Zollinger Ellison Sendromunun 16 farklı belirtisi nedir? Nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Zollinger-Ellison sendromu, pankreasta veya ince bağırsağınızın üst kısmında bir veya daha fazla tümörün oluştuğu nadir görülen bir sağlık sorunudur. Zollinger-Ellison sendromunda tümörün %50’si kötü huylu yani kanserlidir. Tedavide tümör ameliyatla çıkarılabilir, kanser tedavisi gerekebilir. Şayet tümör iyi huylu (kansersiz) ise doktor peptik ülserin tedavisine yönelik ilaç reçete eder.

Zollinger-Ellison sendromu 1 milyon kişiden yalnızca birinde görülür. Bu sağlık sorunu erkeklerde kadınlardan daha yaygındır ve tipik olarak 30 ile 50 yaşları arasında kişilerde meydana gelir. Zollinger-Ellison sendromunda pankreasta veya ince bağırsakta tümör meydana gelir. Bu tümöre "Gastrinoma" adı verilir. Gastrinoma adı verilen bu tümörler, peptik ülsere yol açabilen gastrin denilen çok fazla hormon üretir. Semptomlar genellikle üst karında ağrı ve mide bulantısı olarak başlar.

ZOLLİNGER-ELLİSON SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zollinger-Ellison sendromu (ZES), bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Bu hastalığın belirtileri şöyledir:

 1. Karın ağrısı
 2. Mide bulantısı
 3. Mide yanması
 4. İshal
 5. Kilo kaybı
 6. Kusma
 7. Halsizlik
 8. Mide kanaması
 9. Göğüs kemiği ile göbek arasındaki bölgede ağrı

 1. Karında boğaza doğru ilerleyen ağrı veya yanma hissi
 2. Güçsüzlük
 3. Midede basınç, şişkinlik veya dolgunluk hissi: Bu sorun genellikle yemekten 30 ila 90 dakika sonra gelişir ve genellikle mide ilaçları ile giderilir.
 4. Siyah, katranlı dışkı: Dışkıdaki kan onları koyu kırmızı veya siyaha dönüştürür ve katranlı veya yapışkan yapar.
 5. Kusma: Kusma kan içerebilir veya kahve telvesine benzeyebilir.
 6. Dışkı kötü kokulu olabilir.

ZOLLİNGER-ELLİSON SENDROMU NEDEN OLUR?

Zollinger-Ellison sendromu, çok fazla mide asidine neden olan nadir bir sindirim bozukluğudur. Zollinger-Ellison sendromuna pankreas ve duodenumdaki bir tümör veya tümörler neden olur. Zollinger-Ellison sendromu neden meydana geldiği kesin olarak tespit edilememiştir ancak genetik yatkınlık bu hastalık için risk faktörüdür. Zollinger-Ellison sendromu genetik yatkınlıktan kaynaklanabilir.

 Zollinger-Ellison sendromu vakalarının% 25 ila % 30'unda, hipofiz ve paratiroid bezlerinde tümörlere neden olan “çoklu endokrin neoplazi tip 1” adı verilen genetik (kalıtsal) bir hastalık vardır.

ZOLLİNGER-ELLİSON SENDROMU NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Zollinger-Ellison sendromunu teşhis için şu testler uygulanır:

 1. Gastrin seviyelerini tespit için kan testleri.
 2. EUS adı verilen özel bir ultrason, CT taraması, MRI görüntüleme testi veya somatostatin reseptör sintigrafisi (bazen Octreotide taraması olarak da adlandırılır) adı verilen özel bir tarama gibi görüntüleme testleri.
 3. Üst endoskopi: Doktorunuz yemek borusu, mide ve ince bağırsakların ilk kısımları dahil olmak üzere üst sindirim sisteminin içini incelemek için bir endoskop (kameralı uzun, ince, esnek bir alet) kullanır.

ZOLLİNGER-ELLİSON SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Zollinger-Ellison sendromunun tedavisi iki alana odaklanır: tümörleri tedavi etmek ve bu sendromun neden olduğu ülseri tedavi etmek.

Tedavi, tümörün boyutuna, konumuna, derecesine ve evresine (ne kadar gelişmiş olduğuna) bağlıdır ve şunları içerir:

İlaç tedavisi: Proton pompa inhibitörleri adı verilen ilaçlar mide asidi üretimini azaltır ve ülserlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Ameliyat: Tümörü çıkarmak için ameliyat uygulanabilir.

Kemoterapi: Gastrinomaları küçültmek ve kandaki gastrin düzeylerini düşürmek için antikanser ilaçları kullanılabilir.

ZOLLİNGER-ELLİSON SENDROMU KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Zollinger-Ellison vakalarının %50'sinde tümör kötü huylu yani kanserlidir. Tümörler kanserliyse, kanserin karaciğere, pankreas yakınındaki lenf bezlerine ve ince bağırsağa yayılma riski vardır.

Zollinger-Ellison sendromunun aşağıdaki komplikasyonları hayatı tehdit edici olabilir. Bu belirtilere sahipseniz derhal tıbbi yardım alın:

 1. Siyah veya kanlı dışkı.
 2. Göğüs ağrısı.
 3. Semptomatik anemi (yorgunluk, baş dönmesi, baş dönmesi, düşük tansiyon, hızlı kalp atış hızı vb. belirtiler görülür).
 4. Şiddetli, ani ve/veya kalıcı mide ağrısı.
 5. Kahve telvesi gibi görünen veya içinde kan bulunan kusma.
 

YORUM YAPIN