Şiddetli regl sanıcısını ilaçsız geçiren 6 doğal çözüm

Kadınların birçoğu özellikle regl gördüğü ilk gün karın ve kasık bölgesinde çok şiddetli ağrı görürler. Bu ağrıyı dindirmek için de arayış yoluna girerler. İlaç kullanmadan evde birkaç yöntem sayesinde regl sancısını dindirmek yahut ağrıyı azaltmak mümkündür.

Her ay regl olan kadınların, regl dönemleri birbirinden farklı geçer. Kimisinin bu süreçte hiç ağrısı olmazken kimisinin de hafif sancılı geçer. Ancak bazı kadınlar karın ve kasık bölgelerinde çok şiddetli ağrının beraberinde regl olurlar. Bu durumu yaşayan kadınlar için adet dönemi oldukça zor ve ağrılı geçer. Tıp dilinde dismenore adı verilen adet sancısı bazen öyle bir boyuta ulaşır ki, kişi ağrısının geçmesi için birçok yola başvurur. Adet sancısını azaltan çeşitli yollar bulunur. Bu yollardan biri ilaç biri de doğal tedavi yöntemleridir. İlaç kullanmadan ağrımın geçmesini istiyorum diyorsanız yazımızın devamında regl sancısına en iyi gelen yöntemlerden bahsettik. Birçok kadın bu yöntemler sayesinde şiddetli regl sancısını en aza indiriyor, o zaman buyurun birlikte okuyalım;

Adet (Regl) Sancısını Geçiren Doğal Yöntemler

Adet dönemini ağrılı geçiren kadınların bilhassa ilk günü çok sancılı geçer. Bu sancıyı bel, sırt, alt karın, kasık ve genital bölgede hissederler. Sancı özellikle alt karın bölgesinde kramplar şeklinde gerçekleşir ve bu durum kişiyi adeta acıdan kıvrandırır. Bu ağrıyı ilaçla yahut doğal yollarla azaltmak mümkündür. Biz de içeriğimizin devamında doğal yollarla ağrıyı nasıl dindirebileceğinizden bahsettik, işte regl sancısını geçiren 6 doğal yöntem;

1) En Etkilisi: Sıcak Su Torbası

Regl sancısına iyi gelen en etkili yöntemlerden biri sıcak su torbasıdır. Sıcak su torbasının içerisine çok sıcak su koymayın, sıcağa yakın ılık su olmalı. Sıcak su torbasını ayaklarınızın altına koyun ve dakikalar sonra ağrınızın dindiğini görün. Sıcak su torbanız yoksa havluyu ütü ile ısıtıp ayaklarınıza yahut karnınıza uygulayabilirsiniz.

2) Masaj Sayesinde Rahatlayın

Adet sancısını dindirmek için yatağınıza uzanın ve avuç içinizle karnınıza dairesel hareketlerle masaj yapın. Masaj yapmak kasların gevşemesine yardımcı olacağından yaklaşık 10 dakika içerisinde şiddetli ağrınızı hafifletecektir.

3) Kendinizi Suyun Sıcak Kollarına Bırakın

Çok ağrınızın varsa kendinizi banyoya atın. Sıcağa yakın akan ılık suyun altında birkaç dakika durun. Ilık su hem tüm bedeninizi rahatlatacak hem de kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır. Duştan çıktığınızda ağrınızın dindiğini göreceksiniz.

4) Bitki Çaylarının Özelliğinden Faydalanın

Şiddetli ağrınızı birçok bitki çayı ile dindirebilirsiniz. Bilhassa zencefil, rezene, papatya, ıhlamur, kekik ve hayıt tohumu çayı adet sancısına birebir gelen çaylardır. Bitki çayları içinizi ısıtırken ağrınızı da dindirecektir.

5) İstirahat Edin

Şiddetli adet sancısını gidermek için muhakkak dinlenmelisiniz. Yatağınıza yahut koltuğunuza uzanın, ayaklarınızın altına sıcak su torbası koyun, elinize de bir fincan bitki çayı alın ve kendinizi rahat bırakın… Yarım saat içerisinde ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

6) Cenin Pozisyonuna Geçin

Regl sancınızı dindirmek için yatağa cenin pozisyonunda uzanın. Sağ yanınıza doğru uzanıp ayaklarınızı karnınıza çekin ve ellerinizi karnınıza bağlayın. Bu pozisyon sayesinde karın kaslarının gevşer ve ağrınız hafifler.

 

YORUM YAPIN