Taze fasulye buzlukta ve derin dondurucuda nasıl saklanır? 3 farklı etkili yöntem

Yaz aylarının sevilen sebzelerinden olan taze fasulye buzlukta yahut derin dondurucuda nasıl saklanır?  Çiğ taze fasulye buzluğa nasıl atılır? Kışlık taze fasulye saklama ile ilgili merak edilen tüm soruları bu içeriğimizde okuyabilirsiniz.

Taze fasulye saklama yöntemlerinden en kolayı ve en çok tercih edilen yazın bolca satın alıp buzluğa atmak ve her istediğinizde buzluktan çıkarıp pişirmektir. Artık hemen hemen herkesin evinde buzdolabı hatta No-frost buzdolapları olduğundan taze fasulyeyi bu dolaplarda bozulmadan uzun süre saklayabilirsiniz. Bu makalemizde taze fasulyeyi lezzeti hiç değişmeden saklama yöntemlerini bildireceğiz.

 

TAZE FASULYEYİ BUZLUĞA ATMAK İÇİN 1. YÖNTEM

MALZEMELER

  1. 5 kilo fasulye
  2. 2 kilo domates

Taze fasulyeleri güzelce yıkayın ve kenarında bulunan kılçıkları bir bıçak yardımıyla alın. Fasulyeleri istediğiniz uzunlukta doğrayın.

Domatesleri rendeleyin veya ufak ufak doğrayın yahut kestikten sonra blenderdan veya rondodan geçirin.

Domates rendesi ve ayıklanmış taze fasulyeyi derin bir tencereye koyun. (Domates sosu tercih edecekseniz 4 yemek kaşığı sos kullanın.) Fasulyeleri yağ eklemeden, ortalama 8-10 dk kavurun. (Yeşil rengi gidip sarımsı bir renk aldığı zaman kapatabilirsiniz.)

Ardından domatesli fasulyeleri yayvan bir tepsiye aktarın ve soğumaya bırakın. Daha sonra bunları buzdolabı poşetlerine azar azar olacak şekilde pay edin. Birer pişirimlik olarak hazırladıktan sonra poşetlerin havasını alarak ağzını sıkıca kapatın ve buzluğa atın.

Yemek yapmak istediğiniz zaman çıkarıp yalnızca soğanını doğramanız yeterlidir. Üzerine fasulyeleri ilâve edip pişirebilir ve ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz.

TAZE FASULYEYİ BUZLUĞA ATMAK İÇİN ŞOKLAMA YÖNTEMİ

Sebzeleri kaynar su içerisinde haşlayıp soğuk suyun altına tutma yöntemine 'şoklama' adı verilir. Böyle yapmak gıdaların besin değerini ve tadını korur. Bunu fasulyeler için de kullanabilirsiniz. Şöyle ki;

  1. Fasulyeler yıkanır. Başındaki saplar ve kenarlarında yer alan kılçıklar temizlenir. Yemek yapacak gibi kırılır veya istenilen büyüklükte kesilir. Bir tencere suyla doldurulur. Su kaynadıktan sonra fasulyeler bu suya atılıp haşlanır. Renk değiştirince sudan çıkarılır ve buzlu suyla dolu bir kaba boşaltılır. Soğuması beklenir ve ardından süzgeç yardımıyla suyu süzdürülür. (Yani şoklama yapmak için taze fasulyeler önce kaynak suya ardından süzgeçle alınıp buz dolu soğuk suya boşaltılır)
  2. Kalan su temiz bir havlu ile giderildikten sonra fasulyeler buzluk poşetlerine paylaştırılır. Derin dondurucuya konulur ve pişirileceği zaman çıkarılıp oldukça pratik bir şekilde hazırlanarak afiyetle tüketilir.
  3. Dilerseniz domates rendeleyip veya doğrayıp şoklanan fasulyelerin üzerine ekleyebilirsiniz.
  4. Poşetlerin havasını almanız ve iyice bağlamanız önemlidir.

TAZE FASULYEYİ ÇİĞDEN BUZLUĞA ATMA YÖNTEMİ

  1. Fasulyelerimizi bir güzel yıkayalım ve ayıklayalım. Saplarından arındırıp bıçakla keserek istediğimiz uzunluğa getirelim. Buzdolabı poşetlerine yerleştirelim. (Fazla doldurmayın. Her poşete birer pişirimlik fasulye koymanız yeterlidir.)
  2. Poşete elimizle hafifçe bastırarak içindeki havayı dışarı çıkaralım. Daha sonra ağzını kapatıp buzluğa kaldıralım.
  3. Pişireceğimiz zaman çözünmesini beklemeye gerek yoktur. Hemen tencereye atıp kıyma, baharat veya soğan ekleyerek pişirebiliriz. Şimdiden herkese afiyet olsun! (Bu bildirdiğimiz son yöntem olan taze fasulyeyi çiğden buzdolabına atma yöntemi fasulyenin lezzetini gidereceğinden önerilmez)

Taze Fasulye Kaç Dakikada Ne Kadar Sürede Pişer Pişme Süresi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN