Yüzdeki çilleri yok etmek için denenmiş en etkili 5 maske tarifi

Çoğu kadın cildindeki çillerden şikayetçidir. Yüzlerindeki çillerden kurtulmak için doğal çözüm arayışına girerler. Evde bir kaç malzeme ile ciltteki çillerden kurtulmak mümkündür.

Çiller genellikle beyaz tenli kişilerde görülür. Yaz aylarında güneşin etkisiyle çiller artar ve renkleri koyulaşır. Doğuştan meydana gelen bu lekelerin hiçbir zararı yoktur. Ancak çil lekeleri olan bazı kadınlar bu görüntüden pek haz etmez ve çilleri gidermenin yöntemlerine başvurur. Bizde yazımızın devamında çilleri yok eden etkili tarifleri derledik.  

Ciltteki Çilleri Gideren Etkili 5 Yöntem Hangileridir?

Ekşi Krema İle Çilleri Yok Eden Tarif

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı süt kreması
 • 2-3 damla limon suyu
 • 3 yemek kaşığı süt

Yapılışı;

Yüzdeki çillerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden biridir. Evde kendi kendinize çil tedavisi uygulayabilirsiniz. Sütün içeriğindeki laktik asit, cildin üst tabakasının soyulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ekşi kremanın içerisinde de laktik Bunun için bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı süt kreması ekleyin ve üzerine 2-3 damla limon suyu ilave edin.

Karıştırdıktan sonra temiz cildinize ekşi kremayı güzelce yedirin. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Normal su ile duruladıktan sonra üç yemek kaşığı sütü pamuk yardımıyla yüzünüze sürün ve yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü tekrardan ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi düzenli bir şekilde her gün yapabilirsiniz.

Eğer ekşi krema yok ise yoğurt da kullanabilirsiniz.

Çilleri Salatalık İle Giderme Yöntemi

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı çiğ süt
 • 1 adet orta boy salatalık
 • Tülbent veya ince bir bez
 • Gül suyu

Öncelikle 1 çay bardağı süt bir kasenin içerisine eklenir. Ardından bir adet salatalık doğranır ve kasenin içerisine ilave edilir. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra bir tülbent yardımıyla başka bir kaseye süzülür. Tülbent ile süzülmüş salatalı süte pamuk bandırılır ve pamuk yardımıyla ciltteki çillerin üzerine sürülür. Yaklaşık 20-25 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Çillerden kurtulmak için bu yöntemi düzenli bir şekilde 2 hafta uygulamanız gerekir. Aynı zamanda sabah ve akşam gül suyu ile cildinizi temizlemelisiniz.

Keten Tohumu Çilleri Gideren Tarif

Malzemeler:

Yapılışı;

Öncelikle 1 yemek kaşığı keten tohumunu kaynatın. Kaynatmış olduğunuz keten tohumunu suyu ile cildinize masaj yaparak yedirin. Bu yöntemi çilleriniz gidene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Patlıcan İle Çilleri Yok Etme Yöntemi

Malzemeler:

 • 2 bardak suda dilimlenmiş patlıcan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kaymak

Yapılışı;

Öncelikle 2 bardak suda dilimlenmiş patlıcan kaynatılır.  Kaynattıktan sonra 1 diş sarımsağı ilave edilir ve karıştırarak lapa hale getirilir. Elde edilen karışıma bir tatlı kaşığı kaymak eklenir ve karıştırarak krem haline getirilir. Daha sonra çillerin üzerine uygulamak üzere tüm cilde uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır. Çilleri yok eden bu yöntemi 2 ay düzenli bir şekilde uygulamalıdır.

Çilleri Gideren Maydanoz Tarifi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı maydanoz suyu
 • 1 yemek kaşığı portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı;

Bir kasenin içerisine maydanoz, limon ve portakal suyu sırayla eklenir ve karıştırılır. Her gün düzenli bir şekilde çilli yüze uygulanır. Yaklaşık 20 dakika sonra cilt ılık su ile yıkanır ve nemlendirici krem sürülür. Çiller gidene kadar bu yönteme devam edilir.

 

YORUM YAPIN