Su içiyorum yarıyor diyenler su gerçekten kilo yapıyor mu?

Suyun kilo aldırıp aldırmadığı özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin en merak ettiği suallerdendir. İçiniz rahat olsun, diyetisyenlerin dediğine göre su kilo yapmıyor hatta düzenli su içmek zayıflamaya bile yardımcı oluyor. “Bu hususta diyetisyenler aşağıdaki bilgileri veriyor”

Su insanın vücudunda yaradılıştan olan hayati bir elementtir. Öyle ki insan vücudunun yarısından fazlası sudan oluşmaktadır. Bu su vücutta besinlerin sindirimi ve atıkların atılması gibi birçok farklı faaliyetin yerine gelmesini sağlamaktadır. Vücudumuz için hayati önem taşıyan su, tüketildiğinde vücuttaki fazla kiloları vermek için de yardımcıdır.

Su Kaç Kalori İçerir?

Diyetisyen Tuba Yaprak suyun 0 kalori olduğunu bildirmektedir. Yani ister 1 bardak isterse 10 litre su için hiç kalori almazsınız çünkü suyun kalorisi 0’dır, yani kalorisi yoktur.

Diyetisyenler: Su İçmek Zayıflatıyor!

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Kilo vermek ve bunu en sağlıklı şekilde yaşmak için düzenli ve bol bol su içilmesi şarttır. Diğer bir deyişle,suyun kilo vermeye etkisi büyüktür. Bunun en büyük sebeplerinden biri su içmenin iştahı azaltması ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu sayede vücudun sağlıklı şekilde kilo verimesini sağlamaktadır. Su içmek kişiyi tok tuttuğu için fazla yemesini de engeller çünkü mide hacmini doldurur. Ek olarak su içmek vücutta enzim dengesinin kurulmasına destek olur. Tüm bu faydaları sebebiyle, özellikle sağlıklı şekilde kilo vermek ve zayıflamak isteyen insanlar günde en az 8-12 bardak su içmelidir. Su vücuda girdiğinde metabolizmayı hızlandırır ve dolayısıyla yakılan kalori miktarını arttırır. Bu şekilde kişi hızlı şekilde kilo verir. Su yalnızca kalori yakımını sağlamaz aynı zamanda vücuttaki yağ ve toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Kısaca su kesinlikle hayattır ve kilo vermek için su içilmesi kesinlikle şarttır. İnsan vücudunun ortalama %70’i su ile kaplıdır ve bu da suyun vücutta hücrelerin fonksiyonlarını gerçekleştirmede etkisini ispatlayan çok önemli göstergedir.

Vücut için hayati olan su sağlıklı şekilde kilo vermek için çok yardımcıdır. Bu yüzden düzenli olarak su tüketmek vücutta yağların erimesini sağladığı için kilo vermeye katkı sağlar.

Su, midede yer kaplar ve yemeklerden önce içilen su ise daha az yemek yemeyi sağlar. İşte bu yüzden su kilo verdirir. Yemeklerden önce su içerek daha az yemek yersiniz ve bu sayede yavaş yavaş ve sağlıklı şekilde kilo verirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki, diğer kalorili içeceklerin aksine suyun sahip olduğu kalori 0’dır.

Diyetisyen Ersan Erçin bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılması, iştahı azaltması ve kalori yakılması konusunda oldukça etkilidir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda 10 dakika içine 530 mL su içmek metabolizmayı %30 oranında hızlandırdığı ve bu hızın 30-40 dakika sürdüğü görülmüştür. Ayrıca suyun iştah baskılama özelliği de oldukça yüksektir çünkü su mideye indiğinde belli bir hacim kaplar ve tokluk hissi oluşmasını sağlar. 2010 yılında yapılan bir çalışma bunu destekler niteliktedir. Bu çalışmada denekler iki gruba ayrılmıştır ve yemekten önce su içenlerin içmeyen kişilere kıyasla %44 daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Diyetisyen Canan Aksoy’  göre; su sağlıklı yoldan zayıflamak için en temek besindir. Vücutta su olmazsa kalori yakımı gerçekleşmez. Vücuttaki kalorilerin yakılması için suyun düzenli ve bolca içilmesi şarttır. Ek olarak acıktığınızda su içerseniz açlığınız yatışır. Bu durum da gerçekten acıkmadığınızı aslında susadağınızı göstermektedir.

Su İçerek Kaç Kilo Verilir?

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“İnsan vücudunda sindirim ve boşaltım sistemlerinin en temel maddesi olan suyun kilo vermeye etkisi çok büyüktür. Öyle ki su içmek kalori yaktırır ve metabolizma hızını yükseltir. Su içilerek kaç kilo verileceğini de şöyle ifade etmek doğru olacaktır: sene içerisinde günlük olarak 1,5 litre su tüketirse, vücut 17 bin 400 kaloriyi fazladan yakar. Bu ise kişinin 2,5 kilo vereceğini gösterir.”

 

YORUM YAPIN