Sütün Cilde 11 Faydası Ve Cilt, Yüz İçin Kullanım Yöntemleri

Süt, cilt ve yüz için çok faydalıdır. Cildi beyazlatmasıyla bilinen süt, cilde nem kazandırır ve cilt lekelerini giderir.

Süt, cilt ve yüz için çok faydalıdır. Cildi beyazlatmasıyla bilinen süt, cilde nem kazandırır ve cilt lekelerini giderir. Süt içerisinde çok sayıda; hiroksi asit, A, B,D vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, biyotin ve protein ihtiva eder. Zengin içeriği sayesinde cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Süt Yüz İçin Nasıl Kullanılır?

  • Yüzü derinlemesine temizlemek için; küçük bir kase içerisine 2-3 yemek kaşığı süt koyulur. Bir parça pamuk sütün içine batırılır ve pamukla cilt güzelce silinir. Ardından cilt soğuk su ile yıkanır.
  • Kuru cildi nemlendirmek için; küçük bir kap içerisine 4-5 yemek kaşığı soğuk süt koyulur. Bir parça pamuk, soğuk sütün içerisine batırılır. Sütün tamamı, pamuk yardımıyla cilde sürülür. Süt, ciltte yaklaşık olarak 15 dakika bekletilir. Ardından cilt, soğuk su ile durulanır.
  • Ciltteki sivilceleri gidermek için; bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı maden suyu ve 3-4 damla kadar limon damlatılır ve kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir parça pamuk, kasenin içerisine batırılır ve cilde sürülür. Süt, cilt üzerinde 20-25 dakika bekletilir ve ardından soğuk su ile yıkanır. Bu işlem haftada iki kez tekrarlanır.

Sütün Cilde ve Yüze Olan Faydaları Nelerdir?

Yüzü Beyazlatır

Sütün yüzü beyazlatıcı ve ciltteki ölü hücreleri arındırıcı özelliği vardır. Süt bu özellikleri sayesinde yüze canlılık ve beyazlık kazandırır. Yüzü ölü hücrelerden arındırarak daha aydınlık ve bakımlı bir cilt görünümüne kavuşturur.

Yüzdeki Kuruluğu Giderir

Süt, yüze nem kazandırarak yüzdeki kuruluğu giderir. Kuru cilde sahip olanların cildini onarır, cilt hücrelerini yeniler. Bir parça pamuğa dökülen sütü yüze sürüp 15 dakika kadar yüzde bekletmek, yüzün nemlenmesini sağlar. Yüze nem ve ışıltı katarak daha canlı bir cilde canlılık kazandırır.

Yüzdeki Kırışıklıkları Giderir

Süt zengin besin içeriğine sahiptir. İçerdiği zengin besinler sayesinde yüzdeki ince kırışıklıkların görünümün azaltır. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirerek, yüzü kırışıklıklara karşı korur.

Yüze Parlaklık Kazandırır

Süt şeker ile birlikte karıştırılıp yüze uygulandığında, yüzün parlamasını sağlar. Peeling etkisi veren şeker, yüzü derinlemesine temizler. Süt ise cildi mükemmel bir şekilde nemlendirerek yüzün parlamasını sağlar.

Ölü Hücreleri Giderir

Süt, içerdiği hidroksi asit sayesinde yüzdeki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur. Süt cildin üst tabaksında bulunan ölü deriyi onararak, yüzün daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Sivilceleri Giderir

Süt, yüzdeki sivilceleri geçirerek, yüzde sivilce oluşumunun önüne geçer. İçerdiği yüksek antioksidan içeriği sayesinde ciltteki serbest radikallerle savaşan süt, cildi korur. Böylece ciltteki sivilcelerin kısa zamanda kurumasını sağlar. Sivilceleri geçirmede etkili olduğu gibi yüzde sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Siyah Noktaları Giderir

Bir parça pamuğa dökülen soğuk sütü yüze uygulayarak, yüzün siyah noktalardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa; burun, alın, çene ve yanaklardaki siyah noktaların giderilmesine yardımcı olarak yüzün daha temiz görünmesini sağlar.

Cildi Korur

Kalsiyum ve protein yönünden zengin içeriğe sahip olan süt, cilt için kuvvetki bir koruyucu maddedir. Cildi, çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı koruyarak cildin daha genç ve canlı gözükmesini sağlar.

Gözenekleri Temizler

Süt, güçlü temizleyici özelliği sayesinde ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Bir parça pamuğa damlatılan süt ile cilt güzelce temizlenir. Süt, tıkalı gözeneklerin açılmasını ve gözeneklerin içinin temizlenmesini sağlar.

Lekeleri Giderir

Süt ile ciltteki lekelerden kurtulmak da mümkündür. Güneş lekesi, sivilce lekesi gibi lekelerin geçmesini sağlayan süt, aynı zamanda güneş yanığının verdiği acıyı hafifletir. Güneşten yanan cildin rahatlamasını sağlar.

Cilt Renk Tonunu Eşitler

Sütün cilde olan faydalarından biri de cilt renk tonunu eşitlemesini sağlamasıdır. Cilde sürülen süt, cilt renk tonunun açılmasını ve yüzün her tarafının eşit renk tonunda olmasını sağlar. Aynı zamanda cildin renklenmesini ve daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 

YORUM YAPIN