Tırnakta Dalgalanma Dalgalı Tırnak Nedenleri Ve Tedavisi

Tırnak yüzeyinde dalgalanma tırnak mantarından, vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Tırnaktaki dalgalanmanın tedavisi için Cildiye doktoruna gidilmelidir.Cildiye doktoru tırnaklarınızı inceleyecek bu durumun nedenini tespit

Tırnak yüzeyinde dalgalanma tırnak mantarından, vitamin eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Tırnaktaki dalgalanmanın tedavisi için Cildiye doktoruna gidilmelidir. Cildiye doktoru tırnaklarınızı inceleyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Tırnak Yüzeyinde Dalgalanma Neden Olur?

 1. Tırnak mantarı
 2. Tırnak dibinde iltihap
 3. Sedef hastalığı
 4. Vitamin eksikliği
 5. D vitamini eksikliği
 6. B12 eksikliği
 7. Kansızlık
 8. Biyotin eksikliği
 9. Egzama hastalığı
 10. Tırnağa darbe alma
 11. Deterjan, sabun gibi maddellerin yan etkisi

Tırnak Yüzeyinde Dalgalanma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Tırnak Yüzeyinde Dalgalanma Nasıl Geçer?

Tırnak yüzeyindeki dalgalanmanın tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum tırnak mantarından kaynaklanıyorsa doktor size tırnak mantarı ilacı reçete edecektir. Tırnaktaki bu soruna neden olan durum tedavi edildiğinde tırnaktaki dalgalanma da geçecektir.

Tırnak Yüzeyinde Dalgalanma İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhaba..yaklaşık altı yıl önce bas parmağımın tırnağı dalgalı bir görünüm aldı..Şuan diğer tırnaklarımda da aynı dalgalanma var ayaklarımda dahil. Elimdeki bas parmak tırnaklarımın altı zaman zaman kızarıp kaşınıyor,tırnak inceliyor ,tırnak dibinden itibaren kaşımanın etkisiyle tırnak kalkıp eti dışına çıkıyor..Çok kötü bir görünüm ve acı veriyor..Mantar mı başka birsey mi bi türlü anlayamadım.

CEVAP

Cildiye Doktoru Sertaç Sever’in cevabı:( Merhaba el baş parmağınızın dibinde oluşan bir iltihaplanma bu tür şikayetlere neden olabilir. Mantar ve egzama gibi durumlardan ayırt etmek için mutlaka bir cildiye muayenesi lazım. Şu an için önerim özellikle ellerinizi su, deterjan ve sabundan korumanız iş yaparken mutlaka eldiven kullanmanızdır)

Sual: 20 yaşındayım işaret orta ve baş parmağımın tırnaklarında dikey dalgalanma ve hafif içe çökkünlük var cildiyeye gittim b12 demir hemogram d vitamini tahlilleri yapıldı hepsi normal çıktı sizce bu tırnak bozukluğu neden olur?

CEVAP

Dr. Özlem Bilir’in cevabı:( Tırnak köküne ya da yatağına olan mikrotravmalar tarif ettiğiniz şikayetleri yapabilir, tabi yine de görmeden net birşey söylemek zor)

Sual: Hocam merhaba, el baş parmaklarımın tırnaklarında dalgalanmalar ve bu dalgalanmalar tırnak içinde oyuklara yol açtı. Yaklaşık 4 yıldır tırnaklarım bu şekilde, cilt doktorları oje şeklinde bi ilaç yazdılar fakat kullanamadım belki etki edeceğine inanmadığım içindir. Bu görüntü yaşam standardımı ve ruhsal halimi aşağıya çekmektedir. Bu konuda yardımcı olursanız çok minnettar kalırım

CEVAP

Dr. Sıdıka Kurul’un cevabı:( Merhaba, haklısınız hoş olmayan bir görüntü olabilir.Ancak deri hastalıkları uzmanının verdiği reçeteyi kullanın.İnanmıyor iseniz ikinci bir deri hastalıkları uzmanına başvurun. Önce tıbbi tedavi yapılması gerekiyor. Son çare cerrahi yardım)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. Ayşe Nur

  Tırnaklarım çok absürt uzuyo dalgalanmalar var elimi tırnağımda gezdirdiğimde kat kat hissi veriyo ayrıca bazı yerlerinde noktacıklar şeklinde beyazlıklar var utanıyorum tırnak uzatmaya uzatsam bile ojesiz olmuyo arkadaşım tırnaklarımın ne kadar absürt uzadığını söyledi çok kötü bi durum çok utandım ne yapmalıyım hiç bilmiyorum

 
Daha fazla yorum