Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı Hamilelik Belirtisi mi

Lösore, vajinal akıntı için kullanılan tıbbi terimdir. Hamilelikte beyaz akıntı, gebelikte hormonlardaki değişikliklerin sonucu olarak meydana gelir. Beyaz akıntı hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

Lösore, vajinal akıntı için kullanılan tıbbi terimdir. Hamilelikte beyaz akıntı, gebelikte hormonlardaki değişikliklerin sonucu olarak meydana gelir. Beyaz akıntı hamilelik belirtileri arasında sayılabilir.

Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi midir?

Beyaz akıntı hamilelik belirtileri arasında yer alabilir. Normalde akıntınız yoksa ve vajinadan beyaz akıntı gelmeye başladıysa, kanda veya idrarda gebelik testi yaptırmanız iyi olur. Hamilelikte beyaz akıntı genellikle bu döneme özgü hormonal değişiklikler nedeniyle meydana gelir.

Hamileliğiniz boyunca vajinadan ince, beyaz bir vajinal akıntı gelmesi normaldir. Bununla birlikte, akıntı süzme peynire benzeyen kalın ve yumrulu hale gelirse, o zaman bu durum Kandidaenfeksiyonundan kaynaklanabilir. Kandidaenfeksiyonu, özellikle hamilelik sırasında tüm kadınlarda görülebilen bir mantar enfeksiyonudur.

Hamilelik sırasında beyaz akıntının çeşitli nedenleri vardır bu nedenler şunlar olabilir

 1. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar - Belsoğukluğu ve klamidya, hamilelik sırasında anormal süt beyazı akıntısına neden olabilen cinsel hastalıklardır
 2. Pelvikinflamatuar hastalık
 3. Rahim ağzı kanseri
 4. Mantar enfeksiyonları:  Bazen, hamilelik sırasında kalın beyaz akıntı maya veya mantar enfeksiyonu / vajinal enfeksiyon belirtisi olabilir .Kandidiyaz, çoğu zaman Candidaalbicans olmak üzere mantarların yol açtığı bir enfeksiyondur ve idrar yaparken yanma ve ağrıya neden olmasının yanı sıra genital bölgede beyaz akıntı, şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve şişliklere neden olur.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal Bir Durum mudur?

Hamilelik sırasında beyaz akıntı normal bir durumdur. Ancak akıntıya yüksek ateş, karın ağrısı ve kaşıntı ile birlikte sarı, kahverengi, pembe veya yeşil renkli akıntı eşlik ediyorsa yahut akıntı kötü kokuyorsa bu durum enfeksiyon belirtisi olduğundan mutlaka doktora gitmelisiniz.

Hamileliğiniz boyunca vajinadan ince, beyaz bir akıntı gelmesi normaldir. Bununla birlikte, akıntı süzme peynire benzeyen kalın ve topaklı hale gelirse, bu durum candidaalbicans isimli mantardan kaynaklanır ve tedavi gerekir.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Nasıl Geçer?

 1. Düzenli olarak banyo yapın: Hamilelikte beyaz akıntının geçmesi için her gün banyo yapmak ve iç çamaşırlarınızı değiştirmek atabileceğiniz ilk adımdır. Her gün banyo yapmak, cinsel organlarınızı anında temizleyebilir ve sizi akıntılardan kurtulabilir. Ayrıca, her gün banyo yapmak vajinada bakteri birikimini önleyebilir ve vajinal enfeksiyondan sizi uzak tutabilir.
 2. İç çamaşırlarınızı güneş ışığında kurutun ve giymeden önce ütüleyin.
 3. Yoğurt gebelikte beyaz akıntıyı önlemek için tüketebileceğiniz en harika gıdadır. Bağırsak floranızı düzenler ve sindirim sisteminin dostudur. Gebelik boyunca her gün 1 kase yoğurt tüketin.
 4. Mümkün olduğunca umumi tuvaletler kullanmaktan kaçının.
 5. Kasık kıllarını uzatmayın, düzenli traş olun.
 6. Taharetlenirken önden arkaya doğru taharet alın.
 7. Cinsel organınızın güzel kokması için parfüm veya kimyasal kullanmayın.
 8. Bol su için. Günde 8 su bardağı su içmek beyaz akıntıyı önlemek için çok mühimdir. Su içmek vücudunuz sağlıklı çalışmasını sağlar ve vajinal enfeksiyonuönler.
 9. Pamuklu çamaşır giyin: Hamile olsanız da olmasanız da, iç çamaşırlarınızın kalitesi cinsel organlarınızın sağlığı için çok mühimdir. İç çamaşırlarınız nefes almıyorsa, pamuklu değil polyesterse, vajinada enfeksiyon geliştirme ve beyaz akıntı sorunu yaşama ihtimaliniz yüksektir.
 10. Vajinal temizleyiciler kullanmayın: Günümüzde pek çok kadın kozmetikçilerde satılan vajinal duj jelleri ile vajinasını yıkamaktadır. Kadın doğum uzmanınız tarafından tavsiye edilmedikçe vajinanızda herhangi bir kozmetik veya temizlik ürünü kullanmayın. Bu tür ürünler genital bölgenize daha fazla zarar verebilir veya iltihaplanmaya neden olabilir.
 11. Sağlıklı yiyecekler yiyin: Vajinadan beyaz akıntı gelmesini önlemek için sağlıklı beslenin. İltihaplanma veya sindirim sorunlarına neden olan yiyecekler yemeyin. Enfeksiyon olasılığından kaçınmak için neleri yiyip nelerden uzak durmanız hususunda doktorunuz konuşun.
 

YORUM YAPIN