Sıçrayarak Titreyerek İrkilerek Uyanıyorum Neden Olur Nasıl Geçer?

Uykudan sıçrayarak uyanma epilepsi hastalığından uyku apnesine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Uykudan sıçrayarak uyanma epilepsi hastalığından uyku apnesine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Uykudan Sıçrayarak Uyanma Neden Olur?

 1. Epilepsi hastalığı
 2. Uyku apnesi
 3. Stres, depresyon
 4. Korkulu rüya görme
 5. Uykusuzluk
 6. Yorgunluk
 7. Anksiyete bozukluğu
 8. Yemeği kaçırmak, çok yemek yemek
 9. Uyuşturucu kullanımı

Uykudan Sıçrayarak Uyanma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uykudan sıçrayarak uyanma için Uyku Polikinliğine gidilir, şayet şehrinizde Uyku polikinliği yoksa Nöroloji doktoruna da gidilebilir 

Uykudan Sıçrayarak Uyanma Nasıl Geçer?

Uykudan sıçrayarak uyanma için Nöroloji doktoruna gittiğinizde sizden MR ve EEG gibi filmleri çektirmenizi isteyecektir. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum stresten kaynaklıysa doktor size antidepresan ilaç reçete edecektir.

Uykudan Sıçrayarak Uyanma İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhabalar uzun zamandır geceleri uykumdan sıçrayarak uyanıyorum. Eşimin uykusu çok ağır olmasına rağmen onu bile sıçramamla uyandırıyorum.Rüya mı bilmiyorum rüyaysa hatırlamıyorum da ne gördüğümü devamlı uykum bölünüyor ve dinlenemiyorum.sizce neden olabilir?

CEVAP

Psikolog Ercüment Doğan’ın cevabı:( Merhaba, bu durumun nedenini bilemiyorum, birçok nedenden biri mevzu bahis olabilir; zaten yapılması gereken de bu soruna yol açan neden ya da nedenler neyse bunların tespiti ve bu nedenlerin etkilerinin ortadan kaldırılması. Uyku sorunları temelde olan başka sorunlar olduğunda sıkça karşılaştığımız sorunlar. Başka bir deyişle, herhangi türden bir uyku sorunu olduğunda mutlaka altında başka bir sıkıntı olduğunu görürüz. Bu tür sorunlar bize bir sorunumuz olduğuna dair işaret veren belirtilerdir yani semptomlardır. Bu işarete kulak verip zemindeki esas sıkıntının ne olduğunun tespiti ve bunun ortadan kaldırılması için gerekli çalışmayı yaptırmak için adım atmanız bu sorundan kurtulmanız ve gereksiz yere bu sorunun uzamasının ve sıkıntılarınızın artarak devam etmesinin önüne geçmek için gerekli)

Sual: Hocam merhaba, benim 2,5 aylık kızım var. son 4 gündür aniden sıçrayarak uyanıyor ve hemen ağlamaya başlıyor sonra kendisini kasıyor. Bunun nedeni ne olabilir sizce?

CEVAP

Çocuk Doktoru Kürşad Aydın’ın cevabı:( Uykuya dalarken veya uyanırken sıçramalar olabilir ancak ardından kasılma ve ağlama olması önemli. Bir tür epilepsi nöbeti olabilir mutlaka bir çocuk nöroloji uzmanına başvurmalısınız)

Sual: Uykudan sıçrayarak uyanma rahatsızlığım vardı.Doktorum frontal lop epilepsi teşhisi koydu ve epilepsinin dirençli bir türü dedi. Gece de bir çok kez idrar kaçırarak sıçrayarak uyanıyorum ve en çok bir dakika içerisinde kendime geliyorum.MR sonucundan şüphelenip 3 tesla mr istediler. mr sonucu *normal sınırlarda kranial mr incelemesi * sağ nazal konkalarda hipertrofi ve pasajda daralma diye geldi. epileptik ilaçlar sadece nöbetin şiddetini kesti hala çok sayıda nöbet geçiriyorum siz ne önerirsiniz?

CEVAP

Nöroloji Doktoru Safiye Bilgin’in cevabı:( Bu yaşta olan nöbetlerin incelenmesi ve takibi gerekir)

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. Mebuş

  Merhaba uyku halinde birisi beni uyandırmak için geldiğinde dokunsalar yada ismimle uyandırsalar bile sürekli sıçrayarak uyanıyorum rüya görmüyorum ama hep sıçrayarak uyanıyorum

 
Daha fazla yorum