Sağlıklı bireylerde “vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi (BKİ)” kaç olmalıdır?

Türkiye Hastanesi Uzman Diyetisyeni Esra Kurt Mutlu, vücut kitle indeksinin ne anlama geldiğini ve bu indeksin hesaplama yolu hakkında bizlere şu bilgileri verdi: Beden kitle indeksi (BKİ) olarak da bilinen vücut kitle indeksi (VKE) vücut kilomuzun boy uzunluğuna olan oranını bildirmek için kullanılan bir terimdir.

Vücut kitle endeksi oranı sayesinde kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığı, kilolu mu obez mi yoksa normal kiloda mı olduğu belirlenir. Vücut kitle indeksine göre normal ideal değerler: 18.5-25 kg/m2’dir.

Günümüz dünyasının en yaygın problemlerinden birisi şişmanlık ve obezitedir. Masa başında geçirilen saatler ve hareketsiz geçen bir ömürde insanlar kolay şekilde kilo almaktadır. Bu durumdan muzdarip olan insanlar belli ölçümler yaptırarak obezite sorunu yaşayıp yaşamadıkları anlayabilir. Bunun için en iyi yöntem vücut kitle indeksi hesaplama formülü kullanmaktır. Vücut kitle indeksi (VKE) hesaplamak için temel faktörler kişini boy ve kilosudur.

Vücut Kitle İndeksi (VKE) Değerleri Ne Anlama Gelmektedir?

Vücut kitle indeksi; kişinin obezite olup olmadığını hesaplamak ölçüm yapmaya yarayan bir formüldür. İngilizce kısaltmasıyla BMİ yani body massindex olarak da bilinen VKE, kilonun boyun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonucunda 30 ve üzeri obez olarak kabul edilirken, 40 ve üzeri morbiobez ve 50 ve üzeri ise süper obez olarak değerlendirilmektedir.

Vücut kitle indeksi (Body massindex)  (Beden kitle indeksi (BKİ) değerlerinin anlamları

  1. 0 – 18.5 arası zayıf
  2. 18.5 – 25 arası normal
  3. 25 – 30 arası fazla kilolu
  4. 30 – 35 arası 1. derece obez
  5. 35 – 45 arası 2. derece obez
  6. 45 ve üzeri 3. derece obez

Bu hesaplardan yola çıkıldığında; ideal vücut oranı 18.5- 25 değerleri arasıdır.

Vücut Kitle indeksi (Beden Kitle İndeksi) Örnek Hesaplama Yöntemi

Örneğin 65 kilo ve 1.70 boyunda olan birinin vücut kitle indeksi şöyle hesaplanır;

1.70 1.70 = 2.89

65 / 2.89 = 22.49

Bu durumda kişinin vücut kitle indeksi 22.49’dur.

Vücut Kitle Endeksi Normal Değerlerin Üstünde veya Altındaysa Hangi Sorunlar Yaşanır?

  1. Beden kitle indeksi hesaplamasında sonucun 18,5 kg/m2’nin altında vücutta osteoporoz, kısırlık ve zayıf bağışıklık sistemi gibi problemlerin görülme ihtimali yükselmektedir. Fakat kilo normal seviyelere geldiğinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenecek ve buna bağlı olarak da birçok sağlık problemi ortadan kalkacaktır.
  2. Vücut kitle indeksi hesaplaması ile kişinin obez, morbidobez, zayıf, kilolu ve ideal kiloda olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu yüzden bu hesaplama sayesinde nasıl bir beslenme düzeni sürdüreceğinize karar verebilirsiniz. Unutmamalısınız ki fazla kilo kişinin tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp damar problemleri gibi daha birçok hastalık yaşamasına yol açacaktır. Buna benzer olarak çok zayıf olmak da kemik erimesi, kansızlık ve yetersiz beslenme riskini yükseltecektir.

  1. Kişinin ideal kilosunda olması durumunda beden kitle indeksi 18,5 – 24,9 aralığında çıkar. Bu sağlıklı oranda kişinin sağlık problemi yaşama ihtimali de düşüktür. Bu kilonun korunması için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli spor yapmak da önemli olduğu bilinmelidir. Sağlıklı bir vücut için yetişkin bir bir kişi günde en az 30 dakika aktif olmalıdır.
  2. Beden kitle indeksinin 25’in üzerinde çıkması halinde diyabet, kanserler ve kalp hastalıkları riski yükselmektedir. Beden kitle indeksi ne kadar yükselirse kişinin bu ciddi hastalıklara yakalanma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.
 

YORUM YAPIN