Spermin Yumurtaya Girmesi Hissedilir mi Nasıl Anlaşılır

Hamileliğin gerçekleşmesi için spermin kadının yumurtası ile birleşip rahime yerleşmesi gerekir. Spermin rahime yerleşmesi ile döllenme gerçekleşmiş olur.

Hamileliğin gerçekleşmesi için spermin kadının yumurtası ile birleşip rahime yerleşmesi gerekir. Spermin rahime yerleşmesi ile döllenme gerçekleşmiş olur.

Spermin Rahime Yerleşmesi Yumurtaya Girmesi Nasıl Anlaşılır?

Sperm rahim yani yumurtaya girince bazı belirtiler meydana gelebilir bu belirtiler şunlardır;

Göğüslerde Değişiklikler

Sperm rahme yerleşir yerleşmez hormon seviyeleri yükselmeye başlar. Bu ise vücutta pek çok değişikliği beraberinde getirir. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik de bunlardan biridir. Göğüs ağrısı da hissedilebilir fakat şiddetli değildir.

Halsizlik

Spermin rahme yerleşmesinin ardından 1 hafta sonra anne adayında aşırı bitkinlik ve yorgunluk hâli gözlemlenebilir. Döllenme olayı neticesinde progesteron hormonu eskiye nazaran daha da fazlalaşır. Bu nedenle hamileliğin ilk belirtileri arasında, sürekli devam eden yorgunluktan da söz edilebilir.

Vajinal Akıntı

Erkek üreme hücresinin kadın üreme hücresini döllemesine bağlı olarak hamilelik hormonları zirve yapar. Servikal (vajinal) akıntı da bu durumun bir sonucudur. Akıntının normalden daha beyaz ya da koyu olması mümkündür. Gebelik boyunca akıntı görülür. Annenin veya bebeğin sağlığını olumsuz etkilemez. Fakat akıntıya yanma ve kaşıntı gibi şikâyetler eşlik ediyorsa, kötü kokulu akıntı geliyorsa bu sorunları doktora bildirmelidir.

Bulantı, Halsizlik ve Yorgunluk

Spermin rahme yerleşmesi ve embriyo oluşmasıyla birlikte güçsüzlük, halsizlik, sürekli uyku hâli gibi problemler baş gösterir. Ancak tüm bunlar geçicidir. Mide bulantısı da en yaygın hamilelik belirtilerindendir. O da zamanla hafifleyecek ve tamamen kaybolacaktır.

Vücut Sıcaklığının Artışı

Yumurtanın rahimde döllemesi, bu bölgedeki ısı ihtiyacını artırır. Çünkü oraya yerleşebilmesi için uygun bir ortama gereksinim vardır. Vücut sıcaklığının her geçen gün yükselmesi bundan kaynaklanır.

Alt Karında Ağrı

Spermin rahime yerleşmesi durumunda, alt karın bölgesinde ağrı ve kramp olması sık karşılaşılan bir durumdur.

Spermlerin Yumurtaya Ulaşması İçin Ne Yapılmalı?

Korunmasız cinsel birliktelik, milyonlarca sperm hücresinin rahme ulaşmasını sağlar. Fakat bunlar yer çekimi etkisi nedeniyle rahim bölgesinden uzaklaşır. Aynı zamanda spermlerin çoğu ilişkiden sonra canlılığını kaybeder. Rahim içerisine tam olarak ulaşabilen sperm sayısı en fazla 2000'i bulur. Ne var ki yumurta, bunlardan sadece biri tarafından döllenir.

Hamile kalmak isteyen kadın ilişkinin ardından hemen ayağa kalkmayıp bir süre yatmaya devam etmelidir. Yoksa yer çekimi, spermleri rahimden uzaklaştıracaktır. Bir de cinsî münâsebet sonrasında tuvalete gitmeyi ve banyo yapmayı bir müddet ertelemelidir. Kadın, kalçasının altına bir yastık koyarak yaklaşık 30 dakika o şekilde beklemelidir. Bu da spermlerin rahimle buluşmasını kolaylaştıracaktır. Erkek de boşaldıktan sonra penisini biraz daha içeride tutmalıdır. Böylelikle bütün sperm hücreleri rahme dolacak, hamilelik oluşma ihtimali güçlenecektir.

 

YORUM YAPIN