Vajinal Enfeksiyon İlaçları Vajinal İltihap İlaç İsimleri

Vajinada enfeksiyon sık karşılaşılan kadın hastalıklarındandır. Vajinada enfeksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, mantar hastalığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinada enfeksiyon tedavisi için Kadın Doğum Doktoruna gidilebilir.

Vajinada enfeksiyon sık karşılaşılan kadın hastalıklarındandır. Vajinada enfeksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, mantar hastalığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinada enfeksiyon tedavisi için Kadın Doğum Doktoruna gidilebilir.

Vajina Enfeksiyonu İltihabı Neden Olur?

 1. Vajinada mantar hastalığı olması
 2. Bakteriyel vajinozis (Bakteriyel vajinit)
 3. Trikomonas enfeksiyonu
 4. Vajinada tampon unutma
 5. Tahriş edici ürünler kullanılması: Vajina yıkama jelleri, parfümleri sabunlar vb maddeler vajinayı tahriş edip iltihaba neden olabilir. Dar giysiler giymek de vajina iltihabını tetikleyebilir.

Vajinada İltihap Belirtileri

 1. Vajinada kaşıntı, kızarıklık
 2. Vajinadan kötü koku gelmesi
 3. İdrar yaparken yanma
 4. Cinsel ilişki sırasında ağrı
 5. Vajinal kanama
 6. Vajinadan kötü kokulu akıntı gelmesi
 7. Hafif vajinal kanama veya lekelenme
 8. Vajina çevresinde siğiller, kabarcıklar çıkması
 9. Alt karın bölgesinde ağrı

Vajinada Enfeksiyon İltihap Nasıl Geçer?

Vajinada iltihap için Kadın Doğum Uzmanı doktora gidilir.  Doktor vajinada enfeksiyonun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Örneğin vajinada iltihap mantar hastalığından kaynaklı ise size antifungal ilaç reçete eder.

Vajinal enfeksiyonların tedavisi enfeksiyonunuza neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin:

Vajinada bakteriyel bir enfeksiyon için metronidazol tabletler, metronidazol krem veya jel veya klindamisin krem veya jel reçete edilebilir.

Vajinada mantar enfeksiyonu için antifungal kremler veya fitiller verilebilir.

Trichomoniasis hastalığı için metronidazol veya tinidazol tabletler verilebilir.

Vajinal atrofi için östrojen kremleri veya tabletler verilebilir

Vajinada Enfeksiyon, İltihap İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özelliği, vajinanızın pH'sini sağlıklı bir seviyeye getirmeye yardımcı olur. Uygun bir pH seviyesi otomatik olarak iyi ve kötü bakteri dengesini korur. Böylece vajinadaki iltihap hızla iyileşir. Vajina enfeksiyonu için elma sirkesi kullanma yöntemleri şöyledir;

 1. Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve vajinanızı birkaç gün boyunca, bu karışımla günde iki kez yıkamak için kullanın.
 2. Ayrıca, bir bardak ılık suya 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi ve biraz bal ekleyin ve günde iki kez için

Papatya

Vajinal iltihaplanma için bir başka hızlı tedavi papatyadır. Bu bitkinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı doğası, vajinadaki iltihabın, şişkinliğin yanı sıra ağrı, yanma hissi ve kaşıntıyı azaltır. Vajinadaki enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur.

 1. Bir bardak kaynar suya bir adet sallama papatya çayı poşetini koyup 5 dk demleyin.
 2. Çay poşetini çıkarın ve buzdolabında 10 dakika bekletin.
 3. Çay poşetini vajinanızın içinde tutun.
 4. Çay poşetini, suyun iltihaplı vajinal kanallara ulaşması için sıkın.
 5. İltihap yok olana kadar bu ilacı günde 1 veya 2 kez kullanın.

Yoğurt

Yoğurt, vajina enfeksiyonu için en iyi ev ilaçlarından biridir. Araştırmalar, “iyi” bakterileri içeren yoğurtun laktobasillerin kötü bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Aynı zamanda sağlıklı bir vajinal pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Tüm bu faktörler, vajina enfeksiyonu dahil çeşitli rahatsızlıklardan kurtulma sağlar.

Bir parça pamuğu yoğurta daldırın ve birkaç saat için vajinanızda bekletin. Belirtiler tamamen yok olana kadar günde iki kez tekrarlayın.

Ayrıca günlük diyetinize yoğurt ilave edin.

Sarımsak

Sarımsağın antibakteriyel ve hafif antiseptik nitelikleri vajina enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur. Sarımsak vajina enfeksiyonuna neden olan hem bakteriyel hem de maya enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Buna ek olarak, sarımsak vücudunuzun herhangi bir enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 1. 4 veya 5 damla sarımsak yağını 1 tatlı kaşığı E vitamini ve hindistancevizi yağı ile karıştırılır. Birkaç gün boyunca vajinanızda etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın.
 2. Günlük birkaç diş sarımsağı yemeklerinize katın.
 3. Alternatif olarak, birkaç ay boyunca günde 300 mg sarımsak takviyesi alabilirsiniz. Ancak, herhangi bir ek almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı da vajina enfeksiyonunun geçmesine yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı vajinal enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olan doğal antibakteriyel ve antifungal bileşikleri içerir. Ayrıca vajinal koku ile mücadelede bile yardımcı olur.

 1. 1 bardak suya 4 veya 5 damla ağaç çayı yağı ekleyin.
 2. İyice karıştırın ve vajinanızı yıkamak için kullanın.
 3. Bunu birkaç gün boyunca günde bir kez yapın.
 

YORUM YAPIN