafa derinize masaj yapın. Saçınıza tülbent takıp 1 gece saçınızda bekletin. Ertesi sabah saçınızı bitkisel bir şampuanla yıkayın. Bu ilacı haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Limon Suyu

Limon suyu, antiseptik özelliği ile saç derisi dökülmesine doğal çözüm olabilir.

 1. Yarım tatlı kaşığı limon suyunu 1 yemek kaşığı ılık zeytinyağı ile karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Haftada 3 veya 4 kez yapın.
 2. Alternatif olarak yarım limonun suyunu 2 yemek kaşığı sade yoğurda karıştırıp saç derinize uygulayabilirsiniz. Saçınızı şampuanla yıkamadan önce 10 dakika bekletin.
 3. Haftada en az 3 kez tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN