Tırnak Batması İçin Antibiyotikli Krem, Antibiyotik İlaç İsimleri

Tırnak kenarlarının, tırnak etrafındaki cildi sıkıştırıp enfeksiyona neden olmasına tırnak batması denir. Tırnağı yanlış, derin kesmek, sivri burunlu ayakkabı giymek gibi durumlar tırnak batmasının en sık karşılaşılan nedenleridir. Tırnak batması

Tırnak Batmasına Hangi Krem İlaç İyi Gelir

Tırnak kenarlarının, tırnak etrafındaki cildi sıkıştırıp enfeksiyona neden olmasına tırnak batması denir. Tırnağı yanlış, derin kesmek, sivri burunlu ayakkabı giymek gibi durumlar tırnak batmasının en sık karşılaşılan nedenleridir. Tırnak batması ilaçla kremle, ameliyatla gibi çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir.

Tırnak Batması İçin Kullanabileceğiniz Krem ve İlaç İsimleri

 1. Stafine krem
 2. Thiocilline krem
 3. Bactroban
 4. Terramycin
 5. Augmentin antibiyotik
 6. Nerisona C krem
 7. Fucidin krem
 8. Bepanthen krem
 9. Aksef 500 mg antibiyotik
 10. Kara Merhem(İhtiyol)
 11. Balaban pomad

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında sık rastlanılan bir durumdur. Tırnak batmasına yol açan şeyler şunlardır;

 1. Sürekli dar ayakkabılar giyiyorsanız, ayaklarınız rahat etmiyorsa veya sivri uçlu ayakkabıları tercih ediyorsanız bu durumların tırnak batmasına yol açma riski olduğunu bilmelisiniz. Özellikle kadınların giydiği sivri uçlu ve topuklu ayakkabılar tırnak batmasına zemin hazırlar. Bu sebeple kendi ayak yapınıza uygun, ön tarafı parmaklarınızı sıkıştırmayacak ayakkabılar tercih etmeniz gerekir.
 2. Tırnaklarınızı keserken dikkatli olmaz ve yanlış keserseniz batma problemi oluşabilir.
 3. Ayaklarınızın çok fazla terlemesi de bu sorunla karşılaşma riskinizi artırır. Terleme, ayaklarda bir süre sonra tırnak batmasına neden olabilir. Bilhassa gençler bu durumla sık karşılaşmaktadır.
 4. Hatalı pedikür uygulamaları sonucunda tırnaklar enfeksiyon kapabilir ve tırnak batması meydana gelebilir.
 5. Tırnakların darbe alarak zedelenmesiyle birlikte tırnak batması görülebilir.
 6. Tırnak batmasına sebep olan şeylerden biri de genetik yatkınlıktır.
 7. Tırnaklarınızda mantar veya buna benzer enfeksiyonlar varsa tırnak batması da yaşayabilirsiniz.
 8. Tırnak batması genellikle, çok kavisli yapıdaki ayak tırnaklarında ortaya çıkar.
 9. Dar çorap giymek tırnak batmasına sebebiyet verebilir.
 10. Gün boyu dışarıdaysanız haliyle ayaklarınız devamlı ayakkabının içindedir ve hiç hava almıyordur. Ancak bu durum tırnak batması yapabilir. O yüzden imkan bulursanız ara sıra ayaklarınızı ayakkabıdan çıkarıp biraz dinlendirmek faydalı olacaktır.
 11. Tırnaklar darbe alıp yaralandığı zaman, altlarında hematom toplanır ve enfeksiyon durumu baş gösterir. Futbolcular bunu daha çok yaşamaktadır.
 12. Bazı kişilerin tırnak batmasına yatkın bir kemik yapısı vardır. İşte tırnak batmasının nedenleri bu şekildedir.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması genelde ayak başparmak tırnağının iç veya dış kenarında acıya, kızarıklığa ve şişliğe yol açar. Bu enfeksiyon tırnak kenarının ete batması ile beraber meydana gelir ve zamanla daha da şiddetlenir.

Tırnakn pembe olan kısmına tırnak yatağı denir. Eğer tırnak bu bölgeye doğru uzamaya başlarsa tırnak batması oluşur. Deriye gömülen tırnak, bir süre sonra iltihaba neden olur ve ağrı, şişlik ve akıntı gibi şikayetler baş gösterir. Bu akıntıların kötü bir kokusu vardır ve oldukça rahatsız edicidir, haliyle çorapların sürekli kirlenmesine yol açar. Sarı irin halindeki bu iltihap, durumun ilerlediğini gösterir.

Tırnak batmasının en yaygın belirtileri şunlardır;

 1. Tırnak yatağında hassasiyet (Dokunulduğu zaman daha da fazlalaşır.)
 2. Tırnağın yumuşak dokusunda kızarıklık
 3. Tırnağın etrafında şişlik
 4. Tırnağın et ile birleştiği yerde iltihaplanma

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması ne zaman geçer? sorusunun cevabı hastalığın şiddetine göre değişir. Zamanında tedavi edilmezse enfeksiyon gelişecek, ağrı ve acı daha da şiddetlenecektir. Bu durumda hastaya küçük bir operasyon yapılabilir. İlk belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanından yardım alınmalıdır. Dermatoloğunuz sizi muayene ettikten sonra krem veya antibiyotik hap tedavisine başlayabilir. Hastalık kötüleşirse cerrahi müdahale gerekebilir.

Tırnak batmasında iltihap artarsa cerrahi müdahale zorunlu hale gelir. Antibiyotik ve merhem tedavisi fayda etmeyecektir. Bu problem, basit bir cerrahi uygulamayla giderilebilir. Tırnak batması tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hastanelerde genellikle batık kısım alınır ve o bölgeye dikiş atılır.

Tırnak batması ileri bir dereceye vardıysa, özel bir alet kullanılarak iyileşme sağlanabilmektedir. Böylelikle tırnağın çekilmesine de gerek kalmamaktadır. Tel uygulaması olarak bilinen bu yöntem, tırnak batmasının tedavisinde etkilidir.

Tırnak Batması Evde Nasıl Geçer?

Çoğu zaman evde uygulayacağınız yöntemler, tırnak batmasını tedavi etmek için yeterli gelecektir. Fakat çok ağrınız olursa veya diğer tırnaklarınızda da böyle bir sorun meydana gelirse dermatoloji uzmanından yardım almanız gerekir. Tırnak batmasına iyi gelen yöntemler şunlardır:

 1. Sıcak suyla el banyosu yapın. Ardından bir cımbız ile batık tırnağınızı hafifçe kaldırıp tırnağınızla etinizin arasına pamuk yerleştirin. Böylece tırnağınız etin içerisine doğru değil dışarı doğru büyüyecek, tırnak batmasından kurtulacaksınız.
 2. Tırnak batması yaşıyorsanız mercimek büyüklüğünde bir pamuğa tentürdiyot döküp tırnağınızın altına koyun. Bu sayede tırnağınız uzarken batmayacaktır. Bunu yapabilirseniz batma olmaz.
 3. Tırnak batması için kullanıcı önerisi; eczaneden Stafine krem, bant ve gazlı bez alın. İltihaplı bölgeye günde 2 defa bu kremi uygulayın, gazlı bezi kesip sarın ve bantlayın. 1 hafta buna devam edin, iyileşir. Bir de kullanmadan önce parmağınızı tuzlu sıcak suya batırıp bir süre bekleterek yumuşamasını sağlayın.

Tırnak Batması Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar Genel Cerrahi mi? Tıklayınız

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir? Evde Kesin Çözümler Tıklayınız

Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN