Süpürge Otu Tohumu Neye İyi Gelir Neye Yarar? İbrahim Saraçoğlu

Süpürge otu (erica manipuliflora), fundagiller ailesine ait olan bir bitki türüdür. Halk arasında çalımsı funda, püren, süpürge çiçeği ve sonbahar fundası olarak da bilinir. 4 mevsim boyunca yeşil kalan bu bitki, aslında Güney Afrika topraklarına

Süpürge Tohumu Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Süpürge otu (erica manipuliflora), fundagiller ailesine ait olan bir bitki türüdür. Halk arasında çalımsı funda, püren, süpürge çiçeği ve sonbahar fundası olarak da bilinir. 4 mevsim boyunca yeşil kalan bu bitki, aslında Güney Afrika topraklarına aittir. Kurak iklimleri ve güneşli alanları sever. Ancak sıklıkla Avrupa’da yetiştirildiği görülmektedir. Türkiye’de en sık görüldüğü yer ise Trakya bölgesidir. 

Süpürge otu tohumu ile süpürge otu yağı, süpürge tohumu çayı, süpürge tohumu tentürü, süpürge tohumu ekstresi ve süpürge tohumu merhemi imal edilir. Düşünülenin aksine, süpürge üretiminde kullanılan bir bitki değildir.

Süpürge Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  1. Süpürge tohumu ishal için doğal çözümdür. ½ yemek kaşığı kadar süpürge tohumunu güzelce ezin. Öğle öğününden önce biraz suyla karıştırarak için. Öğle yemeği yedikten 3 saat sonrasında ise 1 bardak su ve 4 yaprak ebegümecini kaynatarak için. Bu kür ile ishal ve mide guruldaması şikayetlerinizi doğal şekilde giderebilirsiniz.
  2. Kurdeşen (ürtiker) probleminin tedavisi için önerilir.
  3. Süpürge tohumu çayının düzenli tüketimi ile ishal tedavi edilebilir.
  4. İdrar yolları ya da böbreklerde taş/ kum varsa, süpürge tohumu çayı ile düşürülebilir.
  5. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.
  6. Kas yapısını güçlendirir. Özellikle kas kramplarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
  7. Emziren annelerin süt miktarında artış yaşanmasını sağlar.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Süpürge Tohumu İle Ürtiker (Kurdeşen) Tedavisi

Kurdeşen (ürtiker) sık görülen ve kaşıntıya sebep olan bir deri hastalığıdır. Süpürge tohumu ise özellikle kaşıntı şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, konuk olduğu Saba Tümer’le Bu Gece programında süpürge tohumu hakkında bilgiler vermiştir. 

Prof. Dr. Saraçoğlu, program sırasında ürtiker hastalığının tedavisi için süpürge tohumu kullanılmasını tavsiye etmiştir. Kurdeşen adıyla da bilinen bu alerjik hastalık, aniden ortaya çıkarak birkaç saat boyunca devam eden şiddetli kaşıntıyla tanınır. Deri üzerinde kırmızı ve küçük küçük kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar bir süre sonra şişmeye başlayabilir. Kurdeşen belirtileri kimi vakalarda çok hızlı iyileşme gösterirken, kimi vakalarda da uzun bir süre boyunca devam eder.

Arı sokması, böcek ısırması, bazı gıdaların tüketimi, bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi, yoğun heyecan ve bazı ilaçların kullanımı sonucunda kurdeşen oluşur. Hastalığı tedavi etmeye başlamadan önce, altta yatan sebebin tespit edilmesi gerekmektedir.

Ürtiker (kurdeşen) tedavisinde kullanılan süpürge tohumu kürünün tarifi şöyledir:

Öncelikle aktardan alınan süpürge tohumunun, havanda güzelce ezilmesi gerekir. Ardından ½ bardak su ve 1 çorba kaşığı süpürge tohumu tozu karıştırılarak içilir. Bu karışımı sabah ve akşam olacak şekilde, yemeklerden önce günde 2 kez içmelisiniz. Ürtiker sorununa karşı, %60 ila %70 oranında etki göstermektedir.

Gül Hastalığı Tedavisi İçin Süpürge Tohumu Kürü

Bu kürü uygulayacağınız dönem boyunca sarımsak, domates ve baharat tüketmekten kaçınmanız gerekir. Kürü hazırlamak için ½ yemek kaşığı kadar süpürge tohumunu toz haline getirin. Çok az (2 yudum kadar) suyla karıştırarak için.

 

YORUM YAPIN