Şınav Çekmenin 20 Faydası Ve Sağlığa Zararları Nelerdir

Şınav çekmek için yere yüzüstü uzanılır ve eller, parmak uçları üzerinde durulup, aşağı yukarı hareket edilir. Hemen hemen bütün antremanlarda yer alan egzersizlerden biri de şınav çekmektir. Şınav çekmenin faydaları saymakla bitmez.

Şınav Çekmenin Sağlık İçin Bilinmeyen İnanılmaz Faydaları

Şınav çekmek için yere yüzüstü uzanılır ve eller, parmak uçları üzerinde durulup, aşağı yukarı hareket edilir.

Hemen hemen bütün antremanlarda yer alan egzersizlerden biri de şınav çekmektir. Şınav çekmenin faydaları saymakla bitmez.

Şınav çekmek vücut kaslarından birçoğunun aynı anda çalışmasını sağlar. Bu da kalp-damar sistemini geliştirir. Yağ yaktıran en iyi kardiyovasküler egzersizlerden biri şınav çekmektir. Vücudundaki yağlardan kurtularak fit bir görünüme kavuşmak isteyenler egzersiz programına mutlaka şınavı da eklemelidir.

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

 1. Şınav çekmek kalori yaktıran en etkili sporlardandır. Şınav çekmeyi sürekli yapılan bir egzersiz haline getirmek kalori yakımını hızlandırır. Şınav esnasında çeşitli kaslar birlikte çalışır ve böylelikle vücut daha fazla kalori harcar.
 2. Şınav çekmek vücut kuvvetinizi artırır. Şınav neredeyse kasların tamamını harekete geçirir. Bu sayede vücuda kuvvet verir.
 3. Şınav, vücut ağırlığıyla yapılan bir egzersizdir. Kemik yoğunluğunun artmasına katkıda bulunur.
 4. Şınav çekerken kollarımızı etkin bir şekilde kullanırız. Bu demek oluyor ki, kollarımızda meydana gelen sarkmaları şınav ile yok edebilir, kollarımızı inceltmek ve sıkılaştırmak için bu egzersizden yardım alabiliriz.
 5. Şınav, vücut kondisyonunu artırır. Düzenli olarak şınav çekmeye devam edenler kondisyonlarının arttığını hissedecek, bedensel açıdan daha güçlü ve antremanlarda daha verimli olacaklardır.
 6. Şınav çekmek vücut direncini yükseltir ve dengeyi sağlar.
 7. Şınav, kasları egzersizlere hazırlar. Daha rahat egzersiz yapmak istiyorsanız önce şınav çekerek kendinizi ısındırmalısınız. Aynı zamanda şınav çekmek kas rahatsızlıklarının giderilmesine de yardımcı olur.
 8. İdeal kiloya ulaşmak ve hep formda kalmak isteyenler şınav çekmeyi ihmal etmemelidir.
 9. Şınav, kalbe daha hızlı kan pompalanmasına destek olur ve kalp sağlığının korunmasında rol oynar.
 10. Metabolizmanın çalışmasına faydası vardır.
 11. Şınav yalnızca göğüs ve kol kaslarını değil; karın, sırt, kanat ve ayak kaslarını da biçimli bir hale getirir.
 12. Enerji ve güç verir.
 13. Şınav çekmenin vücuda faydaları arasında göbek eritmesini de sayabiliriz. Göbeğin çıkması hem kadın hem de erkekler için çok rahatsız edici bir sorundur. Fakat şınav çekilerek bunun üstesinden gelinebilir.
 14. Stres, çağımızın en yaygın problemlerinden biridir. Güne mutlu bir başlangıç yapmak, stres atarak enerji depolamak için her sabah 10 adet şınav çekmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Şınav hem fiziksel hem de zihinsel açıdan rahatlama sağlayan bir egzersizdir.
 15. İnsana kendini zinde hissettirir. Şınav çekmek büyük ölçüde kuvvet ve kondisyon gerektirmektedir. Şınav çekmeye devam ettikçe gücünüz ve kondisyonunuz artacaktır.
 16. Sağlıklı ve fit bir görünüm elde etmeye de katkı sağlar.
 17. Kasları geliştirir. Kol ve göğüs kasları başta olmak üzere birçok kasın devreye girdiği bu egzersiz, güçlü kaslara sahip olmayı kolaylaştırır.
 18. Metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olur.
 19. Vücuda zindelik kazandırır. Kasları çalıştırarak vücudu güçlendirir ve daha dirençli olmayı sağlar.
 20. Kas gelişiminden sorumlu büyüme hormonunun salgılanmasını tetikler. Growth hormonu yani kısaca HGH, bütün vücut dokularını etkileyen bir hormondur. Büyüme yeteneği olan dokuların büyüyebilmesi bu hormon sayesinde olmaktadır. Ayrıca bu hormon protein sentezini artırmakta, vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini uyarmakta ve kasları geliştirmektedir. Şınav çekmek tüm bunların gerçekleşmesine yardım eder.

Şınav Çekmenin Zararları Nelerdir?

Düzenli şınav çekmek, spor yapabilmek için yeterince protein almalısınız. Şayet günlük aldığınız protein miktarınız düşükse, şınav çekmek vücutta kas kaybına neden olabilir.

Spor yapmaya alışkın biri değilseniz ve uzun süre boyunca şınav çekerseniz bu durum kaslarınızda ağrıya, kalbinizin zorlanmasına vb çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

 

YORUM YAPIN