Vajinal Akıntıya Hangi İlaç İyi Gelir Vajinal Akıntı İlaçları

Vajinal akıntının olması gayet normal ve vücut sağlığı için gereklidir. Normalde sıvının şeffaf olması gerekir. Ancak bazen sarımsı ya da beyaza yakın olduğu da görülür.

Vajinal Akıntı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntının olması gayet normal ve vücut sağlığı için gereklidir. Normalde sıvının şeffaf olması gerekir. Ancak bazen sarımsı ya da beyaza yakın olduğu da görülür. Üreme sisteminin kendisini temizleyebilmesi için akıntının olması şarttır. Böylece enfeksiyon oluşma riski en aza iner. Fakat bu akıntı sızıntıdan daha güçlü şekilde ve normal renklerinden daha farklı bir renkte salgılanıyorsa, vücutta seyreden farklı bir sorunun habercisi olabilir. Bu yazımızda vajinal akıntının enfeksiyona dönmesini engelleyen ve akıntı miktarını düzenleyen, vajinadaki akıntıdaki kokuyu gideren bitkisel tariflere ulaşabilirsiniz.

Vajinada Akıntı Normal Nedeni Nedir?

Doğurganlık döneminde bulunan kadınların hormonlarında zaman zaman bazı değişiklikler meydana gelir. Hormonlar bazı günler daha fazla salgılanır. Tüm bu değişimlere bağlı olarak da vajinal akıntı ortaya çıkar. Rahim ağzı ve vajina duvarından, içerisinde hücrelerin de bulunduğu sıvının salgılanması vajinal akıntı denir. Sürekli olarak bu sıvının salgılanması, tükürük ya da ter oluşumu gibi doğal ve fizyolojik normal bir durumdur. Akıntının yoğunluğu, rengi, miktarı gibi nitelikleri regl döngüsü rutinine ve kişiden kişiye göre farklılık gösterir.  

Sağlıklı olan akıntı kokusuz ve beyaz tonlarında olur. Her kişide farklılık gösterebileceği gibi, genellikle normal miktarların üzerine çıkmaz. Beyaz akıntı, başta vücudun susuz kalması gibi faktörlerle renk değişimine uğrayabilir. Yeterince su içilmediği zamanlarda idrarın renginde görüldüğü gibi akıntı renginde de koyulaşmalar tespit edilebilir. Fakat normalde olandan daha fazla akıntı, vajinada kaşıntı, ağrı, yanma ve kötü koku yayılması gibi değişimler varsa altta yatan başka bir problemin habercisi olabilir.

Vajinada Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntının miktarı, kokusu, yapısı ve rengi vajinada bulunan bakterilerin dengesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aşağıda belirtilen durumlar, bakteri dengesinin bozulmasına yol açıp akıntıya neden olabilir;

 1. Vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonu vajinal akıntının süt/ peynir kesiği gibi görünmesine ve kokmasına neden olur.
 2. Vajinada oluşan kötü kokunun sebebi genellikle bakteriyel vajinozistir. Vücutta bu enfeksiyon görülüyorsa akıntı kötü kokar ve krem formunda olur. Genellikle hamileyken cinsel ilişkiye girilmesi ya da çoklu partner tercihi nedeniyle ortaya çıkar.
 3. Vajinada enfeksiyon oluşması (vaginitis) akıntıda değişimler yaşanmasına neden olur.
 4. Parazitik bir enfeksiyon türü olan ve yoğun bir kaşıntı hissi veren trikomonas enfeksiyonu ile akıntının rengi yeşil ya da sarıya dönebilir. Yapısı ise köpüklüdür. Trikomonas enfeksiyonu, korunmadan girilen cinsel ilişki nedeniyle görülen paraziter bir enfeksiyon türüdür.
 5. Doğum kontrolü sağlamak için kullanılan birçok ilaç, vajinal flora dengesinin bozulmasına neden olur. Böylece akıntıda değişiklikler görülür.
 6. Candida mantarı nedeniyle vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkar ve akıntı oluşur.
 7. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (klamidya ve gonore gibi) akıntıya sebep olur.
 8. Üst üreme organlarında seyreden enfeksiyonlar (pelvik inflamatuar hastalık olarak adlandırılır) akıntı oluşumunu tetikler.
 9. Rahim ağzı kanseri ile birlikte vajinal akıntı ortaya çıkar. 
 10. Vajina temizliğinde kullanılan banyo köpükleri ya da vajinal duşlar, losyonlar, kokulu ve renkli sabunlar normal floranın bozulmasına ve akıntı oluşumuna sebep olur. 
 11. Vajinal flora dengesini bozan etmenlerden biri de kortizon ya da antibiyotik ilaç kullanımıdır. Bu durum sonucunda enfeksiyonlar ortaya çıkar ve akıntı değişim gösterir. 
 12. Geçirilen cerrahi operasyonların ardından pelvik enfeksiyonu görülebilir. Böylece vajinal akıntı problemi ortaya çıkar.
 13. Doğrudan vajinada ya da vajina çevresinde görülen tahrişe “vajinit” adı verilir. Bu durum da vajinal akıntıya sebep olan unsurlar arasında yer alır. 
 14. Menopoz döneminde vajina duvarı incelmeye başlar ve kuruluk görülür. Vajinal atrofi adı verilen bu durum ile birlikte akıntı ortaya çıkar.

Vajinada Akıntı Nasıl Geçer?

Vajinada akıntının teşhis ve tedavisi için mutlaka kadın doğum doktoruna gidilmelidir. Akıntının sebebini belirlemek için vajinadan numune alınması gerekir. Bu numune incelenir ve sonuçlar değerlendirilir. Böylece akıntının sebebi ortaya çıkarılarak tedavi edilebilir. Akıntıların en yaygın sebebi mantar enfeksiyonu kaynaklıdır. Hemen ardından bakteri oluşumu gelir. Vajina ve rahim içerisinde meydana gelen anormal doku büyümesi veya yaralanması da akıntıya yol açar. Tüm teşhislerin tedavi yöntemi farklıdır. 

Vajinada Akıntı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Doktorlar vajinada akıntı tedavisi için aşağıdaki ilaçları reçete ederler;

 1. Zolax 150 mg kapsül, özellikle sık tekrar eden mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçete edilir. 
 2. Flucan tablet; mantar ve mayalardan kaynaklanan enfeksiyonlarının tedavisinde tavsiye edilir. 
 3. Gynomax XL; parazitlere, mantarlara ve bakterilere karşı etkili bir ilaçtır. 
 4. Travazol krem, mantar ve egzama gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. 
 5. Flagyl tablet, parazit ve bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotik ilaçtır.
 6. Floragyn fitil, vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için önerilen bir ilaçtır.
 7. Gyno-travogen, vajinal mantar tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır.
 

YORUM YAPIN