Yeşil Erik Kuru Erik, Kırmızı Erik Ve Siyah Erik, 1 Erik Kaç Kalori?

Yeşil erik çeşitli sağlık yararları ile birçok kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral içerir

Diyetisyen Nurbanu Akkaya erik meyvesinin kaç kalori olduğu hakkında şu bilgileri veriyor; Diyetisyen Akkaya’nın verdiği erik diyeti ile 3 günde 3 kilo verebilirsiniz;

Yeşil erik çeşitli sağlık yararları ile birçok kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral içerir. Düşük kalorili bir meyvedir. 1 adet yeşil erik sadece 9 kalori içerirken, 1 adet siyah erik(mürdüm eriği) 14 kalori, 1 adet kuru erik ise 26 kalori içerir. Yeşil eriğin 1 porsiyonu yaklaşık 10-12 adet olup yaklaşık 108 kaloridir.

Diyetisyen Nurbanu Akkaya’dan 3 Günde 3 Kilo Verdiren Yeşil Erik Diyet Listesi

Kahvaltı -100 gram erik ve 100 gram süzme peynir, bir fincan şekersiz yeşil çay

Ara öğün - herhangi bir meyve 200 g (çilek, kivi, portakal, elma, armut)

Öğle yemeği - sebze salatası (150 g), 100g erik

Ara öğün – 100g erik

Akşam yemeği - tavuk göğsü veya yağsız dana eti (100 gr), erik içeren meyve salatası

Eriğin Zayıflamaya Faydaları

 1. Erik diyet yapıyorsanız listeleriniz için vazgeçilmezdir çünkü kalorisi düşüktür. 3 adet erik sadece 30 kaloridir ve günlük önerilen(1700-1800kcal) alımının sadece 1,5 oranında içerir. Erikle alacağınız kaloriyi kolayca yakabilirsiniz; dört dakikalık yüzme egzersizi 30 kalori yakmak için yeterli olacaktır.
 2. Erik iyi lif kaynağıdır. İki adet erik 2 gram lif içerir. Araştırmalara göre günlük alınması gereken lif oranı 20-30 gram iken yaklaşık sadece 15 gram lif  tüketiliyor. Gıdalarda bulunan lif açlığı kontrol etmeye yardımcı olur, sindirimi yavaşlatır. Lif ayrıca kabızlığı önlemek için de önemlidir. Lif ayrıca kolesterolü düşürücü etkisi vardır ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Lif açısından zengin besinlerin kalorileri genellikle düşüktür. Dolayısıyla lif içeren gıdalar kilo kaybını yardımcı besinlerdir.
 3. Eriğin düşük glisemik indeks(24) derecelendirmesine sahip olduğundan kan şekeri seviyelerinde radikal değişikliklere neden olmadığı için diyabetliler için de uygundur."Beslenme Dergisi" nin Haziran 2011 yılında yaptığı araştırma da düşük glisemik indeksli besinler düşük kalorili diyet için kilo kaybına olumlu yönde etkisi olduğu bulundu.
 4. Yüksek glisemik indeksli gıdalar kan şekerinde hızlı bir artışa neden olurken, düşük glisemik indeksli gıdalar sadece kan şekerinde hafif bir artış neden olur. Harvard Halk Sağlığı Okuluna göre çok fazla yüksek glisemik indeksli gıdalar yemenin kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabildiğini bulmuştur.

Eriğin Sağlığa Faydaları

 1. Bağışıklığı güçlendirir.
 2. Anti-kanser özellikler içerir. Kanseri önlemeye yardımcı olur.
 3. Bağırsak hareketlerini artırır. Kabızlığı giderir.
 4. İyi bir antioksidan kaynağıdır.
 5. Vücutta kan dolaşımını arttırır. Sadece içerdiği yüksek oksalik asit seviyesinden dolayı idrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olanlar, bu meyveyi yemekten kaçınmalıdır.
 6. Lif açısından iyi bir kaynaktır.
 7. İnme ve kalp krizi riskini önler
 8. Kolon kanseri başlangıcını önleyebilir.
 9. Soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olabilir.
 10. Yüksek kan basıncını azaltır.
 11. Kas kramplarına rahatlama sağlar.
 12. Kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.
 13. Vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenler.
 14. Kalp hastalığı riskini azaltır.

Adaçayı Zayıflatır mı, Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Tıklayınız 

Hamilelikte Erik Yemenin Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Zerdeçal Nasıl Zayıflatır Zerdeçal İle Zayıflama Tarifleri Diyetisyenden Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN