Sığla Yağı Nedir Sığla Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan sığla yağı sığla ağacından ele edilir ve sağlık ve kozmetik alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılır. Sığla yağı; sığla ağacının gövdesine çizikler açılıp oluşan kabuk ve salgıların kazınıp çıkarılması,

Sığla Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan sığla yağı sığla ağacından ele edilir ve sağlık ve kozmetik alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılır.

Sığla yağı; sığla ağacının gövdesine çizikler açılıp oluşan kabuk ve salgıların kazınıp çıkarılması, kaynatılması ve preslenmesi ile elde edilir. Evliya Çelebi Seyahat notlarında sığla ağacına şu şekilde değinmiştir: “Menteşe toprağında kavak gibi küçük bir ağaçtan sığla yağı elde edillir ve bu yağ Mısır’a, oradan Hindistan’a gönderilir, cüzam hastaları tarafından kullanılır” Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun sıla yağı hakkında verdiği herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Sığla Yağının Faydaları

 1. Sığla yağının içerisindeki bileşikler vücuttaki ağrıları geçirmek için birebirdir. Özellikle romatizma ağrılarına iyi gelen sığla yağı vücutta iltihap molekülü oluşumunu azaltır. Bu sayede eklem, astım, bağırsak ağrıları ve kireçlenme gibi problemlerin geçmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Sığla yağı gastrit ve mide ülseri gibi mide hastalıkları için de oldukça faydalıdır. Ek olarak sığla yağı reflü hastalığının tedavisinde de yardımcı olmaktadır.
 3. Sığla yağı vücuttaki mikropları öldürür ve bu sayede mantar ve uyuz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 4. Sığla yağı mikropların üremesini önler. Bu yüzden bu yağı yaraları temizlemek ve mikropları öldürmek için kullanabilirsiniz.
 5. Sığla yağı ciltte oluşan yara, yanık ve ameliyat izlerini geçirmek için çok faydalıdır. İçerisindeki antiseptik özelliği sayesinde yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 6. Sığla yağı dünyaca ünlü markaların maskelerinin içerisinde yer alır. Cildi güçlendirir,  cilt renk tonunu düzenler ve cildin elastikiyetini korur. Sığla yağı ciltteki zararlı bakterileri de temizler. Cildin yaşlanmasını geciktirir.
 7. Sığla yağı vücuttaki hormonları düzenler ve bu sayede menopozun yol açtığı belirtileri azaltır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki sığla yağı doğurganlık için oldukça etkili ve faydalı bir ilaçtır.
 8. Sığla yağı vücudu rahatlatmaya yardımcı olur, vücudu gevşetir. rahatlatır.
 9. Sığla yağı beyni geliştirir ve hafızayı güçlendirir.
 10. Sığla yağı vücutta iltihap oluşmasını engeller.
 11. Sığla yağı eklemlerde kireçlenme oluşmasını önler.
 12. Sığla yağı saçları güçlendirir ve daha dolgun görünmesine yardımcı olur.
 13. Sığla yağı vücutta kanser oluşmasını engeller. Bu sayede birçok kanserinin tedavisinde kullanılır.
 14. Sığla yağı balgam söktürür.
 15. Sığla yağı göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve nefes darlığını azaltır.
 16. Sığla yağı diş eti kanaması ve diş eti çekmeleri gibi diş problemlerine karşı iyi gelir.
 17. Sığla yağı bağırsak yaralarının tedavisinde yardımcıdır. Bu yağ ek olarak bağırsakta oluşan zararlı bakterileri yok eder.
 18. Sığla yağı sindirimi rahatlatır.
 19. Sığla yağı bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sindirimi rahatlatan bu yağ mide kramplarını geçirmek için de oldukça faydalıdır.
 20. Sığla yağı sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.
 21. Sığla yağı cildin onarılmasına katkı sağlamaktadır.
 22. Sığla yağı cillte yaşlanma etkilerini geciktirir.
 23. Sığla yağı cildi onarır ve yumuşatır.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağını astım, eklem ağrıları ve sindiri problemleri için kullanmak için yağı ağrılı bölgeye sürün ve masaj yaparak yedirin.

Yaşadığınız stresi azaltmak için banyo küvetinize ılık su içine birkaç damla sığla yağı ekleyebilirsiniz.

Cildinizdeki sivilce izlerini, geniş gözenekleri, yara izlerini ve kırışıklıkları geçirmek için sığla yağı kullanabilirsiniz.  Sığla yağı cildi sıkılaştırır, cildin kendi doğal tonunu koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Bunun için ciltteki lekelerin üzerine birkaç damla sığla yağından alıp parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulayın. Cildinizde sığla yağına alerji var olup olmadığını görmek için cildinizin ufak bir yerine yağdan biraz sürüp deneme yapmalısınız.

Sığla yağını gaz, kabızlık ve mide ağrıları gibi sindirim ve hazımsızlık problemlerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.  Sığla yağı midedeki sindirilme sürecini hızlandırır. Bunun için 1 bardak su içine 1-2 damla sığla yağı ekleyin ve tüketin.  Veyahut 1 yemek kaşığı bal ile 1-2 damla sığla yağını karıştırın ve tüketin.

 

YORUM YAPIN