Yutkunurken Geniz Yanmasına En Etkili 7 Çözüm Yöntemi

Ağız ve burun boşluğunun arka bölümünde kalan kısıma geniz denir.

Ağız ve burun boşluğunun arka bölümünde kalan kısıma geniz denir. Üst solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklardan kaynaklı geniz de yanma oluşur. Geniz yanması bazen bir hastalığın belirtisi olabilirken bazen de alerjiden kaynaklı da ortaya çıkabilir. Geniz yanması yutkunurken kişiyi çok rahatsız eden bir durumdur. Evde bitkisel yöntemler hazırlayarak geniz yanmasından kurtulmak mümkündür.

 Geniz Yanmasına Çok İyi Gelen Bitkisel Tarifler

Adaçayı İle Gargara

Malzemeler

 • 150 ml klorsuz su (yarım su bardağından biraz fazla su)
 • Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yahut taze adaçayı (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Cezvenin içerisine yarım su bardağından biraz fazla su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ada çayı eklenir. Kısık ateşte yaklaşık olarak 10 dakika kaynatılır. Elde edilen adaçayı süzgeç yardımıyla bardağın içerisine süzülür. Adaçayı ılıdıktan sonra, gargara yapılır. Geniz yanmasından muzdarip olanlar günde 2-3 kez adaçayı gargarası yaparak, geniz yanmasından kurtulabilirler.

Elma Sirkesi İle Gargara

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (ev sirkesi de olabilir)

Hazırlanışı

1 su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı sirke koyulur ve kaşık yardımıyla karıştırılır. Elde edilen sirkeli su ile günde 2-3 defa gargara yapılır. Birkaç gün boyunca sirkeli su gargarası yaparak geniz yanması şikayetinden kurtulabilirsiniz. Gargara yaptıktan sonra ağızda kalan sirke tadının geçmesi için, gargaradan sonra ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

Papatya Çayı

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Demliğin içerisine 1 su bardağı su koyulur ve su kaynamaya bırakılır. Kaynayan suyun altı kapatılır ve içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya eklenir. Demliğin kapağı kapatılır ve papatya çayının 6-7 dakika demlenmesi sağlanır. Demlenen papatya çayı süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Papatya çayını günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Papatya çayı yumuşak içimi sayesinde geniz yanması sorununa biçare olmaktadır. Aynı zamanda papatya çayını soğuduktan sonra gargara olarak da kullanabilirsiniz. Papatya çayı gargarasını da günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 çay kaşığı meyan kökü (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Cezvenin içerisine 1 bardak su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun altı kapatılır ve içerisine 1 çay kaşığı meyan kökü eklenir. Cezvenin kapağı kapatılarak meyan kökünün 7-8 dakika demlenmesi sağlanır. Ardından süzgeç yardımıyla fincana süzülür ve günde 1-2 fincan tüketilir. Geniz yanmasını geçirmek için meyan kökü çayını demleyip soğuduktan sonra gargara da yapabilirsiniz. Günde 2-3 kez meyan kökü çayı gargarası yaparak geniz yanmasını geçirebilirsiniz.

Adaçayı

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

1 su bardağı su cezveye alınır ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Suyun içerisine 1 tatlı kaşığı adaçayı eklenir ve cezvenin kapağı kapatılır. Adaçayı 6-7 dakika demlendikten sonra süzgeç yardımıyla fincana süzülür ve günde 1-2 fincan tüketilir. Adaçayını fincana süzdükten sonra dilerseniz bal ve limon katarak adaçayını tatlandırabilirsiniz. Adaçayı geniz yanmasına en iyi gelen bitki çaylarından biri olup, kısa sürede geniz yanmasını iyileştirecektir.

Zencefilli Limon Çayı

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil

Hazırlanışı

Demliğin içerisine 1 su bardağı su koyularak kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca ocağın altı kapatılır. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil eklenir. Cezvenin üzeri çay tabağı ile örtülerek, zencefil çayının 6-7 dakika demlenmesi sağlanır. Demlenen zencefil çayı süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Zencefil çayı hafif ılıdıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı bal eklenir ve günde 1-2 fincan tüketilebilir. Zencefilli ballı çay geniz yanmasına çok iyi gelmektedir. Zencefilli çayı tüketirken dilerseniz içerisine birkaç damla limon da sıkabilirsiniz.

Rezene Çayı

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (200ml)
 • 2 çay kaşığı rezene tohumu (aktardan satın alabilirsiniz)

Hazırlanışı

Demliğin yahut cezvenin içerisine 1 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar rezene tohumu eklenir. Demliğin kapağı kapatılarak 6-7 dakika demlenmesi sağlanır. Demlenen rezene çayı süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Rezene çayı ılıdıktan sonra tüketilebilir. Rezene çayını günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Yumuşak içimi sayesinde geniz yanmasına iyi gelen rezene çayını birkaç gün düzenli tüketerek geniz yanmasını geçirebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN