Şerbet Yapımı Şerbet Nasıl Yapılır Şerbeti Az Gelen Tatlıya Ne Yapılır

Mükemmel bir tatlı şerbeti elde etmenin bazı incelikleri vardır. Tatlı şerbetinin ölçüsünü tutturmak ve şekerlenmesini engellemek amacıyla bazı yöntemler uygulanmaktadır. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz tatlı şerbeti yapmanın incelikleri ve

Mükemmel bir tatlı şerbeti elde etmenin bazı incelikleri vardır. Tatlı şerbetinin ölçüsünü tutturmak ve şekerlenmesini engellemek amacıyla bazı yöntemler uygulanmaktadır. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz tatlı şerbeti yapmanın incelikleri ve tatlı şerbetinin tarifi...

Yapacağınız tatlının mükemmeliyetini belirleyen en önemli faktör hazırlayacak olduğunuz tatlı şerbetidir. Öyleyse tatlı şerbeti nasıl olmalı? Nasıl hazırlanmalı? İşte tüm sorularınızın cevabı...

Tatlı Şerbeti Nasıl Yapılır?

Tatlı Şerbeti Yapmak için Gerekli Malzemeler:

 1. 3 su bardağı toz şeker
 2. 3,5 su bardağı su
 3. 1/4 adet limonun suyu
 4. Tatlı Şerbeti Yapılışı

Tarifi

 1. Belirtilen miktardaki toz şekerinizi tenceredeki suyunuzun içerisine dökün ve yüksek ateşte kaynatın.
 2. Şekerli suyunuzun kaynadığını gözlemledikten 10 dakika sonra içerisine çeyrek limonun suyunu ekleyin.
 3. Bu işlemden 3-4 dakika sonra ocağınızın altını kapatın ve soğuması için başka bir yere koyun.
 4. Artık soğumuş olan şerbetinizi henüz sıcak olan tatlınızın üzerine dökebilirsiniz.

Tatlı Şerbeti Yapmanın Püf Noktaları

Tatlı Şerbeti Kaç Dakika Kaynatılır?

Tatlı şerbetinin yapılışında en can alıcı noktalardan birisi de kaynatma süresidir. Tatlı şerbeti yapımında ne kadar kaynatılacağı, sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Hazırlayacak olduğunuz tatlı şerbetini hiçbir şartta 20 dakikanın üzerinde kaynatmamalısınız. Ortalama olarak 10 ila 20 dakika kaynatmanız mükemmel bir şerbet için yeterli olacaktır.

Tatlı Şerbeti Çekmezse Ne Yapılır?

Tatlı, şerbeti çekmezse ne yaparım diye düşünmenize hiç gerek yok. Fırınınızı ısıtın ve şerbeti çekmeyen tatlınızı fırında bir süre ısıtın. Ne kadar etkili olduğunu sizde göreceksiniz!

Tatlı Şerbeti Sıcak mı Dökülür?

Tatlı tarifinde herkes çeşitli tavsiyelerde bulunur. En yaygını ise tatlı sıcak, şerbet soğuk olmalıdır. Fakat işin aslına bakılacak olursa en iyi sonuç için her ikisininde ılık denilebilecek bir sıcaklıkta olması gerekir. Şerbeti kaynattıktan ve tatlınızı fırından çıkarttıktan sonra her ikisininde biraz ılınmasını bekleyip şerbeti tatlıya dökmek, size en iyi sonucu verecektir.

Tatlı şerbeti fazla sulu olamayacağı gibi fazla koyu da olmamalıdır. Eğer koyu bir kıvamda olursa tatlınız şerbeti emmeyecektir. Sulu bir kıvamda olursa da tatlının şekli biraz bozulabilir. Soğuk tatlıya soğuk şerbet ya da sıcak tatlıya sıcak şerbet dökülmesi gibi bir durum söz konusu dahi olamaz. İkisinden biri ya sıcak, ya da soğuk olmalıdır. Ilık şerbetin ılık tatlıya dökülmesi durumu ise bazı durumlarda gerekebilir.

Tatlı Şerbeti Limonsuz Olur mu?İllaki tatlı şerbetinde limon olacak diye bir kaide yok. Eğer evinizde limon yoksa limon tuzu da kullanabilirsiniz. Bir miktar limon tuzu eklemeniz yeterli olacaktır. Ancak evinizde limon varsa kesinlikle ilk olarak limon suyuna başvurun.

Tatlı Şerbeti Kıvamı Nasıl Anlaşılır?

Şerbetinizden bir damla işaret parmağınızın üstüne aldığınızda eğer dağılmıyor ya da yayılmıyorsa şerbetiniz kıvam almış demektir.

Tatlı Şerbetinin Şekerlenmemesi İçin Ne Yapmalı?

 1. Şerbeti 20 dakikadan çok kaynatmak şekerlenmenin başlıca sebeplerinden biridir. Şerbetinizi 20 dakikadan az bir süre kaynatırsanız şekerlenmenin de önüne geçmiş olursunuz.
 2. Aynı zamanda ekleyeceğiniz limon suyu da şerbetin şekerlenmesini engelleyecektir.
 3. Tatlının şerbeti çekmediği gibi durumlarda, tatlınızı fırında bir süre ısıtabilirsiniz. Bu durum tatlınızın şerbeti daha iyi emmesine olanak sağlayacaktır.
 4. Şerbetli tatlılarınızı buzdolabında bekletmekte hızlı bir şekilde şekerlenmesine sebep olacaktır.
 5. Eğer lezzetli bir tatlı yemek istiyorsanız şerbetin sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Ilık tatlıya ılık şerbet dökmek, harika bir tat elde etmenizi sağlayacaktır.
 6. Şerbetinizin koyu bir kıvam almamasını istiyorsanız ekleyeceğiniz şekere oranla biraz daha fazla su koyabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, 3 bardak şeker kullandıysanız 3,5 bardak su kullanabilirsiniz.

Tatlı Şerbeti İle Tatlı Yapılınca Ne Zaman İkram Edilir?

Tatlıyı pişirme ve şerbetlendirme işlemini gerçekleştirdikten sonra 4 saat dinlendirmeniz gerekir. Dinlendirmenin ardından tatlınızı gönül rahatlığıyla servis edebilirsiniz. Özel günleriniz için 1-2 gün önceden şerbetli bir tatlı hazırlamanız da herhangi bir sakınca yoktur. Hatta tatlınız durdukça daha da güzel bir tada sahip olacaktır. Fakat şerbetli tatlılarınızı oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Buzdolabına koyduğunuz takdirde şekerlenebilir. Eğer baklava hazırlayacaksanız ve kıtır bir tatlı olmasını istiyorsanız baklava hamurunuza yarım bir limonun suyunu sıkabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN