Tırnak Mantarına İyi Gelen En İyi Tırnak Mantarı İlacı Krem Sprey İsimleri

Mantar diye bildiğimiz zararlı küçük organizmalar, bazen vücudumuzdaki bazı bölgelere yerleşir ve hastalığa yol açar. Tırnaklarda mantar oluşumu buna örnektir. Tırnak mantarında, tırnaklar önce sararır veya beyazlaşır, ardından sertleşir ve

Mantar diye bildiğimiz zararlı küçük organizmalar, bazen vücudumuzdaki bazı bölgelere yerleşir ve hastalığa yol açar. Tırnaklarda mantar oluşumu buna örnektir. Tırnak mantarında, tırnaklar önce sararır veya beyazlaşır, ardından sertleşir ve özellikle ayak parmaklarındaki tırnaklar kalınlaşmadan dolayı tırnak makası ile zor kesilir.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak uçlarımızın altında beyaz ya da sarı noktalarla kendini gösteren enfeksiyon hastalığına tırnak mantarı denir. Bu durum oldukça yaygındır ve tedavi edilmediğinde tırnaklar kalınlaşır, rengi değişir ve kırılmaya başlar. Tırnak mantarı şu belirtiler ile anlaşılır;

 1. Tırnağınızda beyaz veya sarı çizgilerin olması
 2. Tırnağın kuruması, kalınlaşması, parçalanması
 3. Tırnak şeklinin bozulması
 4. Tırnakların kolay kırılması
 5. Tırnaklarda renk değişimi; parlaklığını yitirmesi, matlaşması
 6. Tırnak renginin koyulaşması
 7. Tırnaklardan sürekli kötü bir koku gelmesi

Tırnaklarınızda bu belirtilerden birine ya da birkaçına rastladıysanız vakit kaybetmeden bir cildiye doktoruna başvurmalısınız.

El Ve Ayaklardaki Tırnak Mantarını Geçiren İlaç İsimleri

 1. Dermo trosyd tırnak solüsyonu Fiyatı:18,87 TL
 2. Nibulen tırnak cilası Fiyatı: 58,49 TL
 3. Travocort krem Fiyatı: 22,80 TL
 4. Terbisil sprey Fiyatı: 16,81 TL
 5. Travazol. Fiyatı 14.12 TL
 6. Excilor Fiyatı:57,30 TL
 7. Funit tablet Fiyatı:10,12 TL
 8. Oceral sprey. Fiyatı: 14.02 TL
 9. Terbisil Tablet. Fiyat 35.50 TL
 10. Flucan Tablet. Fiyat 16.63 TL
 11. Lamisil Once 4g Ayak mantar kremi. Fiyatı 22.90 TL

Tırnak Mantarına Çay Ağacı Yağı İle Doğal Çözüm

Tırnak mantarının tedavisi için doğal ürünler kullanmak fayda sağlayacaktır. Örneğin çay ağacı yağı tırnak mantarının giderilmesinde etkilidir. Mesela ayak tırnağında mantar problemi yaşıyorsanız; tırnaklarınızı yıkadıktan sonra bir pamuğa çay ağacı yağı damlatıp uygulayın. Bunu günde 2 kez yapın ve ardından pamuklu, temiz çorap giyin. Çay ağacı yağı marketlerden ve aktarlardan temin edilebilir veya internetten sipariş verilebilir.

Tırnak Mantarı İçin Vicks Kullanımı

1 çay kaşığı Vicks kremi bir kulak çubuğu yardımıyla tırnaklarınızın üzerine sürün. Sonra tırnaklarınızı temiz bir tülbent ya da bezle sarın. Eğer tırnak mantarı elinizde değil ayağınızda ise çorap giyin. Bunu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulayın. Fakat 'işe yaramıyor' diye düşünüp bırakmayın. Vicks kremin tırnak mantarına faydası vardır ancak etkisini 5 ay içinde gösterir. İyileşene kadar devam edilmelidir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Bu duruma sebep olan çeşitli faktörler vardır. Tırnak mantarının nedenleri şöyle sıralanabilir:

 1. Tırnak mantarı enfeksiyonu insandan insana geçebilir. Örneğin ortak çorap ve ayakkabı, tırnak makası kullanımı buna sebebiyet verebilir.
 2. Parmaklarınızı ve tırnaklarınızı sıkıştıracak kadar yüksek topuklu veya sivri burunlu ayakkabılar giyerseniz tırnak mantarı oluşma riski vardır.
 3. Tırnaklarınızı keserken dikkatli olmazsanız ve çok derin keserseniz, mantar oluşumuna zemin hazırlamış olursunuz.
 4. Tırnağınız ağır bir darbe sonucu yaralandıysa mikroplara ve tırnak mantarına açık hale gelmiş demektir.
 5. Ayaklarınız aşırı derecede terliyorsa yine bu problemi yaşayabilirsiniz. Çünkü mantarlar nemli ortamlarda kolay bir şekilde çoğalabilir.
 6. Vücut direnciniz yeteri kadar yüksek değilse tırnak mantarıyla karşılaşmanız olasıdır. Zira bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler hastalıklara daha yatkındır.
 7. Diyabet hastalığı da tırnak mantarının sebepleri arasındadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tırnak mantarı bir enfeksiyondur ve her enfeksiyon gibi bulaşıcı özelliğe sahiptir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı enfeksiyonu onikomikoz diye de bilinir. Mantarların tırnağın pembe kısmında yani tırnağın et ile birleştiği yerde meydana getirdiği bu enfeksiyon, tırnakların şeklinde ve renginde bozulmaya neden olur. Genellikle kronik bir hastalık halini alan bu durumun tedavisi en az 6 aylık bir süreç gerektirir.

Tırnak mantarı tedavi edilirken mantarı öldüren anti-fungal ilaçlardan faydalanılır. Bu ilaçların bazıları hap formundadır ve ağızdan alınır; bazıları da tırnaklara sürülerek kullanılır. İlaç kullanımı genellikle iyileşme sağlar fakat ilaç tedavisini desteklemek için lazer uygulaması da yapılabilmektedir.

Tırnak Mantarı Ameliyatı

Tırnak enfeksiyonu ciddi boyuttaysa ve çok ağrı yapıyorsa tırnağın kökünden çıkarılması gerekebilir. Böyle durumlarda hastaya lokal anestezi verilerek küçük bir operasyon gerçekleştirilir. Bu ameliyatın ardından, çıkarılan tırnağın yerinde tekrar tırnak uzayacaktır. Ancak bu, 1 yılı bulabilir.

Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarı İçin Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Tırnak Mantarı Vicks Tedavisi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN