Saç Diplerim Çok Kaşınıyor Ne Yapmalıyım Bitkisel Tedavisi

Saç derisinde kaşıntıya, saç derisinde egzama, mantar, sedef hastalığı, kepek gibi saç derisi hastalıkları neden olabileceği gibi şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar da saç diplerinde kaşıntıyı tetikleyebilir. Saç derisinde kaşıntı için

Saç derisinde kaşıntıya, saç derisinde egzama, mantar, sedef hastalığı, kepek gibi saç derisi hastalıkları neden olabileceği gibi şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar da saç diplerinde kaşıntıyı tetikleyebilir. Saç derisinde kaşıntı için cildiye doktoruna gidip tıbbi yardım alabilir yahut aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

 1. Kepek: Kaşıntılı bir kafa derisinin en yaygın nedeni, daha çok kepek olarak bilinen seboreik dermatittir Bebeklerde bu duruma konak hastalığı denir.
 2. Saç şampuanı, saç kremi gibi saç bakım ürününe alerji
 3. Saç derisinde sedef veya egzama hastalığı
 4. Şeker hastalığı
 5. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 6. Kontakt dermatit hastalığı
 7. Uyuz hastalığı
 8. Saç bakım ürünlerine ve saç boyalarına alerjik reaksiyonlar kaşıntılı kafa derisine neden olabilir
 9. Seboreik dermatit
 10. Zona hastalığı
 11. Anksiyete bozukluğu
 12. Kontakt dermatit veya yeni bir şampuan gibi kafa derinizin temas ettiği bir şeyden kaynaklanan tahriş
 13. Saç biti
 14. Sık sık saç kurutma makinesi, saç şekillendirici kullanımı
 15. Kurdeşen : Kurdeşen, ciltte ve kafa derisindeoluşan küçük kırmızı kaşıntılı yumrulardır .
 16. Migren
 17. Cilt kanseri
 18. Folikülit (bir saç kökü enfeksiyonu)
 19. Kafa derisinin bakteriyel enfeksiyonu
 20. Hipotiroidi
 21. Sık sık saç boyası yapma
 22. Saçkıran
 23. Saçı uzun süre yıkamamak deri üzerinde yağ tabakası birikmesine sebep olur. Gözeneklerin hava temasını kesen bu yağ tabakası da kaşıntıya sebep olabilir. 

Saç Derisi Kaşıntısı Tedavisi

Saç derisinde kaşıntı için Cildiye doktoruna gidebilirsiniz. Doktor saç derinizi muayene eder. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Örneğin şayet kepek saç derisine neden olduysa doktor saç kepeğini tedavi eden tıbbi kepek şampuanı reçete edecektir.

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Karbonat

Karbonat hem anti-fungal hem de anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan saç kaşıntısına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bir kaseye 2-3 yemek kaşığı karbonat ve biraz su ekleyip macun hale getirin. Bu macunu saç diplerinze sürün. 15 dk saç diplerinize sürün. 15 dakika tamamlandıktan sonra saçınızı normal bir şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Zeytinyağında, saç derisinde kaşıntı ya da enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı anti-enflamatuar ve cilt koruyucu maddeler bulunmaktadır. 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını cezvede ılıtın. Saç diplerinize sürün. Başınıza tülbent takıp 1 gece bekleyin. Ertesi günü saçlarınızı yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı saç derisini besleyerek ve nemlendirerek kaşıntı tedavisinde yardımcı anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. 5-7 damla çay ağacı yağını doğrudan saç derisine uygulayın. Birkaç dakika iyice masaj yapın ve gece boyunca saçlarınızda bırakın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı antifungal mantar karşıtı içeriği ile saç derisinde kaşıntı ve mantar enfeksiyonlarını geçirebilir. Saçı ve saç derisini hindistancevizi yağı ile yağlamak, saçtaki nemi dengelemeye de yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağını cezvede ılıtın. Saç derinize sürünve 15 dakika bekletin. Suyla yıkayın. Şampuanlayın ve durulayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Saç Derisi Kaşıntısına Doğal Çözüm

1 bardak ıspanak suyuna 1 yemek kaşığı zeytinyağı katın. Ispanak suyunu ıspanağı kaynatarak yahut katı meyve sıkacağında sıkarak hazırlayabilirsiniz. Saç derinizde bu karışımı en az 4 saat bekletin. Saçlarınızı suyla yıkayın. Şampuanlayın ve suyla durulayın. Haftada 2 kez buna devam edin.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Saç Derisinde Kaşıntı ve Kepek İçin Doğal Çözüm

Bir kasede 1 tatlı kaşığı toz halindeki kâfuru; 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı tuz ve yarım limonun suyu ekleyip karıştırın. Bunu saç diplerinze sürün ve saç bonesi takın. Saçlarınızda 2 saat bekletin. Ardından da saçlarınızı yıkayın. Haftada 2 kez buna devam edin.

İbrahim Saraçoğlu Saç Kaşıntısına Bitkisel Çözüm

Malzemeler

 1. 1 bardak su
 2. 1 tatlı kaşığı yulaf samanı

Bir cezveye yulaf samanı ve suyu koyup 5 dk kaynatın. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Saç derisine bunu sürün

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel doğal nemlendirici anti-mikrobik ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde kafa derisinde kaşıntı tedavisinde yardımcı olur. Kozmetikçiden satın aldığınız aloe vera jelden 1-2 yemek kaşığı alıp saç derinize uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Daha iyi sonuçlar almak için bunu haftada iki kez tekrarlayın.

 

YORUM YAPIN