Yazın sevilen meyvesi kiraz kaç kalori? Diyette yenir mi? Kilo aldırır mı?

Yazın habercisi kiraz, lifli yapısı sayesinde diyet yapanların tükettiği meyveler arasında başı çekiyor. Diyet yapanların gözde meyvesi kiraz, tok tutması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Dolayısıyla formuna dikkat edenler kirazın kilo aldırıp aldırmadığını merak ediyor Peki, kiraz kilo aldırır mı? işte kirazın kalori değeri…

Kiraz kilo aldırır mı? Sorusu özellikle yaz aylarında kilo vermek ve kilosunu korumak isteyenleri yakından ilgilendiren bir durum.  Besin zengini kiraz, düşük kalorisi ve bol lif ihtiva etmesi nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki, kiraz kaç kalori?  Kiraz detoksu nasıl yapılır? Kiraz kilo yapar mı?  İşte kirazın kalorisi ve kiraz detoksu hakkında merak edilenler…

KİRAZ KAÇ KALORİ?

 • 1 Adet (7 gram) kiraz yaklaşık 4.41 kalori içerir.
 • 1 Avuç (50 gram) kiraz yaklaşık 32 kalori.
 • 1 Porsiyon (200 gram) kiraz 126 kalori içerir.
 • 1 Kilogram kiraz 630 kalori.

KİRAZ KİLO YAPAR MI?

Kiraz lifli bir meyve olduğundan midede tokluk hissi uyandırır bu nedenle dengeli tüketildiğinde kilo aldırmaz. Ancak her besinde olması gerektiği gibi kiraz yerken de porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Çok fazla tüketilen kiraz içerisinde bulunan meyve şekeri früktoz sebebi ile kilo aldırabilir.

KİRAZ DİYETTE YENİR Mİ?

Kiraz besin yönünden zengin, kalori ve glisemik indeks bakımından düşük değere sahiptir. Yani şekeri az, besini çok, lifi fazladır. Kiraz lif bakımından zengin olduğu için doygunluk hissi vererek, kişiyi tok tutar. Düşük kalorili bir diyet listesi hazırlarken kiraza yer verebilirsiniz.

KİRAZ DETOKSU NASIL YAPILIR?

Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi veren ve düşük kalori değerlerine sahip kirazı, detoks şeklinde tüketerek formunuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz. Ahmet Maranki tarafından hazırlanan kiraz detoksu ile haftada 5 kilo verebilirsiniz. Kiraz detoksu yapılışı şöyle:

SABAH

 • 3 bardak bitki çayı (yenilen kirazların sapları da bitki çayının içine katılmalıdır.)
 • Kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.

ÖĞLE

 • 3 bardak bitki çayı (yenilen kirazIarın sapları da bitki çayının içine katılmalıdır.)
 • Kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.

AKŞAM (Gün batımı sonrası)

 • 3 bardak bitki çayı (yenilen kirazIarın sapları da bitki çayının içine katılmalıdır.)
 • Kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, kiraz detoksu hakkında şu bilgileri verdi: “3 gün boyunca devam eden kiraz detoksunda, her öğünde en az 3 fincan yeşil çay ya da muhtelif bitki çayları (biberiye, karabaş, kantaron ve adaçayı) ve PH seviyesi yüksek, kaliteli, alkali sular bolca tüketilmelidir. Kiraz seçerken çok tatlı Napolyon kirazı yerine, daha doğal sarımtırak, beyaz ve diğer sort küçük kirazlar tercih edilmelidir. (En az 1,5 - 2 litre) Bitki çaylarının içine tatlandırıcı olarak sadece çiçek bal' kullanılmalıdır.”

Ahmet Maranki, kiraz detoksu programı sırasında yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

 • Kiraz detoksuna başlamadan 3 gün önce, detoksun etkisini artırmak amacıyla hayvansal gıdalardan kırmızı et, tavuk eti, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi), kızartma, konsantre gıda, siyah çay, asitli içecekler, beyaz ekmek gibi gıdaları tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • İki detoks arasında geçen sürede de bu kurala uyulmalıdır.
 • Detoks yapmak isteyenlerin detoks süresi boyunca her sabah lavman uygulaması yapması, her gece ise yatmadan önce yarım kahve fincanı zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyu karışımını içmesi tavsiye olunur.
 • Toplam 1 aylık süreyi kapsayacak olan Kiraz Detoksu esnasında, 1 aylık kullanım için hazırlanmış Bitkisel Besin Destek ürünlerinizi kullanmanız tavsiye olunur. Bitkisel destek ürünleri, lavman ve detoksla gerçekleşen yoğun bakteri kaybını dengelemek ve vücuda destek sağlamak için kullanılmaktadır.
 • Kiraz detoksunun daha etkili ve kalıcı olabilmesi için mutlaka parazitlerden kurtulmanız gerekir. Lavman uygulamasının doktor kontrolünde yapılması tavsiye olunur.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır Zayıflatırmı Kiraz Sapı Kürü Kaç Gün İçilmeli?

Kiraz Diyeti Diyet Listesiyle 1 Haftada 5 Kilo Zayıflayın

 

 

YORUM YAPIN