Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yorumları

Yazz doğum kontrol hapı son zamanların en popüler doğum kontrol yöntemlerindendir. Hap kullanarak doğum kontrolü sağlanması kolaylığın yanında bazı yan etkileride beraberinde getirir. Bu yazımızda yazz doğum kontrol hapının kullanım şekli, yan etki

Yazz Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir, Yan Etkileri Nelerdir?

Yazz doğum kontrol hapı son zamanların en popüler doğum kontrol yöntemlerindendir. Yazz doğum kontrol hapının fiyatı 49 TL'dir. Hap kullanarak doğum kontrolü sağlanması kolaylığın yanında bazı yan etkileride beraberinde getirir. Bu yazımızda yazz doğum kontrol hapının kullanım şekli, yan etkileri ve kullanıcı yorumlarını ele aldık.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Ne İçin Kullanlır?

 1. Gebelik oluşumunun önüne geçmek için
 2. Vücutta su tutulmasına bağlı olarak ortaya çıkan ödem belirtilerin giderilmesinde
 3. Korunma yöntemi için doğum kontrol hapını tercih eden kadınlar tarafından
 4. Kadınlarda sivilce tedavisinde
 5. Adet dönemi öncesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisinde doğum kontrol hapı kullanılmaktadır.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

YAZZ 24+4 kutunun üzerinde gösterilen oklar doğrultusunda hergün aynı zaman zarfında bir bardak su ile alınması gereken bir doğum kontrol hapıdır.Genellikle, hormon içermeyen 4 beyaz tabletin alımına başlanmasından 2-3 gün sonra kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında devam ediyor olabilirPaket bittikten sonra hapın kullanımına ara verilmemelidir. Kanamanın devam ettiği durumda bile bir paket bittikten sonraki ertesi gün diğer paketin kullanımına devam edilmelidir. Kombine doğum hapları düzgün bir şekilde kullanıldıklarında başarısız sonuç verme olasılıkları %1 dir. Hapın kullanımı ihmal edildiğinde ya da yanlış bir şekilde kullanıldığında başarısız sonuç verme oranı artmaktadır.

YAZZ 24+4 ile ilk kutuya başlama: Eğer önceki ay herhangi bir doğum kontrol hapı kullanılmadıysa tabletler âdet kanamasının ilk gününden kullanılmaya başlanmalıdır. Tabletlerin kullanımına adet kanamasının 2 ve 5. günleri arasında da başlanabilir fakat bu durumda ilk 7 gün boyunca ek olarak başka bir doğum kontrol yöntemi kullanılması gerekli olmaktadır.

Başka bir doğum kontrol hapından geçiş yapılması: Bir önceki ayda kullanılan doğum kontrol hapı bittikten sonraki ertesi gün YAZZ 24+4 kullanımına başlanmasında bir sakınca yoktur. Eğer bir önceki hap bittikten hemen sonra diğer bir doğum kontrol hapı kullanmaya başlanmak istenmiyorsa hapın son gününe kadar ara verilebilir. Doğum kontrol yöntemi için vajinal halka ya da flaster kullanılıyor ise bunların çıkarıldığı gün ya da en geç ertesi gün  YAZZ 24+4 kullanmaya başlanılması önerilmektedir. Tablet alınmaya başladıktan sonraki ilk 7 gün boyunca ek olarak bir doğum kontrol yöntemi (kondom, diyafram gibi) daha kullanılmasında fayda vardır.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Yaygın Görülen Yan Etkileri

 1. Duygusal değişkenlik, depresyon/depresif mod
 2. Baş ağrısı
 3. Migren
 4. Bulantı

Yaygın Görülmeyen Yan Etkileri

 1. Cinsel isteksizlik ya da cinsel istek kaybı, gerginlik, uyku hali
 2. Baş dönmesi, dokunma yanılgısı
 3. Damarlarda varis, yüksek tansiyon
 4. Karın ağrısı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik, gastrit, ishal
 5. Akne, kaşıntı, döküntü
 6. Sırt ağrısı, kol-bacaklarda ağrı, kas krampları
 7. Vajinal pamukçuk, kasık ağrısı, memelerde büyüme, fibrokistik meme (memede ele gelen kitle), genital akıntı, ateş basması, vajina iltihabı, adet düzensizliği, adet gecikmesi, aşırı adet görme, adet görmeme, vajinada kuruluk, papanicolaou smear testinde şüpheli sonuç
 8. Bitkinlik, fazla terleme, ödem (yaygın, periferik, yüzde)
 9. Vücut ağırlığında artış

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 1. Pamukçuk
 2. Kansızlık, kan pulcuklarında azalma
 3. Alerjik reaksiyon
 4. Endokrin (hormonlarla ilgili) bozukluk
 5. İştah artışı, yemek yiyememe, kalsiyum artışı, sodyum azalması
 6. Orgazm olamama, uykusuzluk
 7. Vertigo (vücudun denge sisteminde yaşanan sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi), titreme.
 8. Göz nezlesi, göz kuruluğu, göz bozukluğu
 9. Kalp çarpıntısı
 10. Toplardamar iltihabı, damar bozukluğu, venöz ve arteriyel tromboembolik olaylar (damarlardaki pıhtının koparak gelmesi sonucu atardamarlarda ve toplardamarlarda oluşan tıkanma) **, burun kanaması, baygınlık
 11. Karın bölgesinin genişlemesi, mide-bağırsak bozukluğu, mide-bağırsaklarda doluluk, karın fıtığı, ağızda pamukçuk, kabızlık, ağız kuruluğu
 12. Gebelik lekesi, egzema, saç dökülmesi, akneli deri iltihabı, deride kuruluk, eritema nodozum (nodüllerin izlendiği bir çeşit yangısal hastalık), kılların aşırı büyümesi, deride boukluk, deride çizgilenme, kontak dermatit (bazı maddelerin deriye doğrudan temas etmesi sonucu ortaya çıkan iltihabi bir reaksiyondur), ışığa duyarlı deri iltihabı, deri nodülü (doku büyümesi)
 13. Safra kesesinde ağrı, kolesistit
 14. Ağrılı cinsel ilişki, vulvo-vajina (dişilik organı) iltihabı, cinsel ilişki sonrası kanama,
 15. Memede kist, memede büyüme, meme tümörü, rahim boynunda polip, dölyatağında küçülme, yumurtalık kisti, rahimde büyüme
 16. Halsizlik
 17. Vücut ağırlığında azalma
 18. Bir toplardamarda veya atardamarda zararlı kan pıhtıları, örneğin: bacakta veya ayakta (örn DVT) akciğerde (örn. PE)
 19. Kalp krizi
 20. İnme,geçici iskemik ataklar olarak bilinen mini inme veya geçici inme benzer belirtiler
 21. Karaciğer, mide/bağırsak, böbrek veya gözde kan pıhtıları.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananların Yorumları

Bu hapı 4 yıldır düzenli olarak kullanıyorum ve regli döngümü tamamen düzene soktuğunu söyleyebilirim. Başka herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmadığım için kıyaslama yapamasam da bende aşırı kilo alma ya da verme ve sivilce gibi yan etkileri oluşmadı. Sadece tableti ilk kullanmaya başladığım zamanlarda biraz mide bulantısı yaşadım ama kısa süre içerisinde geçti. Bu hap vücudunuzun normal dengesini bozmadığı için bence gayet iyi bir doğum kontrol hapı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yaklaşık olarak 1 – 1 buçuk yıl kullandığım ve 3 ay önce kullanımına ara verdiğim bu hapın hemen hemen hiçbir yan etkisini görmedim diyebilirim. Sadece arada bir baş dönmesi ve mide bulantısı yapmıştı ama bunların dışında kilo alma ve ani duygu geçişleri gibi yan etkilerini görmedim. Zaten normalde de her şeye kolaylıkla gülen ve ağlayabilen biri olduğum için bende bu tarz yan etkiler ortaya çıkmamış olabilir.

Hapı kullanmaya başlayalı 24 gün oldu ve mide bulantısı ya da iştah artışı gibi etkileri olmadı. İlacı kullanmaya başladığım 3.hafta biraz duygusallaşsam da bunun kesin olarak haptan kaynaklı olup olmadığını söyleyemem. İnsanlara tahammül konusunda bir tık düşüş yaşamış olabilirim. Hapın bendeki libido seviyesinde bir tık düşüşe sebep olduğunu belirtmem de fayda var. Bahsettiğim etkiler kolaylıkla fark edilebilen etkiler değil. En belirgin etkisi göğüslerimde meydana gelen hassaslaşma ve irileşme oldu.

Bu hapı 4 senedir düzenli olarak kullanıyorum ve diğer doğum kontrol haplarının bende yol açtığı depresif ruh hali oluşturmadı fakat libido seviyemde aşırı bir düşüş yaşadığımı söylemek isterim. Bir diğer olumlu etkisi de cildimi bebek gibi pürüzsüz yapması.

 

YORUM YAPIN

 

3 Yorum

 1. Zeynep gürdağ

  3 yıldır kullanıyorum ilk iki yıl çok memnun kaldım fakat son bir yıldır hafif mide bulantısıyla birlikte üç gün süren şiddetli baş ağrısı yaşıyorum karın bölgemde şişme ve nefes almamda da problem oluştu bırakmak zorunda kaldım doktorumun beni yönlendirmesini bekliyorum...

 2. Vesile

  Bu. Hapı 1 yıl kullandım cildimde güneş lekesi gibi lekelenme yaptı memnun kalmadım

 3. miray

  hic bir yan etkisi olmadı süper

 
Daha fazla yorum