Şifa kaynağı güneşin sağlığa bilinmeyen 10 faydası: Bağışıklığı güçlendiriyor, D vitamini ihtiyacını karşılıyor…

Dünya'nın en büyük enerji kaynağı olan güneş, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu büyük bir nimettir. Güneşin faydaları çeşitli araştırmalara da konu olmuştur. Güneşin sağlığa faydaları neler? Güneş ışığına maruz kalmanın vücuda ne gibi yararları var?

Bilimsel çalışmalar güneş ışığının sağlığa pek çok faydası olduğunu gösteriyor. Güneşlenmek depresyonu önlüyor, kemik sağlığını korumaya yardımcı oluyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarını önlüyor.

GÜNEŞLENMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Havaların ısınmasıyla birlikte kendimizi güneş görmeyen, gölge, serin yerlere atıyoruz. Peki bu yaptığımız ne kadar doğru? Uzmanlar güneşten kaçmayı değil sabah ve ikindiden sonra; güneşin yoğun olmadığı saatlerde güneşlenmeyi öneriyor. Güneşin vücuda faydaları şöyledir:

D VİTAMİNİ İHTİYACINI KARŞILAR

D vitamini vücudumuz tarafından üretilmeyen, dışarıdan alınması gereken bir besin kaynağıdır. D vitamini ya besinlerden temin edebilir yahut da güneşlenerek bu vitamin ihtiyacımızı karşılarız. Güneşlendiğimizde vücudumuz D vitamini üretmeye başlar. Bu nedenle D vitamini “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinir. Güneşten maksimum seviyede yararlanmak, D vitamini ihtiyacını karşılamak için gündüz 10:00 ile 15:00 arası güneşlenmelidir.

DEPRESYONU ÖNLER

Güneş ışığına maruz kalmak kişinin yaşam enerjisini yükseltip depresyonu önler. Uzmanlar ev tutarken güney cephede güneş gören yerleri tercih etmeyi tavsiye ediyor. Yapılan çalışmalar güneşlenme süresi az olan ülkelerde depresyon sorunu ve intihar vakalarıyla daha sık karşılaştığı gösteriyor.

KEMİK SAĞLIĞINI KORUR

Yaşlandıkça, yavaş yavaş kemik yoğunluğumuzu kaybederiz. Bu süreç 35 yaş civarında başlar. Güneşte bulunan D vitamini, vücudun kalsiyumu emmesini destekleyip kemik sağlığını korumaya yardımcı olur. D vitamini bağırsak hücrelerinde birikir, burada kalsiyum ve fosfor emilimini arttırır. D vitamini eksikliği hem erkeklerde hem de kadınlarda osteoporoz ve osteomalaziye neden olur.

UYKU KALİTESİNİ YÜKSELTİR

Melatonin, uyku vakti geldiğinde, vücutta üretilen bir hormondur. Güneş ışığı ile uyanmak, vücudunuza melatonin üretmeyi bırakmasını söyler ve vücudunuzu güne hazırlar. Sabah güneşine maruz kalmak günlük uyku sirkulasyonunu düzenlemeye yardımcı olur ve yatma vakti geldiğinde güneşin batmış olması uyku vakti geldiğini vücuda bildirir. Düzenli güneşlenmek uyku kalitesini artırır.

KRONİK HASTALIKLARI ÖNLER

Araştırmalar, otoimmün hastalık, astım, diyabet, kardiyovasküler sorunlar, artrit ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarının yetersiz güneş ışığı ve D vitamini seviyelerine bağlı olduğunu gösteriyor. Her gün güneşlenmek, güneş gören bölgelerde yaşamak bu hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Güneşte bulunan D vitamini bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışması için gerekli olan zaruri bir vitamindir. Bağışıklık sisteminiz sağlıklıysa, doğal olarak hastalık ve enfeksiyonlarla, bazı kanser türleriyle savaşabilir ve hatta ameliyattan sonra iyileşme süreniz kısalır.

ENERJİ DÜZEYİNİ ARTIRIR

Güneş ışığına maruz kalmanın, ruh halini iyileştiren ve odaklanmayı artıran serotonin seviyelerini artırdığı bilinmektedir. İyi bir ruh halindeyseniz, yaşam enerjiniz daha yüksektir, bu da daha üretken, hayata daha tutkuyla bağlı olduğunuz anlamına gelir. Güneş ışığına maruz kalmadığınızda, serotonin seviyeniz düşer, bu da enerjinize ve ruh halinize olumsuz yansır.

ÖMRÜ UZATIR

Yapılan araştırmalar güneşte daha fazla zaman geçirenlerin, dışarıda fazla zaman harcamayanlara göre ortalama olarak 6 ay ila 2 yıl daha uzun yaşadıklarını gösteriyor. İsveç'te 29.500'den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, güneşe maruz kalmaktan kaçınanlar ile düzenli güneşe maruz kalan grup karşılaştırıldığında, güneşlenme süresi düşük olanların diğer gruba göre ölüm oranının iki kat daha fazla olduğu görüldü.

KANSERİ ÖNLER

Güneş ışığının bazı kanserleri önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar daha az güneş alan yerlerde (örneğin yüksek enlemler) yaşayanların meme, yumurtalık, kolon, pankreas, prostat ve diğer kanserlerden ölme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Avrupa Kanser Önleme Dergisi’nde, güneş ışığına maruz kalmanın "kolorektal, prostat, meme karsinomu ve Hodgkin olmayan lenfoma" dahil olmak üzere belirli kanserlerin önlenmesinde büyük etkisi olduğu bilgisi yer aldı.

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Güneşlenmek kan basıncını düşürmeye, böylece kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Edinburgh Üniversitesi, güneş ışığına maruz kalmanın, dolaşım sistemindeki kan basıncını düşüren Nitrik Oksit adlı bir bileşiğin salınmasında etkili olduğunu bildirmiştir.

Güneşten olabildiğinizce uzak durun! İşte güneşin cilde 12 zararı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN