Sivilce patlatmak (sıkmak) beyne zarar verip felce neden olabilir!

Her yaştan insanın cildinde çok sık yaşadığı problemlerin başında şüphesiz ki sivilce gelmektedir. Ansızın çıkan bu sivilceler çoğu zaman insanın gözüne çirkin gelir ve estetik açıdan da rahatsız edici bir sorundur. Bu nedenle sivilceyi sıkıp içini boşaltıp ondan kurtulmak isteriz.

Birçok kişi sivilceleri sıkıp iltihabını boşaltmanın iyi bir fikir olacağını düşünse de uzmanlar sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerektiğini ifade etmektedir. Sivilceleri sıkmak normalde cilt altında olan hasarın, enfeksiyonun cildin üzerine ve diğer yerlerine sıçramasına sebep olmaktadır. Diğer bir deyişle, sivilce sıkıldığında yalnızca cilt üzerinde leke oluşumuna nedenle olmakla kalmaz bu durum cildin başka yerlerinde de sivilceye yol açabilir. Dolayısıyla, cildinizde çıkan sivilceleri sıkmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

SİVİLCE PATLATILIRSA NE OLUR?

Dr. Nadide Burcu Öztürk sivilcenin sıkılmasını çok ciddi problemlere yol açabileceğini bildiriyor:

"Cildinizde sivilce çıktığında bundan kısa sürede kurtulmak için sıkma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Bu her ne kadar zararsız gibi görünse de sivilce sıkmak hiç de doğru bir hareket değildir. Çünkü sivilceyi sıktığınızda içerisinde bulunan mikroplar çevreye yayılır ve hatta damar yolu ile beyne kadar gidebilir. Bunun sebebi ciltte bazı kan damarlarının anastomoz isimli beyin damarlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Dolayısıyla sivilce sıkıldığında içindeki iltihaplı bakteriler damarlar ile beyin damarlarına kadar bulaşabilir. Şunu asla unutmamalısınız ki vücutta mikropların yayılması çok daha şiddetli ve ciddi enfeksiyonların oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden sivilce sıkma alışkanlığınız varsa bunu mutlaka bırakmalısınız. Ayrıca sivilce sıkmak ciltte leke oluşumuna da sebep olmaktadır. Eğer sık sık sivilce ve siyah nokta sorunları yaşıyorsanız bunlardan kurtulmak için Dermatoloğa danışmalısınız."

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek:

"Cildinizde çıkan sivilceleri asla sıkıp patlatmamalı ve ovalamamalısınız. Hatta öyle ki ağız kenarından burun köprüsüne kadar olan bölgede çıkan sivilceleri sıkmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu bölge ölüm üçgeni olarak adlandırılır çünkü bu bölgede beyine giden ana toplar damarlar ile başın arka tarafındaki kan damarları birleşmektedir. Dolayısıyla ölüm üçgeni bölgesinde oluşabilecek bir enfeksiyon baş ağrısı, görme kaybı, felç ve hatta ölüme sebep olabilir."

Ciltte yağ bezelerinin iltihaplanması sebebiyle meydana gelen sivilceler sıkıldığında hem ciltte istenmeyen lekeler kalır hem de yüzdeki ufacık yerdeki iltihap vücudun başka yerlerine yayılabilir. Uzmanlar yalnızca bazı sivilce tiplerinin içini boşaltmayı gerekli görebilir. Ek olarak A vitamini sivilce oluşumunu azaltan bir bileşik olduğu için doktor tavsiyesi ile A vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Çinko da sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcıdır. Hatta ergenlik çağındaki gençlerin sıklıkla sivilce problemi yaşamasının sebebi vücutta çinko seviyesinin az seyretmesidir. Çinko kırmızı et, beyaz et ve balık gibi besinlerde bolca bulunduğu için sivilce problemine karşı bu besinleri tüketmek iyi olacaktır. Cildinizde sivilce probleminden rahatsız iseniz bir Dermatoloğa gitmelisiniz

Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler, Sivilce Yok Etme Maskeleri Tıklayınız

Sivilceleri Anında Geçiren Kurutan 7 Doğal Çözüm Tarifi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN