Vajinadan koku gelmesinin 17 farklı nedeni ve bitkisel, doğal çözümleri

Vajinadan koku gelmesi, bakteriyel vajinozis, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hamilelik gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinadan koku gelmesinden muzdaripseniz kadın doğum doktoruna gidip tedavi olmalısınız.

Vajinada hafif bir koku olması normal kabul edilir. Ancak vajinadan kötü kokulu ve çok güçlü bir koku gelmesi vajina enfeksiyonunun belirtisidir ve tedavisi çoğu zaman antibiyotikler ile yapılır.

VAJİNADAN KOKU GELMESİ NEDEN OLUR?

Vajinadan koku gelmesi vajina enfeksiyonundan, cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar çeşitli nedenlerden dolayı görülebilir. Vajinadan koku gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri şöyledir:

 1. Vajinada iltihap, enfeksiyon bulunması
 2. Vajinal mantar enfeksiyonu
 3. İdrar yolu enfeksiyonu
 4. Hijyen eksikliği. Taharet almamak, sık banyo yapmamak
 5. Pelvik inflamatuar hastalık (PID), uterus, fallop tüpleri ve yumurtalıklar dahil olmak üzere üst üreme organlarından birinin veya daha fazlasının enfeksiyonudur. Vajinadan koku gelmesinin nedenlerindendir.
 6. Klamidya, bel soğukluğu veya trakomonaz gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 7. Vajinada tampon unutma.
 8. Beslenme tarzı da vajinada koku yapabilir. Soğan, sarımsak ve  baharatlı gıdalar vajinadan koku gelmesinin nedenlerindendir.

 1. Regl döneminde de hormonlarda artışa bağlı olarak vajinadan koku gelebilir.
 2. Kullanılan ilaçların yan etkisi. Bazı ilaçlar yan etki olarak vajinada koku yapabilir.
 3. Rahim ağzı veya vajinal kanser nadiren de olsa vajinadan koku gelmesine sebep olabilir.
 4. Terlemek de vajinadan kokusu gelmesini tetikleyebilir.
 5. Hamilelik, emzirme veya menopozdan kaynaklanan östrojen düzeyi değişiklikleri
 6. Obezite, aşırı kilolu olmak da vajina kokusu yaşamak için risk faktörüdür.
 7. Vajina için üretilmiş duş jellerinin sık kullanımı ile vajinadaki bakteri dengesini bozmak.
 8. Bakteriyel vajinoz vajinadan da koku gelmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Bakteriyel vajinozis, vajina iltihabı demektir, vajinada bulunan bakterilerin aşırı çoğalması sonucu meydana gelir. Bakteriyel vajinozis vajinadan koku gelmesi, cinsel ilişki ve idrar yaparken yanma, vajinada balık kokusu gibi belirtilere sebep olabilir. Bakteriyel vajinoz genellikle antibiyotik tabletler, jeller veya kremler ile tedavi edilir.
 9. Trikomonas enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan çok yaygın görülen bir hastalıktır, vajinadan koku gelmesine yol açar. Trichomonas vaginalis adı verilen bir enfeksiyon bu hastalığa neden olur. Vajinadan koku gelmesi, Genital kaşıntı, yanma, kızarıklık veya ağrı, vajinadan kötü kokulu ve yeşilimsi veya sarımsı akıntı gelmesi gibi belirtilere yol açabilir. Genellikle antibiyotiklerle hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilir.

VAJİNADA KOKU NASIL GEÇER?

Vajinada kokunun geçmesi için Kadın Doğum Doktoruna gidip doktorun vereceği ilaçları düzenli kullanmalıdır. Ayrıca aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de vajina kokusunu yok etmeye yardımcı olacaktır.

ELMA SİRKESİ

Vajinada kokunun geçmesi için en etkili doğal çare elma sirkesidir. Elma sirkesi asidik yapısı nedeniyle vajinal asitliği artırmaya yardımcı olur. Bu sayede, vajinada kötü bakterilerin hayatta kalmasını zorlaştırır ve iyi bakterilerin gelişmesi için daha iyi bir ortam oluşturur. Bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın, vajinanızı bunla yıkayın.

YOĞURT

Yoğurt, kötü bakterilerle savaşmaya ve sağlıklı vajinal pH dengesinin korunmasına yardımcı olan laktobasil olarak bilinen faydalı bakterileri içerir.

 1. Bir pamuğu yoğurda batırın ve vajina içine uygulayın. Yarım saat bekletin ve ardından bölgeyi temiz su ile iyice yıkayın. Belirtileriniz gidene kadar günde üç kez tekrarlayın.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, vajinada kokuya neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel ajanlar içerir. Küçük bir kase ılık suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Vajinanızı bu suyla yıkayın. Bunu üç ila dört hafta boyunca günde bir kez yapın.

SARIMSAK

Sarımsak, bakteriyel vajinozu tedavi etmeye yardımcı olabilecek doğal antibiyotiktir. Ayrıca mantar önleyici özellikleri sayesinde kötü bakterileri kontrol altında alır.

Üç ila dört diş sarımsağı ezin. Ezilmiş sarımsakları etkilenen bölgeye sürün. 20 dakika bekletin ve ardından bölgeyi ılık suyla durulayın. Bu ilacı birkaç ay boyunca günde bir kez uygulayın.

KARBONAT

Vajinadaki kokudan kurtulmak için kullanabileceğiniz bir diğer doğal yöntem de karbonattır. Karbonat vajinadaki pH seviyesini dengeler ve vajina kokusunu yok etmeye yardımcı olur. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip vajinayı bunla yıkayın. Haftada 2 kez buna devam edin.

 

YORUM YAPIN